Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14. rocznica katastrofy smoleńskiej - uroczystości w Częstochowie. Najpierw Jasna Góra, a potem cmentarz Kule i Plac Katyński

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uroczystości związane z 14. rocznicą katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku rozpoczęły się już we wtorek wieczorem na Jasnej Górze. 10 kwietnia, punktualnie o 8.41, w mieście rozbrzmiewał dźwięk syren alarmowych, a w tym czasie na cmentarzu Kule władze miasta oddały hołd Januszowi Kochanowskiemu, który zginął w katastrofie w 2010 roku.

Spis treści

Obchody na Jasnej Górze

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w przeddzień oficjalnych obchodów rozpoczęła Msza Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp. Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego. Po Mszy Św. delegacje zaproszonych gości złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Epitafium Smoleńskim. Uroczystości organizowała europoseł Jadwiga Wiśniewska, która 10 kwietnia 2010 r., była w Lesie Katyńskim i oczekiwała na przybycie polskiej delegacji na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

- Pamiętam dokładnie ten dzień. Zostanie on na zawsze w mojej pamięci, tak jak i pamięć o Tych, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej. Polska delegacja państwowa na czele z Prezydentem RP Prof. Lechem Kaczyńskim zginęła na służbie, w drodze do Katynia. Na Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze czytamy, że „o pamięć umęczonych Ojców za nas upomnieć się lecieli”. Po raz kolejny Polska straciła swoje elity na tej nieludzkiej ziemi – mówiła organizatorka rocznicowych uroczystości na Jasnej Górze, dodając: 10 kwietnia 2010 roku byłam w Lesie Katyńskim. Oczekiwałam na polską delegację. Razem ze mną byli przedstawiciele Rodzin Katyńskich, parlamentarzyści, harcerze, którzy na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej przyjechali pociągiem z Warszawy. Kiedy dowiedzieliśmy się o katastrofie, zapanowała atmosfera przerażenia i rozpaczy. To była największa narodowa tragedia w powojennej historii Polski. Tego dnia Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia - podsumowała Europoseł.

Zobacz ZDJĘCIA z obchodów w Częstochowie

Uroczystości miejskie

Z kolei 10 kwietnia władze Częstochowy, z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem na czele, również oddały hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Janusza Kochanowskiego w asyście Straży Miejskiej. Pamięć Rzecznika Praw Obywatelskich, jednej z ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, uczcili także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Częstochowie i w Kłobucku, Rady Miasta (m.in. radni Łukasz Kot i Piotr Wrona)Wojskowego Centrum Rekrutacji, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz delegacje służb miejskich. Przy grobie wartę pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

- Wciąż po 14 latach od tragedii smoleńskiej boli mnie to, że pamięć o tej tragedii została spostponowana. Nie przeprowadzono należytych badań, nie wyjaśniono sprawy do końca. Cały wysiłek ówczesnych rządzących szedł w kierunku zaciemnienia i zniszczenia obrazu Smoleńska. To jest największy ból po 14 latach od katastrofy - mówiła po uroczystościach wdowa po Januszu Kochanowskim, Ewa Kochanowska.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób. Wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką oraz wiele osób sprawujących ważne funkcje państwowe i społeczne. Ofiarami tragedii były też osoby związane z Częstochową: ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie - Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy - Ryszard Kaczorowski, pochodzący z Częstochowy ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski oraz wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Stanisław Mikke.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera