Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat temu zlikwidowano województwo bielskie. Bielsko-Biała, Oświęcim, Cieszyn, Żywiec i inne na kolorowych zdjęciach z tamtych lat

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Żywiec w województwie bielskim, lata 1975-1998
Żywiec w województwie bielskim, lata 1975-1998 fotopolska.eu
To była prawdziwa Mekka przemysłu w skali krajowej! 25 lat temu zlikwidowano województwo bielskie. Było jednym z 49 województw w Polsce. Województwo bielskie zniknęło z mapy po reformie administracyjnej 1 stycznia 1999 roku, a jego główne miasta zostały wchłonięte przez kilka nowych województw, głównie przez województwo śląskie i małopolskie. Jak wyglądało życie codzienne w województwie bielskim? Zobaczcie zdjęcia z tamtych lat!

Województwo bielskie utworzono 45 lat temu. Było prawdziwą Mekką przemysłu w Polsce!

Województwo bielskie utworzono w południowej Polsce w roku 1975. Stolicę ulokowano w Bielsku-Białej.

W 1998, mimo protestów części mieszkańców i lokalnych polityków, województwo zostało podzielone. 1 stycznia 1999 roku, po reformie administracyjnej, miasta na jego terenie wchłonęły dwa nowe województwa: śląskie i małopolskie.

W chwili powstania województwo bielskie składało się z 18 miast i 52 gmin. Liczba jednostek ulegała kilku zmianom, spośród których największa miała miejsce 1 stycznia 1992, gdy połączono 12 miast z gminami wiejskimi, które miały w nich siedzibę.

W 1976 liczbę gmin wiejskich zmniejszono do 50, w 1977 – do 47, w 1991 zwiększono ponownie do 50, zaś od 1992 województwo dzieliło się na 8 gmin miejskich, 10 miejsko-wiejskich i 41 wiejskich.

TAK ŻYŁO SIĘ W WOJEWÓDZTWIE BIELSKIM:

Obszar województwa wynosił 3704 km². Dzieliło się na 18 miast i 59 gmin, a w jego skład w całości wchodziły obecne powiaty: m. Bielsko-Biała, wadowicki i żywiecki, a częściowo: bielski, cieszyński, oświęcimski i suski.

Graniczyło z województwem katowickim, krakowskim i nowosądeckim oraz Czechami i Słowacją (do 1993 Czechosłowacja).

Województwo bielskie obejmowało Pogórze Śląskie, Podgórze Wilamowickie, Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, a częściowo również Pogórze Wielickie, Beskid Makowski, Dolinę Górnej Wisły i Kotlinę Ostrawską.

Głównymi rzekami były: Olza, Wisła, Soła, Biała i Skawa, a w masywie Babiej Góry znajdował się Babiogórski Park Narodowy.

Województwo bielskie obejmowało 18 miast:

  • Bielsko-Biała
  • Oświęcim
  • Cieszyn
  • Żywiec
  • Andrychów
  • Wadowice
  • Kęty
  • Ustroń
  • Skoczów
  • Wisła
  • Sucha Beskidzka
  • Chełmek
  • Maków Podhalański
  • Szczyrk
  • Kalwaria Zebrzydowska
  • Zator
  • Strumień
  • Wilamowice
  • i 59 gmin.

W gospodarce województwa dominował przemysł (głównie samochodowy, elektromaszynowy, włókienniczy i chemiczny), turystyka (głównie w południowej części województwa), a także handel i usługi.

Na jego terenie znajdował się Bielski Okręg Przemysłowy, jeden z 11 głównych okręgów przemysłowych Polski. W 1998 r. bezrobocie wyniosło 9,1% (czwarty najniższy stopień w kraju), a województwo było jednym z ośmiu, gdzie liczba zatrudnionych w przemyśle wyniosła ponad 40%.

Głównymi ośrodkami przemysłowymi województwa były: Bielsko-Biała, Andrychów, Cieszyn, Żywiec, Oświęcim, Kęty, Skoczów i Wadowice.

Województwo bielskie wróci na mapę administracyjną kraju? Zaproponowano korektę terytorialną

Jesienią 2023 roku dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego opracował raport dotyczący korekty liczby województw w Polsce.

W jednym z wariantów proponuje utworzenie zaledwie kilkunastu, gdzie jednym z nich miałoby być "cieszyńsko-krakowskie" z ośrodkiem wojewódzkim w Bielsku-Białej.

W najciekawszym zestawieniu dr Zaborowski sugeruje stworzenie 12 dużych województw z najistotniejszymi punktami - metropoliami.

W założeniu, obejmującym obecny podział terytorialny województwa śląskiego, miałaby powstać województwo śląsko-częstochowskiego (z ośrodkiem wojewódzkim w Częstochowie i ośrodkiem metropolitalnym w konurbacji śląsko-dąbrowskiej) oraz
cieszyńsko-krakowskiego (ośrodki wojewódzkie w Bielsku-Białej i Nowym Sączu, metropolitalny - Kraków).

Zdania internautów, jak i samych mieszkańców, na ten temat są jednak mocno podzielone...

Zwyczajny dzień w woj. bielskim sprzed 25 la na zdjęciach w kolorze! Tak się wtedy żyło

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera