Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Biblioteka Narodowa opublikowała badania dotyczące czytelnictwa w Polsce w 2019 roku

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
arc
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Znamy już najnowsze badania dotyczące czytelnictwa w Polsce w 2019, które dziś opublikowała Biblioteka Narodowa. 39 procent Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę, natomiast 9 procent badanych zadeklarowało, że przeczytało powyżej siedmiu książek (tu trend utrzymuje się od 2017 roku). Do pierwszej "trójki" najpoczytniejszych autorów weszła Olga Tokarczuk, która w zeszłym roku odebrała Literacką Nagrodę Nobla.

Jak czytamy w najnowszym raporcie Biblioteki Narodowej, można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).

E-booki oraz audiobooki stanowią bardziej uzupełnienie tradycyjnych papierowych książek, które wciąż cieszą się największą popularnością. Sięganie po e-booki zadeklarowało 6% czytelników (2,5% w całej populacji), natomiast z audiobooków korzysta 3% badanych w całej populacji. Czytanie ze słuchaniem łączy 6 % badanych.

Obejrzyj dokładnie

Mróz na czele

W badaniu 2019 roku najliczniejsze grono odbiorców znajduje literatura gatunkowa: przede wszystkim kryminalna, sensacyjna, a zwłaszcza thriller psychologiczny. Wśród najbardziej popularnych polskich autorów nie zabrakło m.in.. Katarzyny Bondy, Marka Krajewskiego, Joanny Chmielewskiej. Wśród obcych autorów kryminałów wciąż wysoko utrzymują się m.in.: Harlan Coben czy klasyk gatunku – Agatha Christie.

Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King.
Cieszy zwłaszcza wejście do trójki Olgi Tokarczuk. Choć od debiutu tytuły jej książek zawsze były wymieniane przez respondentów badania, to pisarka nie miała szans konkurować z popularnymi autorami literatury gatunkowej. Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla w 2019 roku, a także Nagrody Bookera w 2018, wprowadziło Olgę Tokarczuk do szerszego obiegu czytelniczego. Badani najchętniej sięgali po "Biegunów" (2,5%) oraz "Księgi Jakubowe" (2% czytelników).

W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.

W raporcie Biblioteki Narodowej wspomniano również, że stałe miejsce w wyborach lekturowych dorosłych Polaków zyskał romans erotyczny. Do powszechnego obiegu czytelniczego wprowadziła w 2012 roku brytyjska autorka E.L. James cyklem rozpoczętym powieścią "Pięćdziesiąt twarzy Greya". W 2018 roku polscy czytelnicy otrzymali rodzimy odpowiednik tego gatunku: debiut Blanki Lipińskiej – "365 dni", który szybko zamienił się w trylogię (Ten dzień, Kolejne 365 dni).

Raport Biblioteki Narodowej "Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku"

Kolejną edycję badania czytelnictwa książek w Polsce przeprowadzono w listopadzie 2019 roku. Badanie to jest realizowane cyklicznie od 1992 roku.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera