Akcja 360Śląskie zawitała do Raciborza, miasta, które w 2017...

  Akcja 360Śląskie zawitała do Raciborza, miasta, które w 2017 roku obchodzi wielki jubileusz

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Akcja 360Śląskie zawitała do Raciborza, miasta, które w 2017 roku obchodzi wielki jubileusz
  W roku wielkiego jubileuszu nie mogło zabraknąć nas z akcją 360Śląskie w Raciborzu, jednym z najpiękniejszych miast Śląska, w którym to, co historyczne, miesza się z tym, co nowoczesne. Zobaczcie Racibórz na zdjęciach 360 stopni.
  Akcja 360Śląskie zawitała do Raciborza, miasta, które w 2017 roku obchodzi wielki jubileusz
  2017 rok będzie wyjątkowy dla Raciborza, miasta, które rozpoczęło właśnie świętowanie 800-lecia nadania praw miejskich. Bo choć Racibórz jest na pewno o wiele starszy - pierwsza pisemna informacja o grodzie Racibórz pojawiła się na kartach Kroniki Galla Anonima, w związku ze zdobyciem grodu przez rycerzy Bolesława Krzywoustego w 1108 roku - to jednak olbrzymie sgraffito z datą 1217 autorstwa Mariana Zawisły na budynku magistratu przy ulicy Batorego przypomina o tym, że prawa miejskie nadano Raciborzowi 100 lat później.

  Dlatego w roku tak ważnego jubileuszu nie mogło nas zabraknąć w 800-letnim mieście nad Odrą z naszą akcją 360Śląskie.

  Kliknij przycisk PLAY i zobacz Racibórz na zdjęciach 360 stopni


  Na początek odwiedziliśmy raciborski rynek, gdzie „stare miesza się z nowym”. Na środku centralnego placu stoi kolumna Matki Boskiej, tzw. Kolumna Maryjna, czyli późnobarokowa budowla, wykonana w latach 1725-1727 przez austriackiego artystę Johanna Melchiora Österreicha. Kolumnie Maryjnej przypisuje się nadprzyrodzone właściwości, legenda głosi, że jej zniszczenie zapowiadać będzie koniec świata. Ruszenie cokołu lub kopanie wokół niego spowoduje z kolei zatopienie miasta, ponieważ kolumna przykrywa prące z wielką siłą źródło lub kanał, który łączy raciborski rynek z Odrą.

  Stąd też od razu udaliśmy się nad wspomnianą Odrę, którą miasto postanowiło wykorzystać jako wielki atut. W ubiegłym roku nad brzegiem rzeki powstała piękna plaża miejska, gdzie wypoczywali mieszkańcy i turyści.

  Ich spotkaliśmy też na dziedzińcu odrestaurowanego w ostatnich latach Zamku Piastowskiego, który stał się tętniącym centrum kultury pogranicza.

  Z kamerą 360 stopni zajrzeliśmy do raciborskiego Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie można odetchnąć czystym powietrzem, podziwiając Zaczarowany Ogród, który urzeka swoim pięknem o każdej porze roku.

  Z okazji jubileuszu 800 lat nadania praw miejskich Raciborzowi przygotowano tu wiele atrakcji. Latem zaśpiewa m.in. Michał Szpak. A Racibórz po raz czwarty przeżyje oblężenie fanów muzyki elektronicznej. W mieście będzie działo się przez cały 2017 rok. Liczne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 800 lat Raciborza objął honorowym patronatem wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W piśmie do prezydenta Mirosława Lenka Wojewoda napisał:

  „Miasto Racibórz tworzy pozytywny wizerunek województwa śląskiego, jest bardzo dobrą wizytówką naszego regionu. To wspaniałe miejsce, w którym każdy gość, niemal na każdym kroku, może spotkać się z bogatą historią naszego kraju” - pisał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

  2017 rok to najlepszy czas, by odwiedzić jedno z najpiękniejszych miast Śląska! Zapraszamy Państwa do Raciborza!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama