Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

43 lata temu w bytomskiej kopalni Dymitrow doszło do jednej z największych tragedii w powojennym górnictwie ZDJĘCIA

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
10102022 bytom rocznica tragedii w kwk dymitrowarkadiusz gola   polska press
10102022 bytom rocznica tragedii w kwk dymitrowarkadiusz gola polska press Fot Arkadiusz Gola
10 października upamiętniono ofiary tragedii, która miała miejsce dokładnie 43 lata temu, w 1979 roku, w dawnej kopalni Dymitrow w Bytomiu. 774 metry pod ziemią doszło do wybuchu pyłu węglowego, w wyniku czego zginęły 34 osoby. To była jedna z największych katastrof górniczych w powojennej Polsce.

Dramat w bytomskiej KWK Dymitrow rozegrał się dokładnie 43 lata temu. 10 października 1979 roku 774 metry pod ziemią doszło do wybuchu pyłu węglowego. W strefie zagrożenia znajdowały się 43 osoby. W wyniku katastrofy zginęło 34 górników, a wśród nich było 17 osób dozoru i pracowników o długoletnim stażu pracy i najwyższych zawodowych kwalifikacjach. Dziesięć osób udało się uratować. Trzech zostało przewiezionych do Szpitala Górniczego w Bytomiu.

Przyjmuje się, że jest to jedna z największych katastrof górniczych w powojennej Polsce. Trzeba jednak dodać, że trzy lata później, w 1982 roku, również w kopalni „Dymitrow” doszło do wybuchu metanu i gazów pożarowych, który zabił 18 pracowników.

Historia kopalni Dymitrow

Kopalnia była eksploatowana od końca lat 70. XIX wieku. Jednakże formalnie powstała 1 grudnia 1881 roku z połączenia kilku kopalń i pól górniczych pod nazwą Vereinigte Karsten-Centrum. Jej właścicielem była początkowo spółka Schlesische A.G. für Bergbau und Zinkhüttenbetrieb. W kopalni występowały m.in. zagrożenie metanowe, pożarowe i tąpania. Zakład ten aż do 1945 roku zakład nosił nazwę Karsten-Centrum, która podchodzi od nazwy pól górniczych, które dały mu początek. Zmiana nazwy na Dymitrow nastąpiła 2 lipca 1950 roku. KWK nazwano tak na cześć bułgarskiego działacza komunistycznego Georgija Dymitrowa. Kolejne zmiany nastąpiły w maju 1990 roku, gdy po przeprowadzonym referendum załoga zdecydowała o przywróceniu nazwy „Centrum”. Z kolei w 1993 roku kopalnia została zakładem Bytomskiej Spółki Węglowej S.A. i nazwano ją: Zakład Górniczy „Centrum” Sp. z o.o. Kolejne lata przynosiły nowe zmiany.

W 2003 zakład włączono do Kompanii Węglowej, a dwa lata później połączono Zakład Górniczy Bytom III i Zakład Górniczy Centrum, tworząc dwuruchową KWK Bobrek-Centrum z siedzibą w Bytomiu, w której dawny Zakład Górniczy Centrum stanowił ruch Centrum. Dekadę później zdecydowano się na rozdzielenie KWK Bobrek-Centrum. Na mocy podjętej uchwały KWK Centrum weszła w struktury Spółki Restrukturyzacji Kopalń i 9 maja 2015 roku została postawiona w stan likwidacji całkowitej, a grudniu tego samego roku KWK Bobrek-Centrum połączono z Kopalnią Węgla Kamiennego Piekary.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera