Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

31 stycznia 2020 r. w Gliwicach zmarł Jan Jurkiewicz, działacz struktur podziemnych. To już 4 rocznica jego śmierci

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
W dniu 31 stycznia 2020 roku w Gliwicach zmarł Jan Jurkiewicz, wybitna postać związana z historią Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w latach 80. Był także aktywnym uczestnikiem struktur podziemnych oraz wieloletnim pracownikiem i dyrektorem Muzeum Górnictwa Węglowego. Zmarły Jan Jurkiewicz był redaktorem naczelnym rocznika naukowego "Górnik Polski" oraz autorem fundamentalnych prac naukowych dotyczących śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

Śp. Jan Jurkiewicz urodził się 30 marca 1957 roku w Gliwicach, a zmarł 31 stycznia 2020 roku w tym samym mieście. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Wydziale Nauk Społecznych, specjalizując się w historii. Jan Jurkiewicz był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w październiku 1980 roku. Był aktywnym uczestnikiem strajków studenckich, a także redaktorem niezależnego pisma "Aspekt" i współpracownikiem Wszechnicy Górnośląskiej.

Dokonania Jana Jurkiewicza

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku, Jan Jurkiewicz został przewodniczącym Uczelnianego Komitetu Strajkowego na Uniwersytecie Śląskim. 14 grudnia 1981 r. uczestnik strajku w Hucie „Baildon”, internowany. Po wyjściu z internowania zajmował się kolportażem podziemnych wydawnictw, równocześnie będąc współredaktorem podziemnego pisma „Wyzwolenie”. Był również brutalnie pobity przez SB w maju 1983 roku po zatrzymaniu z nakładem podziemnego pisma.

Po transformacji ustrojowej w Polsce, Jan Jurkiewicz poświęcił swoją karierę zawodową Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, będąc jego dyrektorem w latach 2005-2009. Przez wiele lat był przewodniczącym "Solidarności" oraz redaktorem naczelnym rocznika naukowego "Górnik Polski". Jego wkład w dokumentowanie i badanie historii śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" został uhonorowany w 2019 roku, kiedy to otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jego działalność została również upamiętniona pośmiertnie nagrodą honorową "Świadek Historii" przyznawaną przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera