Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

43. rocznica strajku na Podbeskidziu. Związkowcy z Solidarności upamiętnią wydarzenie

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
fotopolska.eu
6 lutego 1981 roku w Bielsku-Białej zakończył się największy strajk NSZZ Solidarność między sierpniem 1980 roku a grudniem 1981 roku, po zawarciu porozumienia z władzami komunistycznymi. W proteście wzięło udział imponujące 200 tysięcy osób. We wtorek związkowcy upamiętnią tę rocznicę.

Dnia 6 lutego 1981 roku w Bielsku-Białej zakończył się największy strajk NSZZ Solidarność, po osiągnięciu porozumienia z władzami komunistycznymi. W proteście wzięło udział 200 tysięcy osób, a zaangażowali się w niego m.in. Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda i Stanisław Wądołowski. We wtorek związkowcy będą obchodzić kolejną, 43 rocznicę strajku. Marek Bogusz, przewodniczący podbeskidzkiej Solidarności, poinformował, że w ramach upamiętnienia złożą kwiaty pod tablicą znajdującą się obok dawnej świetlicy fabryki, która przypomina o wydarzeniu.

43. rocznica strajku na Podbeskidziu

Jesienią 1980 roku przedstawiciele zakładowych komitetów założycielskich NSZZ Solidarność z regionu Podbeskidzia oskarżyli osoby zajmujące kluczowe stanowiska w aparacie władzy województwa bielskiego i mieście Bielsku-Białej, partii komunistycznej oraz milicji, o wykorzystywanie funkcji do czerpania korzyści materialnych. Większość zarzutów potwierdziła specjalna komisja Wojewódzkiej Rady Narodowej. Komuniści jednak nie ponieśli żadnych konsekwencji.

26 stycznia 1981 roku w zakładach województwa bielskiego odbył się godzinny strajk ostrzegawczy, a dzień później rozpoczął się bezterminowy strajk generalny w regionie. Komitet strajkowy zebrał się w bielskich zakładach włókienniczych Bewelana, złożony z 107 osób, reprezentujących ponad 200 tysięcy strajkujących z kilkuset zakładów. Na czele stał Patrycjusz Kosmowski.

Do Bielska–Białej przybyli liderzy NSZZ Solidarność – Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda i Stanisław Wądołowski. Doradcy związku, Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki, także się pojawili. Stronę rządową reprezentowali początkowo wicepremier Czesław Kotela, a potem minister administracji Józef Kępa. W rozwiązanie konfliktu zaangażował się Kościół katolicki, a w rozmowach uczestniczył m.in. sekretarz Episkopatu biskup Bronisław Dąbrowski.

Porozumienie, które zakończyło strajk, zostało podpisane 6 lutego 1981 roku. Z funkcji ustąpili: sekretarze PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta, komendant milicji. Kościół przyjął rolę gwaranta porozumienia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera