MKTG SR - pasek na kartach artykułów

4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. PGE Narodowy w Warszawie. Podczas Kongresu Pamięci Narodowej

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 13–15 kwietnia na 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Wydarzenie odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie podczas Kongresu Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 13–15 kwietnia na 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Wydarzenie odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie podczas Kongresu Pamięci Narodowej IPN/screen
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 13–15 kwietnia na 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Wydarzenie odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie podczas Kongresu Pamięci Narodowej. Trzy festiwalowe dni wypełnią projekcje nagradzanych filmów, ale też spotkania z twórcami oraz warsztaty edukacyjne.

Od czwartku do soboty (13-15) kwietnia, w trakcie Kongresu Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”.

- Jak pokazuje nam rzeczywistość, świat przepełniony jest ideami, które mogą przekształcić się w totalitaryzmy. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Totalitaryzm to nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim dramatyczne losy zwykłych ludzi – takich, jak my. To machina zasilana strachem i terrorem, narastająca przemoc nieludzkiego systemu wobec tych, którzy pragną zachować swoją wolność i godność – przypomina Instytut Pamięci Narodowej.

25 filmów, w tym kandydaci do Oscara

Jak dodaje organizator, w XX-wiecznych dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno. Dlatego tworzymy przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Prezentowane obrazy mają uczulać na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.

Tegoroczna, 4. edycja festiwalu odbędzie się podczas wyjątkowego wydarzenia - na Kongresie Pamięci Narodowej. Podczas festiwalu zostanie pokazanych 25 produkcji, wyselekcjonowanych z różnych zakątków świata. Będą to zarówno krótko-, jak i pełnometrażowe filmy, w tym także nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy dokument „Dom z drzazg” oraz kandydaci do tej nagrody:

  • „Klondike” z Ukrainy,
  • „Styczeń” z Łotwy,
  • „Kalev” z Estonii.

Polskie premiery filmowe

- Większość z prezentowanych produkcji to polskie premiery takie jak: „Stanisław Helski. Dlatego”, „The City and the city”, „The Northeast Winds”, „We have left” – wylicza IPN.

Cały repertuar można sprawdzić na stronie https://kongrespamiecinarodowej.pl/.

Wydarzenia towarzyszące

Do udziału w festiwalu zaproszono twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowano najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają stanowić przyczynek do dyskusji o problemie totalitaryzmu.

Podczas 4. edycji festiwalu odbędą się panele dyskusyjne, w których eksperci poruszą następujące zagadnienia:

  • „Trudna przeszłość – nowa przyszłość. Relacje polsko-ukraińskie wczoraj, dziś i jutro”;
  • „Wojna oczami dzieci”;
  • „Zbrodnia katyńska a alianci zachodni”.

- Zadbaliśmy także o to, aby uczestnicy festiwalu mogli spotkać się z twórcami filmów takich jak: „Rotmistrz Pilecki 2022”, „Czarny sufit”, „Stanisław Helski. Dlatego”, „Pokojówka” czy „Marsz cieni” – podkreśla IPN.

IPN zaprasza nauczycieli i edukatorów

Organizator zachęca nauczycieli i edukatorów zainteresowanych wykorzystaniem archiwaliów w swojej pracy z młodymi ludźmi do udziału w warsztatach „Jak korzystać z archiwum IPN w pracy edukacyjnej?”, które odbędą się w sobotę, 15 kwietnia.

Podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia” pokazane zostaną również efekty lubianych i cenionych warsztatów „Twórcza Archiwa”, które odbyły się od 31 marca do 2 kwietnia. Uczestnicy zajęć nauczyli się podstaw montażu oraz opowiadania historii w twórczy sposób. Podczas festiwalu będą zaprezentowane wybrane filmy stworzone przez uczestników.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera