Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

21 marca, pierwszy dzień wiosny: Jak jest szpak, to wiosna już jest

Iwona Makarska
wikimedia commons
Na polach zające, nad głowami ptaki. Kwitną wierzby. Czy to już wiosna? Pytamy dr. Łukasza Depę, biologa z Uniwersytetu Śląskiego

Czy wiosna zawita do nas w tym roku zgodnie z kalendarzem?

Nie, nie przyjdzie. Astronomiczna wiosna powinna nadejść w nocy z 20 na 21 marca, ale to tylko data przybliżona, wyznaczająca zrównanie długości dnia z nocą. Od tej pory dzień zyskuje przewagę nad nocą, co wpływa na wzrost temperatury i intensywność światła słonecznego. Ale przecież jest to proces ciągły, zachodzący od końca grudnia i trwający do końca drugiej dekady czerwca. Zatem tzw. wiosna astronomiczna to tylko półmetek procesu, przechylenie się szal na stronę dnia. A z drugiej strony, na przebieg pogody wpływa cały szereg innych czynników, które powodują ogromną zmienność parametrów meteorologicznych, zwłaszcza w porach przejściowych. Dlatego prawdziwe są przysłowia „w marcu jak w garncu” czy „kwiecień plecień”, bo właśnie w miesiącach wiosennych mamy często taką dynamikę zjawisk pogodowych, że dni słoneczne i ciepłe przeplatane są dniami mroźnymi i śnieżnymi i jest to normalne zjawisko, znane od dawna.

Pogoda jest w tym roku dość zmienna - słoneczne dni przeplatają się z tymi mroźnymi. Jaki ma to wpływ na zwierzęta?

W tym roku mamy wczesne przedwiośnie (pierwszy etap, poprzedzający właściwą wiosnę), bo luty był bardzo ciepły. Kilka dni słonecznej i ciepłej pogody umożliwia uruchomienie wegetacji i wybudzenie zwierząt z zimowego spoczynku, by kolejnych kilka mroźnych i zimnych dni zatrzymało wzrost i sprowadziło zwierzęta z powrotem do kryjówek.

Po jakich zachowaniach zwierząt poznać, że to wiosna?

Po godach. Gody wielu gatunków zwiastują wiosnę. Na polach można zobaczyć zające, które w tym czasie urządzają gonitwy i bójki. Z kolei płazy wychodzą ze swoich kryjówek zimowych i rozpoczynają wędrówki w poszukiwaniu zbiorników wodnych - będą tam mogły złożyć skrzek. Nad głowami przelatują klucze ptaków - czasem tych wracających na północ, które u nas spędzały zimę, a czasem tych, które wracają do nas z południa Europy, a czasem, jak bociany, aż z południa Afryki. Z pospolitych ptaków, które możemy zaobserwować na własnym podwórku, warto zwrócić uwagę na szpaka. Jego powrót z zimowisk na południu Europy oznacza rychłą wiosnę.

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!