Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

95 organizacji z woj. śląskiego straciło prawo do 1 proc. podatku

Beata Sypuła
Aż 95 organizacji z województwa śląskiego wypadło z listy organizacji pożytku publicznego, uprawnionych przez ministra pracy do otrzymywania 1-procentowego odpisu z naszych podatków.

Niektóre otrzymywały nawet kilkaset tysięcy złotych, a w sumie wszystkie skreślone dostały przed rokiem 1,2 mln zł. Wypadły z listy przez niedopełnienie obowiązków, jakie na organizacje pożytku publicznego nałożyła mająca już rok ustawa.

- Ustawa określiła nowe zasady tworzenia wykazu OPP, uprawnionych do korzystania z 1 proc., w tym obowiązek zgłaszania numeru rachunku bankowego do swoich urzędów skarbowych i weryfikowania jego poprawności - mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

Do 31 grudnia OPP musiały zweryfikować swoje dane w wykazie i zgłosić pisemne zastrzeżenia, jeśli nie były poprawne. To ważne - w tym roku każdy podatnik, wskazujący wybraną organizację pożytku publicznego, nie musi już w PIT podawać jej nazwy. Wystarczy numer wpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

95 organizacji, które tego nie zrobiły, wypadły z listy Ministerstwa Pracy. Największe - ze względu na sumy otrzymane od nas ostatnio - to: Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci z Pszczyny, Fundacja Sadyba z Bystrej, Fundacja dla Leczenia Dzieci i Dorosłych na Serce, Górnośląskie Centrum Medyczne z Katowic, Stowarzyszenie Pomocy Porzuconym i Dręczonym Zwierzętom z Bytomia, Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne Betel z Częstochowy, Stowarzyszenie dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych Razem do celu z Dąbrowy Górniczej, Świat Zwierzętom z Katowic, Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych Start z Katowic, Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka z Chorzowa oraz Fundacja Wspólne Świętochłowice ze Świętochłowic.

Na tym nie koniec wymogów wobec OPP. Do 31 stycznia 2011 roku mogą poprawić lub uzupełnić numer konta podany w ubiegłych latach, wystarczy pisemne oświadczenie dla naczelnika urzędu skarbowego. Konta te zostaną zmienione do 15 lutego 2011 r. Kto tego nie zrobi - także może zapomnieć o pieniądzach dla podopiecznych. Wreszcie - tylko do 28 lutego 2011 r. organizacje pomocowe mogą zgłaszać pisemne zastrzeżenia do numerów kont bankowych, opublikowanych na liście ministra pracy.

- Co ważne, od 15 marca do 31 lipca 2011 r. numery rachunków bankowych nie podlegają zmianie, chyba że zmiana nastąpiła z przyczyn niezależnych od OPP. Jeżeli w tym okresie nastąpi zmiana z ich winy, naczelnik urzędu skarbowego odstąpi od przekazania zadeklarowanych przez podatników pieniędzy - ostrzega rzecznik Kasprzak.

W 2010 roku mieszkańcy woj. śląskiego wspomogli OPP kwotą 47 mln 75 tys. 11 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera