Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

116 lat temu przyszła na świat Astrid Lindgren. Bez niej nie poznalibyśmy Pippi Pończoszanki i dzieci z Bullerbyn

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
14 listopada 1907 roku na świat przyszła Astrid Lindgren, szwedzka pisarka, którą pamiętamy dzięki kultowym powieścią dla dzieci.
14 listopada 1907 roku na świat przyszła Astrid Lindgren, szwedzka pisarka, którą pamiętamy dzięki kultowym powieścią dla dzieci. printerest
Każda wielka historia zaczyna się od pierwszych kroków, a historia życia Astrid Lindgren, matki nieśmiertelnych powieści, jest lekcją motywacji i pokazem talentu. Mimo że zadebiutowała jako pisarka stosunkowo późno, w wieku 37 lat, jej literacki dar był widoczny od najmłodszych lat. Jak wyglądało życie autorki "Pippi Pończoszanki" i "Dzieci z Bullerbyn"? Przygotowaliśmy masę ciekawostek na temat szwedzkiej pisarki!

116 lat temu na świat przyszła przyszła pisarka Astrid Lindgren

Literatura jest sposobem na nieśmiertelność. Astrid Lindgren wciąż żyje w świadomości dzieci i dorosłych na całym świecie. Przyszła pisarka urodziła się urodziła się 14 listopada 1907 roku w miejscowości Vimmerby w Szwecji. Jej ojcem był pomocnik kościelnego, z matką łączyły ją chłodne relacje.

W wieku trzynastu lat, wypracowanie szkolne Astrid zatytułowane „Życie w naszym gospodarstwie”, zostało opublikowane w lokalnej gazecie. To było pierwsze potwierdzenie jej wyjątkowego talentu.

Nic dziwnego, że ostatecznie rozpoczęła karierę jako korektorka i dziennikarka w lokalnej gazecie. Nie trwało to długo. Astrid w wieku 18 lat stała się główną bohaterką wielkiego skandalu obyczajowego. Przyszła pisarka zaszła w ciążę z redaktorem naczelnym pisma. W tamtym czasie szwedzkie prawo nie sprzyjało kobietom w podobnej sytuacji życiowej. Dodatkowo żona jej kochanka ścigała Astrid, domagając się od męża rozwodu z orzeczeniem o winie. W wyniku tych wydarzeń pisarka wyruszyła do Kopenhagi do jedynego szpitala w Skandynawii, gdzie nie odbywał się rejestr rodzących kobiet.

Życie nie oszczędzało młodej Astrid

Samotna kobieta żyła bardzo biednie. Astrid zostawiła syna Larsa w rodzinie zastępczej, ponieważ nie miała możliwości wychowania go. W tym czasie kobieta podjęła kurs stenografii i maszynopisania przy szkole handlowej Bar-Lock. To bardzo pomogło jej w kolejnych latach.

Po ukończeniu kursów maszynopisania, Astrid rozpoczęła pracę jako prywatna sekretarka w dziale radiowym Szwedzkiej Centrali Księgarskiej, a później została asystentką redaktora w Królewskim Klubie Automobilowym. To właśnie tam poznała swojego przyszłego męża, Sture Lindgrena, z którym stworzyła rodzinę. Do domu wrócił jej syn i urodziła córkę Karin.

Zadebiutowała książką „Zwierzenia Britt-Marii” już jako dojrzała kobieta, która doświadczyła życiowych trudności. Był 1944 rok, miała wtedy 37 lat. W tym samym czasie zaczęła spisywać przygody rudowłosej Pippi - to ta bohaterka przyniosła jej światową sławę.

W swoich książkach moralizatorstwo zastąpiła humorem

Astrid Lindgren miała w sobie dziecięcą ciekawość. W jej utworach skierowanych do dzieci nie ma moralizatorskich wykładni. Bohaterów cechuje poczucie humoru, a całość okraszona jest baczną obserwacją świata. Aby się o tym przekonać wystarczy sięgnąć po najpopularniejsze w Polsce powieści autorki, m.in. "Braciach Lwie Serce", "Dzieciach z Bullerbyn" czy "Ronji, córce rozbójnika".

Dowodem na kunszt pisarski Astrid Lindgren są liczby. Jej książki, przetłumaczone zostały na 96 języków, zdobyły serca czytelników na całym świecie, a ich nakład przekroczył imponującą liczbę 150 milionów kopii. W 1988 roku jedną z planetoid nazwano na jej cześć - Lindgren 3240.

Pisarka zmarła 28 stycznia 2002 w wieku 94 lat. Przyczyną jej śmierci była infekcja wirusowa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera