Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

56. rocznica śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej. Upamiętnienie w Górkach Wielkich

OPRAC.: KL
56. rocznica śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej (II voto Szatkowska).
56. rocznica śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej (II voto Szatkowska). IPN K. Łojko
9 kwietnia w Górkach Wielkich, w 56. rocznicę śmierci, upamiętniona została Zofia Kossak-Szczucka (II voto Szatkowska) – pisarka, charyzmatyczna konspiratorka z okresu okupacji hitlerowskiej, więźniarka KL Auschwitz i Pawiaka, która w 1945 r. została zmuszona do emigracji i skazana w stalinowskiej Polsce na artystyczne zapomnienie.

56. rocznica śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej. Upamiętnienie w Górkach Wielkich

Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu parafialnym w Górkach Wielkich przy ul. Pod Zebrzydkę 6, od złożenia kwiatów na grobie pisarki. Następnie uczestnicy udali się do Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej (ul. Stary Dwór 4), gdzie odbyła się promocja publikacji „Ja i moje książki – to jedno“. Rozważania o pisarstwie Zofii Kossak autorstwa prof. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz oraz prof. Zdzisławy Mokranowskiej z udziałem autorek. Dyskusję poprowadziła prof. UŚ Lucyna Sadzikowska.

- Zofia Kossak to konspiratorka i autorka wielu tak ważnych konspiracyjnych, publicystycznych tekstów jak „Protest!” czy „Dekalog Polaka”, które, gdy czyta się po latach, widzi się właściwie słowo zamienione w życie, słowo zamienione w czyn, słowo, które stawało się ciałem, a nie było tylko słowem zapisanym i zaprotestowanym przez Zofię Kossak, co pokazuje jej wielką szlachetność, odwagę i determinację – powiedział podczas otwarcia spotkania prezes IPN dr Karol Nawrocki.

W wydarzeniu uczestniczyła m.in. wnuczka pisarki Anna Fenby-Taylor.

- To, że 56 lat po śmierci mojej babci jestem tutaj, bardzo mnie cieszy. (…) Miałam 16 lat, gdy po raz ostatni ją widziałam. Wiem, że to była niezwykła osoba i cieszę się, że pamięć o niej jest żywa – wspominała podczas uroczystości.

Obchody zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Starostwem Powiatowym w Cieszynie, Gminą Brenna oraz Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera