Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

90. rocznica zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie

OPRAC.:
Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
90. rocznica zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie
90. rocznica zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie IPN Katowice
28 sierpnia tego roku przypada 90-ta rocznica zwycięstwa polskich lotników - Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie. Była to ówcześnie największa sportowa impreza lotnicza. Polacy startowali w niej samolotem polskiej konstrukcji - RWD-6.

W 1929 r. w Akademickim Aeroklubie w Warszawie Franciszek Żwirko – doświadczony pilot i instruktor lotniczy poznał Stanisława Wigurę – młodego studenta politechniki, konstruktora samolotów sportowych WR-1 i RWD-1. Znajomość szybko przerodziła się w przyjaźń, która zaowocowała licznymi sukcesami w krajowych i międzynarodowych zawodach lotniczych. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 na samolocie RWD-6. Ledwie 13 dni po olbrzymim sukcesie Żwirko i Wigura zginęli w wypadku lotniczym na Śląsku Cieszyńskim.

Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge 1932

3 międzynarodowe zawody samolotów turystycznych „Challenge International de Tourisme 1932" odbyły się w dniach 20-28 sierpnia 1932 roku. Pilot Franciszek Żwirko wraz z młodym konstruktorem lotniczym Stanisławem Wigurą przebyli trasę ponad 7 tys. kilometrów przebiegającą przez 11 państw, pokonując uznawanych za faworytów imprezy - Niemców i kilkadziesiąt innych załóg z całej Europy.

Zwycięstwo polskiej załogi lecącej samolotem polskiej konstrukcji w największym międzynarodowym konkursie było pierwszym narodowym triumfem na tego typu imprezie.

Upamiętnienie IPN

Z tej okazji katowicki oddział IPN wraz z Muzeum Miasta Jaworzna wydały kartonowy model zwycięskiego samolotu Żwirki i Wigury RWD-6 o rejestracji SP-AHN. Dla osób zainteresowanych modelarstwem, które chciałyby mieć w swoich zbiorach własnoręcznie złożony samolot RWD-6, IPN ma darmowe egzemplarze kartonowego modelu! Model - w skali 1:50, opracowany przez Piotra Dzięgielewskiego i Pawła Ogarka - można bezpłatnie odebrać w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. w. Jana 10 od 29 sierpnia 2022 r. (do wyczerpania modeli).

Wystawa „Żwirko i Wigura - duet asów przestworzy"

Wydanie modelu towarzyszy prezentacji wystawy „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy”, również zrealizowanej przez katowicki oddział IPN i jaworznickie Muzeum. Od 12 sierpnia do 8 września 2022 r. wystawę można oglądać na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, a 10-11 września pod Halą Widowiskowo-Sportową w Jaworznie podczas trwania XII Festiwalu Modelarskiego.

Wystawę przygotowało Muzeum Miasta Jaworzna we współpracy z Odziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera