Ważne
  500 plus. W Śląskiem brakuje pieniędzy na 500 plus....

  500 plus. W Śląskiem brakuje pieniędzy na 500 plus. Urzędnicy wysłali już wniosek o wyrównanie

  Zdjęcie autora materiału
  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rodzina 500 plus

  W Śląskiem brakuje pieniędzy na 500 plus

  Rodzina 500 plus. Ponad 65 milionów złotych brakuje w województwie śląskim na wypłatę rządowego programu Rodzina 500 plus w grudniu. Czy to oznacza, że przed świętami część rodziny nie otrzyma świadczenia? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uspokaja. Podkreśla, że nie ma takiej możliwości, a pieniędzy nie zabraknie. Urzędnicy ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego już wysłali wniosek o zwiększenie puli środków. Tylko skąd rząd weźmie dodatkowe pieniądze?
  Rodzina 500 plus

  W Śląskiem brakuje pieniędzy na 500 plus

  Rodzina 500 PLUS. Brakuje pieniędzy


  Na początku listopada gminy w Śląskiem zgłosiły do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zapotrzebowanie na realizację programu w grudniu. Z przekazanych informacji wynika, że będą potrzebowały blisko 183 mln zł (dokładnie 182 719 786 zł). Z czego w planie Wojewody Śląskiego obecnie jest zabezpieczonych 117 mln zł (dokładnie 117 282 604 zł). Tym samym okazuje się, że braki wynoszą ponad 65 mln zł (dokładnie 65 437 182 zł). Ta kwota stanowi ok. 35 proc. zapotrzebowania na grudzień oraz ok. 4 proc. całego budżetu programu „Rodzina 500+” w województwie śląskim.

  - Po kilku miesiącach działania programu nie wyobrażam sobie dopięcia domowego budżetu bez tych pieniędzy, niech mnie pani nawet nie starszy, że może ich zabraknąć - komentuje Anna Nowicka z Katowic, mama Joasi i Adasia. 500 plus pobiera na młodszą pociechę. Przeznacza je m.in. na karnety na basen lub rodzinne wyjazdy. - Sporo wydałam też na odświeżenie dzieciom pokoików - dodaje. Przyznaje, że gdyby nie 500 plus, na remont musiałby czekać długo.

  Jak tłumaczy Alina Kucharzewska z biura prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przyczyną tych nieścisłości jest źle oszacowane zapotrzebowanie przez poszczególne gminy. - Program „Rodzina 500+” jest nowym zadaniem, w związku z tym gminom trudno jest oszacować ostateczną ilość dzieci, dla których zostanie wypłacone świadczenie do końca tego roku i jednoznacznie określić poziom środków finansowych potrzebnych na realizację - wyjaśnia. Podkreśla, że już 3 listopada urząd do MRPiPS i Ministerstwa Finansów przesłał wniosek o zwiększenie puli środków. - Pieniądze otrzymamy, więc rodziny nie mają się czego obawiać, w grudniu wszyscy uprawnieni otrzymają świadczenie - podsumowuje.

  Urzędnicy podkreślają, że na dziś wszystkie gminy w woj. śląskim mają w pełni zabezpieczone potrzeby do końca listopada. W najbliższych dniach zostaną wydane kolejne decyzje Wojewody Śląskiego przyznające środki na miesiąc grudzień.

  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS


  Rodzina 500 PLUS. Resort uspokaja


  Uspokaja też resort rodziny. Na swojej stronie internetowej zamieścił oficjalny komunikat. Czytamy w nim "Nie zabraknie środków na wypłatę świadczenia wychowawczego. Wydane decyzje przyznające prawo do tego świadczenia są obowiązujące i wszystkie uprawnione rodziny otrzymają należne im świadczenia. Dotyczy to zarówno tego roku, jaki i kolejnych lat".

  Dowiemy się z niego, że urzędnicy uwzględniali możliwość wystąpienia braków, w porównaniu do szacowanych wydatków. - Ich skala jest jednak niewielka. Wynika to z oczywistych względów. Przy takiej skali uruchamianego programu, z obowiązującym kryterium dochodowym przy pierwszym dziecku, trudno było ściśle oszacować, jaka liczba dzieci będzie korzystać z programu w poszczególnych województwach - wyjaśniają.

  Resort rodziny przypomina też, że w ostatnich dniach zebrał realne zapotrzebowania z urzędów wojewódzkich i Minister Rodziny wystąpił do Ministra Finansów o uruchomienie dodatkowych środków. Skąd mają pochodzić? Resort finansów szczegółów nie podaje, za to również podkreśla, że nie ma obawy o brak środków na wypłaty świadczeń. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatkowe środki na realizację tego programu będą pochodziły albo z przesunięć (art. 29 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci) albo z oszczędności powstałych u innych dysponentów - wyjaśniają urzędnicy.

  - To było do przewidzenia, z ośrodków pomocy społecznej od dłuższego czasu płynęły sygnały, że pieniędzy może zabraknąć - komentuje Danuta Pietraszewska, posłanka PO. - Dziurę mają zasypać z rezerwy budżetowej, ale problem polega na tym, że pieniądze z rezerwy są ograniczone i mają swój cel. Więc będą musieli je komuś zabrać - uzupełnia. Dla posłanki z opozycji obecna sytuacja to jasny sygnał, że program nie został dokładnie przygotowany ani przeliczony. - Przypuszczam, że w przyszłym roku dziura w 500 plus będzie jeszcze większa. PiS te pieniądze będzie musiał gdzieś znaleźć. Gdzie? Pewnie w kieszeni podatników. Już wiemy, że podatek VAT nie zostanie obniżony, ale najprawdopodobniej wzrośnie o jeden punkt procentowy - podsumowuje.

  Prof. UE dr hab. Artur Walasik z katedry finansów przedsiębiorstw i ubezpieczeń gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach o zaistniałej sytuacji mówi tak: "Trzeba zwrócić uwagę, że problem pojawił się w pierwszym roku funkcjonowania programu Rodzina 500 plus. Jest on nieuniknioną konsekwencją tego, że program skierowany jest do bardzo dużej grupy odbiorców. Nieścisłości przy planowaniu należało się więc spodziewać. Moim zdaniem kwota 65 mln w skali całej wartości projektu jest niewielkim błędem. Obecnie gminy dysponują już pełnymi informacjami o liczbie uprawnionych, więc w kolejnym roku możemy się spodziewać, że tego rodzaju problemy nie wystąpią w takich rozmiarach. Oczywiście z punktu widzenia konkretnej gminy, brak określonych środków na rachunku bankowym jest sytuacją, która ze strony rządu powinna wymagać błyskawicznej reakcji".  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  WSZYSTKO O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS. JAK DOBRZE WYPEŁNIĆ WNIOSEK, ZASADY, WARUNKI, DLA KOGO 500 ZŁ NA DZIECKO

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smiech na sali

   w tym kraju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   czlowiek nie moze zarobic normalnych pieniedzy i normalnie zyc bo zarobki 4 mniejsze niz w innych krajach socjal to juz wogole nie istnieje, nagle wielki rzad dal jakies zasrane 500+ to teraz stado...rozwiń całość

   czlowiek nie moze zarobic normalnych pieniedzy i normalnie zyc bo zarobki 4 mniejsze niz w innych krajach socjal to juz wogole nie istnieje, nagle wielki rzad dal jakies zasrane 500+ to teraz stado baranow placze ze to z ich pieniedzy hahahaha, wyrownajcie zarobki z unia europejska to ludzie w d beda miec wasze 500+zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czarni i straszni!

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ci czarni, chcący zabijać swoje dzieci, przerobieni na kobiety byli osobnicy płci męskiej , bezpłciowcy - tacy są uczestnikami marszu przeciwko życiu! Oni rzeczywiście są częścią ciała ich matek,...rozwiń całość

   Ci czarni, chcący zabijać swoje dzieci, przerobieni na kobiety byli osobnicy płci męskiej , bezpłciowcy - tacy są uczestnikami marszu przeciwko życiu! Oni rzeczywiście są częścią ciała ich matek, takimi poronionymi płodami i żałują , że matka nie pozbyła się tej chorej "części swojego ciała"? Do nich dołączyli przedstawiciele poprzedniego rządu - Kopacz, Mucha - i popychani przez takiego - Kijowskiego- , który nienawidzi dzieci - szczególnie własnych i chętnie by je zabił, zanim sie urodziły/?/ - sami są w stanie zabijać , byleby dorwali się do władzy!
   Polacy widzą i słyszą - co chwilę- jak poprzedni rząd sie pogrąża -obnażając swoje straszne, ciemne strony... I tacy chcieli prowadzić ten kraj - jedynie do upadku!!! Takie postępowanie, aby zabijać dzieci - popiera też Owsiak - oczywiście - wiadomo co on oferuje - dla młodych niemoralne , deprawujące imprezki, jak Woodstok - ostatnio w Kostrzynie n/O, gdzie interweniowała wiele razy Policja, gdyż były tam, m. in. imprezy narkotykowe, bójki . Owsiak po raz kolejny pokazał, co reprezentuje soba, chociaz organizuje - przy okazji tych mrocznych imprezek - pokazy charytatywne.
   Bo to prawda, hitlerowscy zbrodniarze nakazywali masowe zabijanie dzieci w łonach ich matek, czy o tym nie wiedzą wszyscy umiejący czytać i pisać i ci którzy, chodząc do szkoły coś tam też robili pozytecznego , oprócz wagarowania. Natomiast zabraniali - pod groźbą kary zabijania dzieci niemieckich matek. W czasie wojny wymordowano miliony osób, zrobili to obcy - wrogowie. A teraz - w czasie niby -pokoju -dalej zabija sie i to własne dzieci - wyzywając je od zlepku komórek poprzez płody! Dotarło? Czy wy, chcący masowo zabijać "części własnego brzucha", nie widzicie prostej analogii z postępowaniem tych mordujących , także hitlerowców?! Czy te dzieci prosiły się do życia?! Chce się wam uzywać własnych narządów intymnych, ale nie chcecie ponosić konsekwencji własnego postępowania?. Albo wyprodukowaliście dzieci w próbówkach, które to dzieci prawie zawsze, niestety, będą chore, upośledzone / z powodu bezpośredniej ingerencji w materiał ludzki/, a potem , jak są chore - z waszej winy i przyczyny - to je zabijacie? To potworne postępowanie, tak ludzie nie postępują! Czym wy jesteście? Jesteście straszni , patrzeć na was, czy być w pobliżu takich osobników, jak wy- to zgroza, ciarki przechodzą po człowieku, bo nie wiadomo , czego można się po was spodziewać ,skoro jesteście w stanie zabijac własne dzieci!!!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "leczenie"?

   kajo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Leczenie marihuaną to nie leczenie. Skutki uboczne moga być drastyczne , nieprzewidywalne - jak to po narkotykach . Nie ma sensu leczyc się za wszelka cene - za cene zdrowia, a nawet życia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ania

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   przestanicie rozdawac nasze cieszko zarobjone pieniondze niech rodzice sie wezmom do roboty a nie lekko zyc na obcych pieniondzach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ooooo jaka szkoda

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nie ma pieniędzy? A obiecywał Kaczor z Szydło + reszta zgrai, że się do roboty zabiorą i się jej nie boją, a to przecież "dobrzy i prawdziwi" Polacy, koło roboty to się nawet położą...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ooooo jaka szkoda

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie ma pieniędzy? A obiecywał Kaczor z Szydło + reszta zgrai, że się do roboty zabiorą i się jej nie boją, a to przecież "dobrzy i prawdziwi" Polacy, koło roboty to się nawet położą...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pieniądze leżą w błocie

   Węzełek gordyjski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Dziennikarze Dz nie czytają swoich artykułów? Czy to nie sami napisaliście Państwo, że pieniądze są na Stadionie Śląskim i zostały zainwestowane m.in w lokomotywy? Wodociągi nie miały czym...rozwiń całość

   Dziennikarze Dz nie czytają swoich artykułów? Czy to nie sami napisaliście Państwo, że pieniądze są na Stadionie Śląskim i zostały zainwestowane m.in w lokomotywy? Wodociągi nie miały czym dojeżdżać do pracy, czy może to pomyłka dziennikarza? Tego błota, w którym się taplają miliardy, jest wcale dużo. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po szmal do ryżego

   na zieloną wyspę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

   po szmal zgłoście się do ryżego na zieloną wyspę!! ryży to ten, na którego dwa razy głosowaliście
   i któremu nadal d.pę liżecie!! tenże ryży, przywiózł z brukseli miliardy €uro!! Rozdaje wszystkim,...rozwiń całość

   po szmal zgłoście się do ryżego na zieloną wyspę!! ryży to ten, na którego dwa razy głosowaliście
   i któremu nadal d.pę liżecie!! tenże ryży, przywiózł z brukseli miliardy €uro!! Rozdaje wszystkim, na lewo i prawo!!
   Da wam ile trzeba!! musicie jednak nadal mu to d.psko lizać!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo Dobra zmiana

   Jorguś z Michałkowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   rozdowo kasa 500+ za nasze piyniondze kiere majom być na rozwoj kraju. Ale że PIS = PZPRbis to rozdowo kasa na gorzoła by jyno mieć ludzi we kabzi. A ludzie jak ludzie niy patrzom iże to z naszych...rozwiń całość

   rozdowo kasa 500+ za nasze piyniondze kiere majom być na rozwoj kraju. Ale że PIS = PZPRbis to rozdowo kasa na gorzoła by jyno mieć ludzi we kabzi. A ludzie jak ludzie niy patrzom iże to z naszych potmanyjek jyno bierom a jak maupy klaskajom. Komunisty z PIS zaś wychowujom takich jak Gierek - niyrobow i pijusow.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dupno zmiana

   Jorguś z Michałkowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   frozdowo kasa 500+ za nasze piyniondze kiere majom być na rozwoj kraju. Ale że PIS = PZPRbis to rozdowo kasa na gorzoła by jyno mieć ludzi we kabzi. A ludzie jak ludzie niy patrzom iże to z naszych...rozwiń całość

   frozdowo kasa 500+ za nasze piyniondze kiere majom być na rozwoj kraju. Ale że PIS = PZPRbis to rozdowo kasa na gorzoła by jyno mieć ludzi we kabzi. A ludzie jak ludzie niy patrzom iże to z naszych potmanyjek jyno bierom a jak maupy klaskajom. Komunisty z PIS zaś wychowujom takich jak Gierek - niyrobow i pijusow.zwiń

   Wniosek na 500 zł na dziecko [WZÓR WNIOSKU]

   Rodzina 500 plus, wzory wniosków do pobrania

   Rodzina 500 plus, wzory wniosków do pobrania

   Jak wypełnić WNIOSEK 500 PLUS. Instrukcja krok po kroku

   Jak wypełnić WNIOSEK 500 PLUS. Opis dla każdej karty wniosku

   Jak wypełnić WNIOSEK 500 PLUS. Opis dla każdej karty wniosku

   Program RODZINA 500 PLUS. Najtrudniejsze pytania i odpowiedzi

   Pytania i odpowiedzi na temat programu RODZINA 500 PLUS

   Pytania i odpowiedzi na temat programu RODZINA 500 PLUS

   Gdzie złożysz wniosek 500 PLUS w woj. śląskim

   Lista punktów, które przyjmują wnioski w miastach woj. śląskiego

   Lista punktów, które przyjmują wnioski w miastach woj. śląskiego

   Rodzina 500 + Obligacje zamiast gotówki, to pomysł rządu

   Rodzina 500 + Obligacje zamiast gotówki, to pomysł rządu

   Rodzina 500 + Obligacje zamiast gotówki, to pomysł rządu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama