Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus nowi urzędnicy. Bez nich program nie wystartuje

Katarzyna Domagała-Szymonek
Ponad 1,6 mld złotych rząd przeznaczył na program w województwie śląskim. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 kwietnia
Ponad 1,6 mld złotych rząd przeznaczył na program w województwie śląskim. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 kwietnia 123RF
Tychy i Chorzów prowadzą nabór pracowników, którzy zajmą się programem „Rodzina 500 plus”. W Katowicach wniosek o świadczenie będzie można złożyć np. w żłobku czy przedszkolu

W miastach trwają nerwowe przygotowania do wprowadzenia w życie najsłynniejszej obietnicy wyborczej PiS - programu Rodzina 500 plus. W Śląskiem na uruchomienie go przeznaczono ponad 1,6 mld złotych. Do ilu rodzin ma trafić pomoc w Śląskiem? Nadal nikt nie potrafi podać dokładnej liczby.

Za to wiadomo o ile osób, koniecznych do obsługi programu, powiększy się armia urzędników. W Tychach już trwa nabór m.in. na stanowisko referenta czy księgowego (nabór do 2 marca). W sumie będzie to 12 nowych etatów. W Chorzowie 5 etatów (nabór do 4 marca). W Katowicach urzędnicy właśnie szacują ilu pracowników będą musieli zatrudnić. A zainteresowanie jest spore. MOPS w Częstochowie musiał zamieścić na swojej stronie komunikat, że wnioski NIE są jeszcze przyjmowane. Będzie można to robić od 1 kwietnia.

Na stronie dziennikzachodni.pl zobaczycie ostateczny wzór wniosku. Ma ... 14 stron. Ministerstwo pociesza. Sporą część zajmują pouczenia i oświadczenia. Marne to pocieszenie, każdy z nas powinien przeczytać dokładnie co podpisuje.

Wykształcenie wyższe, dobra znajomość ustawy o pracownikach samorządowych czy świadczeniach rodzinnych, do tego odporność na stres, sumienność i dyskrecja - to część wymagań, jakie mają spełniać nowi pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach. Miasto już ogłosiło nabór na nowych pracowników, którzy będą obsługiwali program „Rodzina 500 plus”. Przyjmowanie wniosków ma rozpocząć się 1 kwietnia.

Urzędnicy poszukiwani

W Tychach rodzin uprawnionych do pobierania zasiłku jest ok. 8 tysięcy. - Aktualnie jedenastu pracowników Działu Świadczeń Rodzinnych obsługuje około 4100 rodzin. Zatem dla sprawnej obsługi programu planujemy zatrudnić dodatkowe dwanaście osób - wylicza Marianna Feith, dyrektor MOPS w Tychach. Ogłoszenia o naborze już wiszą na stronie tyskiej placówki. Aplikować można do 2 marca. Także w Chorzowie zainteresowani pracą w Ośrodku Pomocy Społecznej mogą przesyłać swoje CV. - Do obsługi programu zatrudnimy pięć osób na umowę o pracę - informuje Karolina Skórka z UM w Chorzowie. Będą pracować w sześciu punktach w mieście. Nabór zakończy się 4 marca.

W Rybniku urzędnicy szacują, że wniosek o 500 złotych złoży ok. 15 tys. rodzin. Już od przyszłego tygodnia do przyjmowania wniosków przygotowywać się będzie 11 stażystów z urzędu pracy. - Przez ten miesiąc będą mogli zapoznać się między innymi ze sposobem przyjmowania wniosku - wyjaśnia Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika. Po trzech miesiącach wyszkoleni stażyści będą mieli możliwość zatrudnienia.

Wniosek w szkole i żłobku

Na inny pomysł wpadli pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. Chcą, by wnioski o wsparcie przy drugim i kolejnym dziecku można było składać w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Rodzice zostawialiby je przy okazji odprowadzania pociech do tych placówek. Pracownicy OPS wydawaliby ostateczną decyzję o przyznaniu wsparcia.

- W taki sposób zminimalizowalibyśmy kolejki, które mogą pojawić się w pierwszych miesiącach funkcjonowania programu, i ułatwilibyśmy zadanie mieszkańcom starającym się o wsparcie - podkreśla Beata Bonk, kierownik Działu Świadczeń gliwickiego OPS. Urzędnicy zająć by się mogli wnioskami na pierwsze dziecko, co wymaga sprawdzenia progu dochodowego. Decyzja, czy uda się wprowadzić w życie to rozwiązanie, zostanie podjęta w najbliższych dniach.

Tymczasem pewne jest, że w Katowicach urzędnicy skorzystają z takiego samego pomysłu. - Wnioski będą przyjmowane w wielu miejscach, między innymi w godzinach popołudniowych w wybranych żłobkach i przedszkolach. Szacujemy, że w ten sposób możemy zebrać wnioski dotyczące około 8000 dzieci - mówi Joanna Górska z biura prasowego UM w Katowicach. Nabór na nowe stanowiska pracy zostanie ogłoszony do końca lutego.

W czwartek - szkolenia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stara się, aby start programu odbył się bez przeszkód. Przygotowano między innymi specjalny podręcznik instruktażowy, w którym urzędnicy znajdą informacje o zasadach ustalania dochodu rodziny, składaniu wniosku drogą elektroniczną czy procedurze przyznawania świadczenia. Rozpoczęły się ogólnopolskie szkolenia. Do nas przedstawiciele rządu zawitają w najbliższy czwartek. Wtedy ponad 160 reprezentantów wszystkich gmin w regionie spotka się na czterogodzinnym szkoleniu w urzędzie wojewódzkim.

- Zależy nam, aby samorządy, które będą odpowiedzialne za wypłaty tych pieniędzy, otrzymały od nas kompleksowe wsparcie i były w pełni przygotowane na 1 kwietnia - mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Oby starczyło czasu na zadanie wszystkich pytań, bo mamy ich sporo - śmieją się urzędnicy.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!