Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 lutego: Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak bezpiecznie poruszać się w wirtualnym świecie? Oto poradnik WIDEO+ZDJĘCIA

Redakcja
Dzień Bezpiecznego Internetu, 6 lutego
Dzień Bezpiecznego Internetu, 6 lutego ARC
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy 6 lutego. To ważne święto, bo z internetu korzysta już prawie połowa ludzi na świecie, a w Polsce ok. 26 mln. Jak twierdzą eksperci Kapitalni.org, średnio spędzamy około 6 godzin dziennie surfując w sieci. Ale - według danych Komendy Głównej Policji - tylko od stycznia do listopada 2017 r. stwierdzono prawie 6 tys. przestępstw związanych z bankowością. Prawie jedna trzecia z nich (1,8 tys.) dotyczyła e-bankowości oraz phishingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucje. Eksperci Kapitalni.org podpowiadają, jak bezpiecznie poruszać się w wirtualnym świecie.

Zobaczcie film: kiedy próbujemy przelać pieniądze przez internet na inne konto bankowe, hakerzy mogą podmienić numer konta odbiorcy. W jaki sposób się to odbywa? Czy można zapobiec takim sytuacjom? W "Dzień Dobry TVN" odpowiada Piotr Kijewski, specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego CERT.

Aby nie paść ofiarą cyberprzestępstwa warto zapoznać się z zasadami, które mogą w przyszłości uchronić nas przed poważnymi problemami. Doradzają eksperci Kapitalni.org.

Dbaj o aktualizacje przeglądarki i systemu
Przeglądarki internetowe są najbardziej narażone na ataki cyberprzestępców. Dlatego programy, z których korzystamy, należy regularnie aktualizować do najnowszych wersji. Ważna jest też aktualizacja samego systemu operacyjnego, na którym pracujemy.

– Producenci przeglądarek oferują rozwiązania ułatwiające korzystanie z sieci w postaci wtyczek. Należy instalować tylko te pochodzące z oficjalnej strony producenta. Swoje bezpieczeństwo podniesiesz, instalując wtyczkę usuwającą reklamy, ponieważ często używają ich włamywacze – mówi Tomasz Jaroszek, ekspert platformy Kapitalni.org.

Uważaj podczas korzystania z sieci publicznych
Korzystanie z publicznej sieci www nie jest do końca bezpieczne. Jeśli nasze urządzenie przy łączeniu ze stroną nie używa szyfrowania, to niepożądane osoby mogą w prosty sposób przechwycić nasze loginy, hasła i wiadomości.

– Szczególną uwagę należy zwrócić podczas logowania się do serwisów społecznościowych lub bankowości internetowej. Jeżeli przy adresie www widnieje zielony symbol kłódki, nasze połączenie jest bezpieczne, natomiast jej brak jest niepokojący – w takim wypadku nie podawajmy żadnych danych – tłumaczy Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org.

Pomyśl zanim otworzysz maila
Coraz częściej zdarza się, że maile, które trafiają do naszej skrzynki, są wysyłane przez przestępców i mają na celu wyłudzenie naszych danych wrażliwych. Najczęściej cyberprzestępcy podszywają się pod banki oraz usługodawców. Jak rozpoznać maile, które są niebezpieczne? Sprawdź kurs „Popularne oszustwa internetowe”.

– Aby pozostać bezpiecznym w sieci, warto stosować się do kilku zasad. Nie wysyłajmy naszych danych wrażliwych – instytucje finansowe nigdy nie proszą swoich klientów o podesłanie ich drogą elektroniczną. Nie powinniśmy również pobierać podejrzanych załączników i otwierać nieznanych linków. Żeby sprawdzić, dokąd przeniesie nas dany adres, wystarczy najechać na niego kursorem myszy – radzi Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org.

Gdy padniesz ofiarą cyberprzestępców
Gdy mamy podejrzenia, że ktoś próbuje wykraść pieniądze z naszego konta, powinniśmy jak najszybciej zadzwonić na infolinię banku i zweryfikować, czy nasze przypuszczenia są zasadne. Sprawdzenie stanu konta online jest niewystarczające, ponieważ strona przygotowana przez przestępców może pokazywać nam nieprawdziwą informację.

Natomiast, gdy ktoś włamie się na nasze konto e-mail czy w portalu społecznościowym, należy od razu zmienić hasło dostępu. – Ważne, aby nie robić tego z naszego komputera, ponieważ ten może mieć zainstalowane oprogramowanie monitorujące klawiaturę. Należy także przeinstalować system i sprawdzić ustawienia skrzynki pocztowej – czy ktoś nie włączył wysyłania kopii naszych wiadomości na inny adres, lub nie zmienił metody odzyskiwania hasła – mówi Tomasz Jaroszek z Kapitalni.org.

Zgłoś sprawę policji
W wielu przypadkach warto zgłosić oszustwa i kradzieże policji. Jeśli chcesz dokonać zgłoszenia, po zabezpieczeniu dostępu do swoich kont i danych, zanotuj najważniejsze informacje i zbierz dostępne dowody, np. zrzuty stron internetowych, ekranu komputera itp. Zgodnie z prawem na zgłoszenie przestępstwa (w zależności od jego rodzaju) masz nawet kilka lat. Warto jednak nie zostawiać tego na ostatnią chwilę i zrobić to w ciągu najbliższych dni od zdarzenia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Najlepsze restauracje w Katowicach na randkę i dyskretne spotkanie ZDJĘCIA

MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia królowych balów maturalnych

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera