Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Rodzina 500 Plus PYTANIA i ODPOWIEDZI do wniosku na 500 zł na dziecko

Bartosz Pudełko
Program 500 Plus startuje dzisiaj i świadczenia będą wypłacane od kwietnia, ale to nie oznacza, że tych, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, wypłaty ominą. W pierwszej fazie wniosek trzeba złożyć do 30 czerwca 2016 roku. Jeśli dotrzymacie tego terminu, a wniosek zostanie złożony poprawnie, to otrzymacie również wypłaty z miesięcy od kwietnia do czerwca. Wszyscy, którzy wniosek złożą po 30 czerwca, będą otrzymywać świadczenia już od miesiąca, w którym złożyli dokumenty. W pierwszym okresie działania programu „Rodzina 500 Plus” świadczenia będą wypłacane od kwietnia 2016 roku do września 2017 roku. Dzięki temu nie będzie konieczności składania dwóch wniosków w 2016 roku. Od roku 2017 obowiązywał będzie już docelowy system, tzn.: świadczenia będą wypłacane przez 12 miesięcy - od 1 października do 30 września roku następnego. 500 złotych na dziecko rodzice lub opiekunowie będą mogli otrzymać zarówno przelewem, jak i w gotówce czy też przekazem.
Program 500 Plus startuje dzisiaj i świadczenia będą wypłacane od kwietnia, ale to nie oznacza, że tych, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, wypłaty ominą. W pierwszej fazie wniosek trzeba złożyć do 30 czerwca 2016 roku. Jeśli dotrzymacie tego terminu, a wniosek zostanie złożony poprawnie, to otrzymacie również wypłaty z miesięcy od kwietnia do czerwca. Wszyscy, którzy wniosek złożą po 30 czerwca, będą otrzymywać świadczenia już od miesiąca, w którym złożyli dokumenty. W pierwszym okresie działania programu „Rodzina 500 Plus” świadczenia będą wypłacane od kwietnia 2016 roku do września 2017 roku. Dzięki temu nie będzie konieczności składania dwóch wniosków w 2016 roku. Od roku 2017 obowiązywał będzie już docelowy system, tzn.: świadczenia będą wypłacane przez 12 miesięcy - od 1 października do 30 września roku następnego. 500 złotych na dziecko rodzice lub opiekunowie będą mogli otrzymać zarówno przelewem, jak i w gotówce czy też przekazem. slawomir mielnik
Przyjmowanie wniosków programu 500 Plus trwa. Rusza największy program demograficzny współczesnej Polski. Oto najważniejsze PYTANIA i ODPOWIEDZI oraz gotowe formularze wniosków wraz z instrukcją obsługi wypełniania wniosków. Program startuje dzisiaj i świadczenia będą wypłacane od kwietnia, ale to nie oznacza, że tych, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, wypłaty ominą. W pierwszej fazie wniosek trzeba złożyć do 30 czerwca 2016 roku. Jeśli dotrzymacie tego terminu, a wniosek zostanie złożony poprawnie, to otrzymacie również wypłaty z miesięcy od kwietnia do czerwca. Wszyscy, którzy wniosek złożą po 30 czerwca, będą otrzymywać świadczenia już od miesiąca, w którym złożyli dokumenty. W pierwszym okresie działania programu „Rodzina 500 Plus” świadczenia będą wypłacane od kwietnia 2016 roku do września 2017 roku. Dzięki temu nie będzie konieczności składania dwóch wniosków w 2016 roku. Od roku 2017 obowiązywał będzie już docelowy system, tzn.: świadczenia będą wypłacane przez 12 miesięcy - od 1 października do 30 września roku następnego. 500 złotych na dziecko rodzice lub opiekunowie będą mogli otrzymać zarówno przelewem, jak i w gotówce czy też przekazem.

JAK PRZEBIEGA OPERACJA 500 PLUS W MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO?
RELACJA NA ŻYWO

Jedni nazywają „Rodzinę 500 Plus” pierwszym prawdziwym programem prorodzinnym współczesnej Polski. Inni największym eksperymentem społeczno-ekonomicznym na żywym organizmie. Jeszcze inni - propagandą i kupowaniem głosów wyborców. Emocje ogromne, pieniądze ogromne, nadzieje ogromne - tak zaczynaliśmy nasz 20-stronicowy dodatek na temat programu „Rodzina 500 Plus”, który był dostępny z DZ w minioną środę. Wyjaśnialiśmy w nim wątpliwości wokół wniosków, publikowaliśmy listę adresów w miastach, gdzie można aplikować, prezentowaliśmy opinie specjalistów. Dodatek rozszedł się znakomicie, choć pewnie niektórzy z Państwa przegapili. Nic straconego.

Dziś treści te są dostępne w internecie pod adresem dziennikzachodni.pl/500-plus. Znaleźć nietrudno, a warto zajrzeć i potraktować tę zakładkę jak kompendium wiedzy o tym bardzo ważnym programie.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO INSTRUKCJI OBSŁUGI WNIOSKU 500 PLUS
JAK POPRAWNIE WYPEŁNIĆ WNIOSEK 500 PLUS? ZOBACZ KROK PO KROKU

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
Program Rodzina 500+

Wniosek niezbędny do uzyskania świadczenia 500 zł na dziecko to kilka stron. Do tego w niektórych wypadkach dochodzą załączniki. W biurokracyjnym gąszczu łatwo popełnić błąd, a ten może drogo kosztować. W najlepszym razie sprawi, że wniosek do nas wróci, w najgorszym te opóźnienia mogą skutkować np. utratą świadczenia z jednego miesiąca, jeśli będziemy wypełniać dokumenty na ostatnią chwilę. Warto więc zwrócić uwagę na szczegóły.

Podstawowe dane - jeśli ubiegamy się o wsparcie tylko na drugie dziecko (bez progu dochodowego), potrzebne będą wyłącznie podstawowe dane osobowe, tj.: imię, nazwisko, adres czy skład rodziny. W części I wpisujemy informacje wyłącznie o jednym z rodziców (wnioskodawcy). Dane drugiego rodzica należy podać w miejscu, gdzie będziemy wpisywać skład całej naszej rodziny.

WZORY WNIOSKÓW 500 PLUS NA DZIECKO

Ty decydujesz - wniosek jest tak skonstruowany, że ty sam decydujesz, na które dziecko masz otrzymywać wsparcie. Jeśli uważasz, że należą ci się pieniądze już na pierwsze dziecko, wtedy zaznacz „wnosi o ustalenie prawa do świadczenia“. Jeśli wiesz, że przekroczysz próg dochodowy, wtedy zaznacz „nie wnosi o ustalenie prawa do świadczenia“. Wpisz skład całej swojej rodziny. Jako pierwsze w kolejności powinniśmy wpisać dane wnioskodawcy, następnie drugiego z rodziców (jeśli tworzy on rodzinę w rozumieniu podanej definicji) oraz wszystkie dzieci. Wskazanie urzędu skarbowego dotyczy osób starających się o świadczenie również na pierwsze dziecko i będą się legitymować wysokością dochodu. Mamy tu podać urząd, w którym się rozliczamy. W skład rodziny nie wchodzą np. dziadkowie, dlatego nie należy ich wymieniać.

Niepełnosprawne dziecko - jeśli wychowujesz dziecko niepełnosprawne, podaj jego imię i nazwisko. Pamiętaj, że konieczne będzie udokumentowanie tej informacji.

Wypełniaj uważnie - uważajmy, co wpisujemy w rubrykę „stan cywilny“. Nie wpisujmy „wolny“ czy „wolna“. I tak, należy wpisać np. określenia: panna, kawaler, rozwódka, osoba pozostająca w separacji. Jeśli tego nie doprecyzujemy, wniosek zostanie zwrócony. Warto również podać numer telefonu. Umożliwi szybszy kontakt. Wpisz „miejsce zamieszkania“, nie „zameldowania“ - adres, pod którym mieszkamy wraz z rodziną. Nie musi on być adekwatny do miejsca zameldowania.

Lepiej przelewem - powinniśmy podać numer konta bankowego, na które ma wpływać świadczenie. Tylko w wyjątkowych sytuacjach pieniądze będą dostarczane, np. przekazem.

Informuj o zmianach - przyznanie świadczenia uwzględnia też jakiekolwiek zmiany sytuacji, m.in. zawodowej w rodzinie. Dlatego jeśli w 2014 roku lub później ktoś w rodzinie stracił pracę, przeszedł na urlop wychowawczy czy zamknął działalność gospodarczą, musi o tym poinformować.

Rolnicy - jeśli jesteś rolnikiem i prowadzisz gospodarstwo rolne, musisz podać jego powierzchnię w hektarach przeliczeniowych. Taka informacja znajduje się między innymi w decyzji o podatku (ten dokument znajduje się w gminie). Liczbę hektarów przeliczeniowych musisz przemnożyć przez wskaźnik znajdujący się w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (ma być z tego samego roku co dochód). Dopiero wtedy uzyskasz kwotę, którą należy wpisać do załącznika. Ilość hektarów przeliczeniowych musimy podać w załączniku nr 2 oraz załączniku nr 4.

Działalność gospodarcza - załącznik nr 3 muszą wypełnić osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i odprowadzają podatek w formie zryczałtowanej lub karty podatkowej. Bardzo często osoby korzystające z ryczałtu mają problem z podaniem tak szczegółowych kwot. Urzędnicy zaznaczają, że takie dane muszą znajdować się w dokumentach księgowych firmy.

Dodatkowe świadczenia - załącznik nr 2 muszą wypełnić osoby, które pobierają dodatkowe świadczenia. Między innymi z funduszu alimentacyjnego, alimenty, stypendia szkolne czy doktoranckie, świadczenia rodzicielskie. Pełen wachlarz źródeł dochodu znajdziemy w pouczeniu zamieszczonym poniżej załącznika. Pamiętajmy, że musimy podać kwoty za rok 2014! Załącznik powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem członka rodziny, do którego odnosi się uzyskany dochód. Osobny wypełnia każdy członek rodziny, który osiągnął dochód. Informacje dotyczące przyjmowanych świadczeń są również uwzględnione w głównym wniosku.

Gdzie składać wnioski? Nie tylko w MOPS-ach. Również w szkołach
Obsługą całego programu, przyjmowaniem, weryfikowaniem wniosków i wypłacaniem zajmować będą się samorządy. W praktyce chodzi o jednostki specjalizujące się w pomocy społecznej, jak MOPS-y czy MOPR-y, ale nie tylko. Jednego klucza nie ma.

Wnioski składać możecie przede wszystkim w ośrodkach pomocy społecznej w swoich gminach. Chodzi o wszelkiego rodzaju MOPR-y, MOPS-y czy inne jednostki samorządowe, które do tej pory zajmowały się wypłacaniem różnego rodzaju świadczeń socjalnych czy rodzinnych. Dotyczy to zarówno głównych siedzib, jak również terenowych filii. To jednak nie koniec. W wielu miastach dodatkowe punkty zostaną uruchomione w szkołach, bibliotekach, terenowych biurach urzędów miejskich. Możliwości jest wiele. Dla przykładu Katowice: tu wnioski będzie można pobrać, a przy okazji złożyć, we wszystkich terenowych punktach MOPS, czyli przy ul. Andrzeja 10, Warszawskiej 42, Oblatów 24, Gliwickiej 96, Dębowej 16c, Czecha 2, Świdnickiej 35, Łętowskiego 6a, Krakowskiej 138 i Jagiellońskiej 17, a także w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Kotlarza 10b. Wnioski będzie można złożyć także w urzędomatach w Silesia City Center, w CH 3 Stawy, CH Dąbrówka, Auchan oraz w Urzędzie Miasta przy ulicy Francuskiej. Można je także wysłać pocztą z dopiskiem „Wniosek 500 Plus” pod adres MOPS w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 17. W niektórych miastach, jak np. w Zabrzu, planowane jest nawet utworzenie specjalnej jednostki, która zajmie się obsługą tego programu i innych świadczeń.

Ale żeby złożyć wniosek, wcale nie trzeba wychodzić z domu. Mamy wszak możliwość elektronicznej rejestracji w programie. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest internetowy portal empatia.mrpips.gov.pl. Kolejny to bankowość elektroniczna. W połowie marca list intencyjny z rządem podpisało 18 dużych banków. W wielu przypadkach wystarczy więc usiąść przed komputerem, wypełnić wniosek, a bank dostarczy go gdzie trzeba. Lista banków: Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, mBank SA, ING Bank Śląski SA, Bank Zachodni WBK SA, Getin Noble Bank, Deutsche Bank, Bank Millennium SA, Raiffeisen Bank, Bank Pekao SA, Bank BPH SA, Alior Bank SA, FM Bank PBP SA, Bank SMART, Credit Agricole, Spółdzielcza Grupa Bankowa, BOŚ, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Handlowy. Wniosek będzie można również złożyć za pośrednictwem elektronicznej platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy ten program pomoże w fatalnej sytuacji demograficznej Polski? Tego nie wie nikt. W takim wymiarze finansowym państwo jeszcze nigdy nie pomagało rodzinom. Szanse są, jednak nie można opierać szacunków na jakichś wcześniejszych doświadczeniach. Na razie wiemy na pewno, że obciążenie dla budżetu państwa jest to ogromne: 17 mld zł, znalezione w tym roku, to przecież początek. Potem co roku kwota ta powinna się zwiększać, gdyby przyjąć logikę, że program ma poprawiać przyrost naturalny.

Nie brakuje słusznych opinii, że na politykę prorodzinną należy spojrzeć jak na inwestycję, a nie wyłącznie koszt. Że z powodu podniesienia się dochodu rodzin i wzrostu optymizmu konsumenckiego, rynek powinien zauważyć większy popyt, co zachęci do inwestycji i dalej - umożliwi rozwój. Natomiast krytycy programu najczęściej zwracają uwagę na koszty, ale pojawiają się też głosy, że projekty prorodzinne w ogóle nie powinny tak wyglądać. Że dajemy rybę, a nie wędkę, że lepiej upraszczać system podatkowy i rozbudowywać sieć przedszkoli, by pomagać matkom w powrocie na rynek pracy.

Czy polityki prorodzinnej w Polsce dotąd nie było? Była. Platforma wydłużyła urlopy rodzicielskie, zainwestowała sporo wysiłku w zwielokrotnienie liczby żłobków i przedszkoli, podjęła ryzykowną decyzję o darmowych podręcznikach. Lecz efektów tych działań brak. Polska nadal jest na jednym z ostatnich miejsc w dzietności kobiet w UE (współczynnik na poziomie 1,30 dziecka przypadającego na jedną kobietę, tymczasem zastępowalność pokoleń gwarantuje dopiero wskaźnik 2,10-2,15). Gorzej jest tylko na Litwie i w Rumunii. Do pierwszych Francji czy Irlandii brakuje bardzo dużo (tam współczynniki to odpowiednio 2,08 i 2,00)

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK 500 ZŁ NA DZIECKO?

WSZYSTKO O PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Program Rodzina 500 Plus PYTANIA i ODPOWIEDZI do wniosku na 500 zł na dziecko - Dziennik Zachodni