Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82 tys. osób wzięło udział w tegorocznej Industriadzie

l
Industriada 2017 odbywała się w 47 obiektach w 27 miastach regionu
Industriada 2017 odbywała się w 47 obiektach w 27 miastach regionu Marzena Bugała- Azarko
84 tysiące osób zwiedziło zabytki na Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego w trakcie tegorocznej Industriady. Frekwencję na imprezie podsumowano w trakcie konferencji zorganizowanej w czwartek w dawnej stolarni w Muzeum Śląśkiem w Katowicach.

Industriada 2017 odbywała się w 47 obiektach w 27 miastach regionu. W trakcie święta w zabytkach techniki zorganizowano około pół tysiąca wydarzeń.

- To jest flagowy produkt turystyczny województwa śląskiego i frekwencja każdego roku tylko to potwierdza. Industriada pokazuje, jak można, działając wspólnie, osiągnąć sukces, którego nie byłoby, gdyby nie praca tak wielu instytucji i tak wielu osób zaangażowanych w realizację tego święta – podkreślał podczas spotkania dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Przemysław Smyczek.

W tym roku tradycyjnie najwięcej osób przyciągnęły wydarzenia w siemianowickim Parku Tradycji, gdzie zjawiło się tego dnia 10 tys. osób, a w poprzedzającym Industriadę rozruchu maszyn dodatkowe 6 tysięcy. Dużym zainteresowaniem cieszył się także finał święta Szlaku Zabytków Techniki organizowany w Nowych Gliwicach. „Podniebną podróż” teatru Tol z Belgii oglądało tego wieczoru na żywo 3,5 tys. osób.

Tegoroczną Industriadę, jak wynika z badań przeprowadzonych przez ankieterów wśród uczestników święta, dobrze lub bardzo dobrze ocenia 93 proc. osób. - Industriada przyciąga też z roku na rok coraz więcej nowych osób. Tym razem 20 proc. po raz pierwszy słyszało o Szlaku Zabytków Techniki, a 58 proc. było po raz pierwszy w wybranym obiekcie. Rośnie także liczba stałych bywalców imprezy – podsumowali organizatorzy.

Dodajmy, że rośnie w siłę także sam Szlak Zabytków Techniki. Na początku roku dołączyło do niego sześć nowych obiektów, kilka innych otrzymało z kolei kategorię „obiekt w zagrożeniu” i zostało zobligowane do przedstawienia planu naprawczego. W tej chwili na szlaku znajdują się 43 obiekty, a oficjalnie do sieci dołączyła Fabryka Porcelany w Katowicach. Do końca czerwca można składać też wnioski w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dotyczącym renowacji obiektów. Zabytki wpisane do rejestru z terenu województwa śląskiego lub obiekty Szlaku Zabytków Techniki mogą pozyskać łącznie ponad 197 mln zł.

- Przynależność do Szlaku Zabytków Techniki to nie tylko prestiż i możliwość współtworzenia wartościowego produktu turystycznego, ale także korzystanie z działań promocyjnych i szkoleniowych organizowanych przez samorząd województwa śląskiego. To także szansa na pozyskanie w drodze konkursu poważnego dofinansowania inwestycji. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy w historii Szlaku Zabytków Techniki – zapowiadał marszałek Wojciech Saługa.

ZOBACZ WIDEO: Iluminacja EC Szombierki. Industriada 2017

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty