Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14. Zlot Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego Czuwaj w Ustroniu-Lipowcu. W 60. rocznicę Akcji Klimczok. Wspomnienia i dobra zabawa ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
W Stanicy Obozowej Lipowiec Hufca Ziemi Wodzisławskiej, w Ustroniu-Lipowcu spotkało się kilkuset druhów – od najmłodszych po nestorów spod znaku krzyża z lilijką. W sobotę (26 sierpnia), okazją ku temu był 14. zlot Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego Czuwaj oraz 60. rocznica rozpoczęcia Harcerskiej Akcji Klimczok, organizowanej od początku lat 60. ubiegłego wieku w formie obozów letnich w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

Kilkaset tysięcy uczestników harcerskiej Akcji Klimczok

Przez kilkadziesiąt lat w Letniej Akcji Klimczok wzięło udział kilkaset tysięcy zuchów, harcerzy i instruktorów z niemal wszystkich hufców ówczesnej katowickiej Chorągwi ZHP.

Dziś (26 sierpnia), na terenie Stanicy Obozowej Lipowiec Hufca Ziemi Wodzisławskiej, w Ustroniu-Lipowcu młodzi druhowie mogli wysłuchać wspomnień starszych stażem i wiekiem harcerzy, uczestników akcji sprzed 60 lat.

Podczas spotkania uhonorowano druhów, zasłużonych dla akcji Klimczok i śląskiej Chorągwi ZHP odznaczeniami, statuetkami i dyplomami.

- Na harcerskich szlakach wrośliśmy w Beskid. Pisze się o tym w książce, którą wydaliśmy 50 lat temu. Bardzo się cieszę, że tak duża grupa osób nadal sympatyzuje z Harcerską Akcją Klimczok – zaznaczył Janusz Woźniak, przewodniczący stowarzyszenia Czuwaj.

Harcmistrz Zbigniew Soroczan, przewodniczący Kręgu Rybnik Ruchu Harcerskiego Czuwaj, 60 lat temu komendant Hufca ZHP w Rybniku, powiedział nam, że początki Letniej Akcji Klimczok były bardzo trudne, również dlatego, że nie dopisywała aura.

Przypomniał to druh Woźniak, patrząc w niebo, na którym pojawiły się czarne chmury i dochodziły pomruki burzy. Deszcz spadł dopiero, gdy uroczystość dobiegała końca.

O spartańskich warunkach Akcji Klimczok

- Zaczynaliśmy w spartańskich warunkach - całkowicie polowych, mimo to, co roku udawało się nam zgromadzić na akcji rzesze dzieci i młodzieży. Druhny i druhowie poznawali tradycje, folklor, zwyczaje, ale przede wszystkim beskidzką przyrodę. Nawiązywali przyjaźnie. Towarzyszyła temu wędrówka, z obozu do obozu. Schroniskami były harcerskie stanice, między Cieszynem a Żywcem było ich kilkanaście – wskazał hm. Soroczan.

Beata Małecka-Libera, senator RP, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Przyjaciół Harcerstwa, podkreśliła, że w sercu nadal jest druhną. Bo harcerstwo było w jej życiu jednym z najpiękniejszych doświadczeń.

- Uczestniczę w różnych harcerskich wydarzeniach. Przyjechałam również do Lipowca, ponieważ należę do stowarzyszenia Czuwaj. Swoją przygodę druhny zaczynałam od zuchów, później byłam harcerką, a następnie drużynową. Do dzisiaj jestem instruktorem harcerskim. To co wtedy przeżyłam, zostało do dzisiaj – oznajmiła pani senator.

Aby druhnom i druhom towarzyszyły w życiu słowa harcerskiej przysięgi

Gospodarz ustrońskiej stanicy, prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, mówił, że swoją pracę w harcerstwie zakończył w stopniu podharcmistrza. Prowadził szczep im. harcmistrza Stefana Mirowskiego, porucznika Armii Krajowej w Szarych Szeregach, przewodniczącego ZHP.

- Druhny i druhowie, chciałbym Wam życzyć, aby wędrując nie tylko harcerskim szlakiem, każdego dnia zgodnie z przypisaną nam rolą towarzyszyły nam słowa przysięgi harcerskiej, a przede wszystkim szacunek, dobro, miłość do bliźniego, abyśmy prawdziwie umieli budować każdą wspólnotę – powiedział prezydent Kieca

.

Gośćmi wydarzenia byli harcerze z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przyjechał także europoseł Jan Olbrycht, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Przyjaciół Harcerstwa. Radlin reprezentowała burmistrz Barbara Magiera, a Rydułtowy wiceburmistrz Mariola Bolisęga.

Ruchem kierowali, byli strażnikami ognia i utworzyli poczet flagowy harcerze z Czyżowic

Uroczystość zabezpieczała 16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach na czele z harcmistrzem Bronisławem Kwiatoniem. Warto zaznaczyć, że drużyna działa od… 1931 roku.

- W ostatnich latach uczestniczyliśmy w różnych wydarzeniach. Udział w zabezpieczaniu dzisiejszej uroczystości to duże wyróżnienie. Druhny i druhowie wypełniają tu różne funkcje: kierują ruchem, są strażnikami ognia, jest poczet flagowy – wyliczał.

Harcerze pokazali jak potrafią się bawić. Były wspólne śpiewy przy akompaniamencie gitary, akordeonu i skrzypiec. Na terenie stanicy rozpalono ognisko. Nie zabrakło grochówki z ogromnych, harcerskich kotłów oraz wielu innych atrakcji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera