Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 lat „Gościa Niedzielnego” – katowickie obchody jubileuszowe

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Nadeszła wielka chwila dla jednego z najważniejszych tytułów prasowych w Polsce. W ubiegłą sobotę, 9 września odbyły się uroczyste obchody setnego jubileuszu „Gościa Niedzielnego”. Ta rocznica to okazja do wspomnień, refleksji nad historią i docenienia wartości, jakie gazeta wnosiła do życia swoich czytelników przez ostatnie dziesięciolecia.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Dziękczynnej eucharystii przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz kościelnych, państwowych i samorządowych oraz reprezentanci innych mediów katolickich.

Podczas homilii kardynał Nycz docenił pracę wydawców i dziennikarzy, podkreślając, że redakcja zbudowana jest z ludzi mądrych i odważnych. Nie zabrakło również słów uznania płynących z Watykanu.

- Jego Świątobliwość docenia rolę, jaką w polskim Kościele i społeczeństwie „Gość Niedzielny” odgrywa obecnie oraz odgrywał w przeszłości, zwłaszcza w najważniejszych momentach historii Polski po odzyskaniu niepodległości oraz Kościoła lokalnego i powszechnego. Ojciec Święty docenia również pracę dziennikarzy, którzy w swoich tekstach przekazują nauczanie Piotra naszych czasów, opisują i komentują działalność Stolicy Apostolskiej, a także wspierają czytelników w ich formacji osobowej, intelektualnej i duchowej oraz w mądrym angażowaniu się na rzecz Kościoła i społeczeństwa - informuje telegram odczytany w trakcie mszy.

Po mszy, na placu obok katedry, czytelnicy wraz z dziennikarzami i wydawcami, świętowali jubileusz pracy redakcyjnej przy tradycyjnym śląskim kołoczu. Była to świetna okazja do wyrażenia słów uznania i rozmowy z ulubionymi redaktorami.

Uroczystości jubileuszowe "Gościa Niedzielnego"

Ostatnim punktem programu był jubileuszowy koncert w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. „Nieszpory ludźmierskie", czyli oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza wykonała orkiestra symfoniczna i chór pod batutą Alexandra Hymala.

Pierwsze wydanie „Gościa Niedzielnego” przypadło na 9 września 1923r. Pismo powstało z inicjatywy ks. Augusta Hlonda. Tygodnik przetrwał wiele burz historycznych i zmian ustrojowych. Dla wielu czytelników to nie tylko źródło informacji, ale także przewodnik duchowy i intelektualny. Do dzisiaj pozostaje ważnym elementem polskiej tradycji katolickiej. Niezależnie od przyszłych wyzwań „Gość Niedzielny” pozostaje nieodłączną częścią krajobrazu religijnego w Polsce.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera