8. Bieg Kopernika IV Liceum Ogólnokształcące w Rybniku. Na dwóch dystansach wystartowało około 150 osób. Kto zwyciężył w zmaganiach? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Blisko150 osób wystartowało w 8. Biegu Kopernika IV Liceum Ogólnokształcące w Rybniku. Zawodniczki i zawodnicy startowali na trasie w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, ze startem i metą w szkółce Nadleśnictwa Rybnik. Bieg rozegrano w sobotę 23 marca na dwóch dystansach: 5 km (jedna pętla) dla dziewcząt i chłopców i 10 km (dwie pętle) dla kobiet i mężczyzn oraz nordic walking na długości 5 km. Jakie są wyniki?

Trafiony pomysł liceum z Rybnika-Chwałowic

Bieg Kopernika IV Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku-Chwałowicach to propozycja dla młodzieży, ale również osób dorosłych, które lubią biegi dystansowe. Drugim elementem wydarzenia jest marsz nordic walking.

- Pomysł się urodził co najmniej 10 lat temu wśród nauczycieli wychowania fizycznego. Myślę, ze jest to bardzo dobry pomysł. Bieg jest co prawda ósmy, ale na dwa lata zatrzymała nas pandemia, więc wtedy nie mogliśmy go organizować. Wróciliśmy do tej tradycji i mam nadzieję, że będzie trwała – mówi Małgorzata Wróbel, dyrektor rybnickiego „Kopernika”.

Jeśli chodzi o frekwencję, były biegi przekraczające 300 uczestników. Tegoroczna edycja zgromadziła około 150 osób. Mężczyźni i kobiety biegli na 5 i 10 kilometrów. Od kilu lat na trasie 5 kilometrów rywalizują także chodziarze, czyli zwolennicy nordic walking.

- Wydarzenie z pewnością promuje „Kopernika”. Wszyscy wiedzą, że jesteśmy i organizujemy taką imprezę – wskazuje dyrektorka.

Wyniku 8. Biegu Kopernika IV LO w Rybniku

Start i metę wyznaczono za szkółką Nadleśnictwa Rybnik przy ulicy Wielkopolskiej. Bieg na 10 kilometrów wygrał Bartosz Smyczek z Rybnika - Kilometrożerca, drugie miejsce zajął Przemysław Hadam z Rybnika, a trzecie Michał Czerwiński – OSP Gotartowice. Dystans 5 kilometrów najszybciej pokonał Damian Olchówka z Rydułtów – La Visage Team przed Markiem Michną z Górek Śląskich – Inżynieria Biegania i Romanem Rajwą z Chybia – TL Athletics Jastrzębie.

W zmaganiach na trasie nordic walking najlepiej spisał się Daniel Romanowski z Rybnika – Katowicki Nordic Walking, na drugim miejscu dotarł do mety Michał Praduń z Krakow, trzecim Artur Ryś z Mikołowa – STS Biegaton Mikołów. W klasyfikacji uczniów, na 5 kilometrów, zwyciężyła Karolina Kowol z Wodzisławia Śląskiego – Erasmus Jedynka I LO Wodzisław Śl.Na miejscu drugim finiszowała Myroslava Vivcharenko – ZST nr 1 w Rybniku, zaś trzecim Pola Ziarkowska z Rybnika – IV LO Rybnik.

Dla najszybszych biegaczy były puchary, dyplomy, a zawodnik, który pierwszy był na 4219,5 metrze zainkasował nagrodę dyrektora IV LO, zwaną premią grecką. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale.