Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

81. rocznica powstania Armii Krajowej w Katowicach. 14 lutego poświęcono nowy sztandar

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Katowice 14 lutego 2023
Katowice 14 lutego 2023 Mateusz Czajka
Czy etos AK może być czymś dalej atrakcyjnym dla młodzieży i dorosłych? W centrum Katowic na Mikołowskiej ludzie ginęli za wolną Polskę. 14 lutego przypada 81. rocznica przemianowania Związku Walki Czynnej na Armię Krajową. „To musi budzić refleksję. Co ludzi skłoniło do postawienia na szali swojego życia? Z pewnością wchodząc w działalność konspiracyjną (niekoniecznie z bronią w ręku) mieli świadomość, że mogą zginąć” – mówi dyrektor katowickiego IPN Andrzej Sznajder.

Tradycje AK na Śląsku

81 lat temu, 14 lutego 1942 roku, ZWZ przemianował się na AK. Jak wyglądała działalność tej organizacji na Górnym Śląsku?

— To są dziesiątki tysięcy ludzi, których trudno tutaj jednoznacznie sklasyfikować, ponieważ te formacje szczególnie poakowskie, funkcjonujące po drugiej wojnie światowej, funkcjonowały w bardzo dużym rozproszeniu. To okręg zarówno rybnicki, jak i okręg katowicki oraz inne okręgi, które później rozpraszały się obszarach ziem polskich, między innymi na Dolnym Śląsku (a wywodziły się z naszego regionu) – mówi Andrzej Drogoń dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Dodaje także, że w przypadku śląskich oddziałów można mówić o pewnym ciągu tradycji walki o Polskę – od powstańców śląskich i walk w czasie kampanii wrześniowej.

Etos – czy to słowo dalej coś znaczy?

Skoro o etosie mowa, to zapytaliśmy dyrektora IPN Andrzeja Sznajdera, czy etos AK może być czymś inspirującym dla młodych ludzi. W dniu przekształcenia ZWZ w AK w kościele garnizonowym w Katowicach poświęcono sztandar i przekazano go Stowarzyszeniu Krzewienia Etosu Armii Krajowej, którego patronem jest bł. kard. Stefan Wyszyński – kapelan AK.

W opinii dyrektora Sznajdera, aby mówić z pasją o historii, trzeba przedstawiać konkretne postacie – ich życie, wartości, dylematy oraz wybory. Nie zawsze wiemy, że przechodzimy np. w pobliżu miejsc kaźni. Tak jest np. z budynkiem aresztu na Mikołowskiej.

— Stoimy przy pomniku żołnierzy – ofiar zbrodni katyńskiej, a widzimy na drugim planie więzienie przy ulicy Mikołowskiej. Miejsce, do którego trafiło wielu działaczy podziemia konspiracji antyniemieckiej okresu drugiej wojny światowej. Wykonano tam ponad 550 wyroków śmierci. W dużej liczbie ofiarami tych egzekucji, tej zbrodni byli właśnie polscy patrioci. To tu między innymi śmierć poniósł Józef Bukowiec, błogosławiony ksiądz Jan Macha. Takich nazwisk można by wymienić znacznie, znacznie więcej. W każdym z tych przypadków mówimy o ludziach młodych albo wręcz bardzo młodych, liczących sobie w tamtym momencie dwadzieścia lub trzydzieści lat najwyżej – mówi dyrektor Katowickiego IPN Andrzej Sznajder.

Co sprawiło, że byli gotowi zaryzykować życiem? Czym jest etos AK? Według dyrektora opiera się on na kilku wartościach: odwadze, wierności oraz nieustającej gotowości do służby ojczyźnie – nawet w sytuacji ekstremalnej z bronią w ręku.

Śląscy akowcy na cmentarzach

Po uroczystej mszy świętej 14 lutego o godzinie 14.00 w kościele garnizonowym w Katowicach złożono kwiaty pod pobliskim pomnikiem żołnierzy, którzy zginęli w Katyniu. Wcześniej (o godzinie 10.00) złożono kwiaty na grobach członków AK.

— Na każdym z 28 grobów znajdujących się w kwaterze złożono trzy róże symbolizujące wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna, którymi kierowali się za życia żołnierze AK. W kwaterze spoczywa m.in. płk Marian Piotrowicz ps. „Kometa”, współzałożyciel i wieloletni prezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – mówi Monika Kobylańska asystent prasowy IPN Katowice.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera