Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus: Uwaga na błędy we wnioskach!

Katarzyna Domagała-Szymonek
arc.
500 plus: W woj. śląskim już ponad połowa uprawnionych rodzin złożyła wnioski o świadczenie 500 plus. Gminy wydały blisko 19 tys. pozytywnych decyzji.

500 plus:

Jeśli chcecie państwo mieć 100-procentową pewność, że złożycie dobrze wypełniony wniosek o przyznanie świadczenia z programu Rodzina 500 plus, wybierzcie się do urzędu osobiście. Z analiz i szacunków placówek przyjmujących wnioski wynika, że w niektórych miastach regionu nawet 70 proc. wniosków składanych drogą elektroniczną zawiera błędy. Co to oznacza w praktyce? Dla urzędników sporo dodatkowej pracy, a dla rodziców i opiekunów skorygowanie wniosku oraz dłuższe czekanie na wypłatę.

- Tylko do weryfikowania wniosków wpływających drogą elektroniczną zaangażowaliśmy czterech pracowników - wylicza Beata Bonk, kierownik działu świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, gdzie szacują, że nawet 70 proc. wniosków składanych przez internet zawiera błędy.

- Taka sytuacja wydłuża proces wypłaty świadczenia od kilku dni - w przypadku, jeśli udaje nam się skontaktować z rodziną telefonicznie - do około dwóch tygodni, jeśli konieczne jest wysłanie pisma - podkreśla Olga Dargiel z MOPS-u w Częstochowie.

Urzędnicy mają nadzieję, że przez problemy z dotarciem do rodzin, nie trzeba będzie przedłużać trzymiesięcznego terminu wypłat. Dlatego apelują, by (choć nie jest to obowiązkowe) we wniosku podawać numer telefonu. Najczęściej podczas wypełniania wniosku zainteresowani zapominają wpisać dane pierwszego dziecka w składzie rodziny, a w przypadku wnioskowania o świadczenie wychowawcze wyłącznie na drugie i kolejne dzieci nie podają danych współmałżonka w składzie rodziny oraz numeru PESEL członków rodziny, często brakuje informacji w rubryce z danymi teleadre- sowymi wnioskodawcy lub rodzice starający się o pieniądze tylko na drugie dziecko niepotrzebnie wypełniają część wniosku przeznaczoną dla rodzin objętych progiem dochodowym.

- Błędy pojawiają się, bo wniosek jest nieczytelny, dlatego wolałam złożyć go osobiście i od razu zapytać czy wszystko jest dobrze - uważa Zofia Rafalska z Mysłowic, mama dwóch córek. - Nie byłoby problemu, gdyby urzędnicy przygotowali osobny wniosek na pierwsze i na drugie dziecko - dodaje.

W przypadku wniosków składanych osobiście w urzędach czy odpowiednich punktach takie przypadki są sporadyczne. - Już na wstępnym etapie wnioski są weryfikowane przez pracowników, którzy potencjalne błędy wyłapują od ręki - wyjaśnia Dargiel.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że gminy odebrały już ponad 171 tys. wnioskow. Wydały 18 960 decyzji przyznających prawo do świadczenia, z czego 6 699 świadczeń już wypłacono. W sumie do rodzin trafiło już 3 343838 zł.

WSZYSTKO O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!