Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja 360Śląskie w Sosnowcu ZDJĘCIA 360 STOPNI Sosnowiczanie są wspaniali

AD, TOS
Akcja #360Śląskie w Sosnowcu. Zobaczcie, kogo spotkaliśmy
Akcja #360Śląskie w Sosnowcu. Zobaczcie, kogo spotkaliśmy Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Po Katowicach to Sosnowiec, stolica Zagłębia Dąbrowskiego, był naszym drugim przystankiem na mapie województwa w ramach naszej nowej jesiennej akcji 360Śląskie. Wczoraj czekaliśmy na Was na sosnowieckim placu Stulecia, czyli popularnej „Patelni”. Mamy przy okazji dla Was zagadkę. Do wygrania upominki DZ, czytajcie niżej. A zdjęcia 360 stopni? Proszę bardzo - wklejone w tekst, schodźcie w dół ekranu, tak jak czytacie tekst, a zobaczycie 14 zdjęć w tej niezwykłej technice.

Sosnowiec to miasto Kiepury i Szpilmana, górników i hutników, a także znakomitych sportowców. Wczoraj odwiedziliśmy między innymi na treningu piłkarzy z rocznika 2002 Zagłębia Sosnowiec

Sosnowiec, stolica Zagłębia Dąbrowskiego, był drugim miastem na mapie województwa śląskiego, które odwiedziliśmy wramach naszej nowej akcji „360Śląskie”. Punktualnie o godzinie 10 zameldowaliśmy się na „Patelni” w samym centrum miasta.

ZAGADKA:
Przejrzyjcie wszystkie zdjęcia wykonane w technice 360 na wszystkich stronach tego artykułu, a potem odpowiedzcie na pytanie:

Na tym obiekcie powstańcy styczniowi stoczyli w 1863 r. słynną, zwycięską potyczkę z Rosjanami. Który to obiekt?
PODAJCIE NUMER ZDJĘCIA 360 Stopni I NAPISZCIE NA NASZYM PROFILU NA FACEBOOKU

Czekali na nas już nasi Czytelnicy z Sosnowca. Między innymi pan Roch, emerytowany górnik z kopalni Sosnowiec, którego zainteresowała nasza toyota prius.

KLIKNIJ I CZYTAJ
#360ŚLĄSKIE W SOSNOWCU RELACJA

- Interesuję się motoryzacją. Na kopalnię poszedłem po technikum samochodowym - wyjaśniał. Pojawił się także pan Janusz, który podzielił się z nami licznymi refleksjami dotyczącymi Sosnowca. - Na dziesięciu naszych posłów może jeden się jakoś udziela. Ale cóż, jak ktoś jest już posłem dwie kadencje, to już się nie angażuje - żalił się. Dostało się też radnym. - Nie wiem, dlaczego niektórzy boją się budżetu obywatelskiego. Chyba dlatego, że przestaną wtedy być potrzebni - stwierdził. Zdaniem pana Janusza, Sosnowiec powinien też dbać o własną historię, chociażby jak Czeladź, gdzie na przystankach autobusowych znajduje się informacja o historii danego terenu.

„Patelnia” nie była jednak jedynym miejscem w Sosnowcu, które odwiedziliśmy. Będąc w stolicy Zagłębia, nie można nie być na Stadionie Ludowym. Na boisku treningowym spotkaliśmy tam piłkarzy rezerwy I-ligowca i drużynę młodzieżową z rocznika 2002.

- Trenujemy dziś siłę, potem najprawdopodobniej będzie gierka - wyjaśnia Dawid Gurawski. - Nie wiem, czy może być lepsza atmosfera. Można spokojnie pracować i się rozwijać. Boiska są na wysokim poziomie. To jeden z lepszych ośrodków w województwie - dodaje Patryk Kiwior.
Jak mieszka się w Sosnowcu, pytamy Macieja Redera, zawodnika drużyny rezerw. - Bardzo fajnie, są ciekawe miejsca, gdzie można miło spędzić czas. Na pewno są to Stawiki, ale też Park Sielecki, gdzie wiele się dzieje. Przydałyby się dodatkowe ścieżki dla rowerzystów - mówi młody piłkarz.

Z boiska udaliśmy się do II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. Czwartek dla uczniów i nauczycieli był szczególnym dniem, po raz pierwszy po renowacji można tam było usłyszeć zabytkowy fortepian z 1926 roku, na którym zagrała Klaudia Starzyńska.

- Co można by zmienić w Sosnowcu? Można by wprowadzić uśmiech na twarzy sosnowiczan. Ciągle narzekamy i porównujemy się do innych miast. Uważam, że Sosnowiec jest dużo piękniejszy od Katowic i znacznie przyjemniejszy dla mieszkańców. Wygląd Sosnowca i jakość życia zależy od nas - mówi dyrektor Dorota Leszczyńska.

Wizyta w „Plater” była też okazją do rozmowy z młodymi sosnowiczanami o tym, jak postrzegają swoje miasto. - Sosnowiec cały czas się rozwija. Jest coraz więcej nowych rzeczy, które interesują młodych ludzi - mówi Julia Kałuża. - Powstaje coraz więcej miejsc związanych z rekreacją i sportem - dodaje Wojciech Wydmański.

Ekipa „Dziennika Zachodniego” zawitała również do sosnowieckiej „Żylety”, czyli siedziby Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Dzięki nie najgorszej pogodzie mogliśmy z jej szczytu podziwiać panoramę Sosnowca i okolicznych zagłębiowskich miast. W centrum Sosnowca rozmawialiśmy też z mieszkańcami miasta. Pytaliśmy o to, jak im się mieszka w Sosnowcu i co chcieliby w swoim mieście zmienić.

- Jak mieszka się w Sosnowcu? Bardzo dobrze, tylko zależy, jak się na to patrzy. Jeśli tam, gdzie się mieszka, zlokalizowane są bary, to niestety jest głośno, choć wiadomo, że ludzie chcą się pobawić. Jeżeli chodzi natomiast o dostęp do sklepów, to jest rewelacyjnie - mówi Kamil, którego spotkaliśmy na rogu Modrzejowskiej i Targowej. - W Sosnowcu wszystko jest fajne. Są fajne place zabaw, kina i lekarze - wszystko, czego potrzeba - dodaje Henryka Błaszkiewicz. - Studiowałam w Sosnowcu pięć lat temu i było tak ponuro. Teraz zauważam małe zmiany. Pojawiło się dużo małych knajpek. Jest jakby nowocześnie i sympatyczniej - uważa Teresa Barańska.

Kolejne odsłony akcji „360Śląskie” już w następnym tygodniu. We wtorek nasi dziennikarze czekać będą na Was w Rybniku, a w czwartek - w Dąbrowie Górniczej. Zapraszamy, by dowiedzieć się, co u Państwa słychać, jakie mają Państwo pomysły dotyczące swoich miast i o czym warto by napisać na łamach DZ. Zapraszamy!
TOMASZ SZYMCZYK

Robert Duklas:
W sosnowieckim PUP brakuje ubikacji dla petentów. Jest jedna, w której kabina nie ma zamka, za to urzędnicy mają zamykane ubikacje na każdym piętrze. Na dodatek schody w tym urzędzie też chyba są zbyt wąskie. Przy szkole gastronomicznej w Sosnowcu przydałyby się światła na przejściu dla pieszych. Moim zdaniem w mieście jest zbyt mało policyjnych patroli.

Pan Janusz:
Uważam, że nazwa naszego województwa powinna zostać zmieniona na śląsko-małopolskie. Byłoby to zgodne z prawdą.
Kiedy wreszcie zostanie wyremontowana nasza palmiarnia, bo od wielu lat słyszymy, że coś się tam zmieni i nic się w tej kwestii nie dzieje.

Pan Kamil:
Co do zmiany? Na pewno Modrzejowska. Donice z roślinami to tylko ozdoba, a przydałoby się odnowić kamienice czy położyć nowy bruk. Trzeba by się też zająć bocznymi ulicami.

Julia Kałuża i Wojciech Wydmański:
Można popracować nad stanem autobusów i rozkładami jazdy. Większa liczba połączeń i częstsze kursy ułatwiłyby życie mieszkańcom. Komunikacja nocna jest też niedopracowana.

*Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
*CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
*Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!