Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do dziś można spotkać tu rycerzy. Zamek Chojnik zniszczony przez piorun wciąż zachwyca! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik Damian Raszkiewicz Photography
W samym sercu Karkonoszy, na wzniesieniu Chojnik, góruje malownicza warownia, której historia sięga daleko wstecz. Zamek Chojnik, choć w ruinie, wciąż przyciąga licznych turystów swoim niepowtarzalnym urokiem i bogatą historią. Spacerując po dziedzińcu, możemy poczuć ducha średniowiecza i wyobrazić sobie historię okrutnej księżniczki Kunegundy. Zamek Chojnik to niezapomniana atrakcja dla całej rodziny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – od spektakularnych widoków na okolicę po fascynujące opowieści o przeszłości tego miejsca.

Zamek Chojnik - historia która zdumiewa

Zamek Chojnik, majestatycznie wznoszący się nad jeleniogórską dzielnicą Sobieszów, to nie tylko ruiny, ale przede wszystkim żywa karta historii. Powstał w XIV wieku z inicjatywy piastowskiego księcia Bolka II jako element obronny granic księstwa. W późniejszych latach, rozbudowany przez ród Schaffgotschów, pełnił rolę głównej siedziby rodu aż do roku 1675, kiedy to dotknął go tragiczny los pożaru. Od tego czasu zamek popadł w ruinę, jednak wciąż przyciąga licznych turystów, zachwycając ich nie tylko bogatą historią, ale również malowniczym położeniem na szczycie wzgórza Chojnik.

Zobaczcie niesamowite zdjęcia zamku Chojnik!

Opowieści o Kunegundzie i średniowiecznym życiu na zamku pobudzają wyobraźnię odwiedzających, a możliwość uczestniczenia w Rycerskim Turnieju Kuszniczym „O Złoty Bełt Chojnika” pozwala przenieść się w czasie do epoki rycerskiej. Dziś zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które dba o jego dziedzictwo i organizuje coroczne wydarzenia kulturalne. Choć zamek stoi w ruinie, to nadal wzbudza zachwyt swoją architekturą oraz niezwykłą atmosferą.

Krwawa Kunegunda

Historia zamku Chojnik skrywa wiele tajemnic, w tym legendę o Kunegundzie, córce zamożnego kasztelana. Jej wyjątkowa uroda przyciągała wielu rycerzy, którzy starali się zdobyć jej serce. Jednak księżniczka postawiła im jeden warunek - aby stać się jej małżonkiem, musieli w pełnej zbroi objechać konno mury zamkowe. To zadanie było niezwykle trudne, a niejeden rycerz zginął, spadając w przepaść ze stromych zboczy. Lata mijały, a liczni śmiałkowie tracili życie w próbie zdobycia ręki Kunegundy.

Zobaczcie, jak dziś wygląda zamek Chojnik!

W końcu pojawił się rycerz, który zdołał utrzymać się na urwistym szlaku i dotrzeć do księżniczki. Jednak kiedy Kunegunda z radością ruszyła mu na spotkanie, mężczyzna nie wzruszył się jej serdecznością. Zdziwiła się, gdy rycerz oznajmił, że nie jest tu po to, by poślubić ją, lecz by skrytykować jej okrutną próbę, która kosztowała życie wielu niewinnych ludzi. Upokorzona księżniczka rzuciła się w przepaść, a według legendy duch jednego z konnych rycerzy wciąż nawiedza mury zamku.

Ta opowieść dodaje jeszcze większego uroku ruinom zamku Chojnik, które wciąż przyciągają turystów, zachwycając ich nie tylko pięknymi widokami, ale również bogatą historią i legendami, które otaczają tę miejscowość.

Zamek Chojnik

Do dziś można spotkać tu rycerzy. Zamek Chojnik zniszczony p...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty