Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

99. rocznica I Powstania Śląskiego. Wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia. GDZIE OBCHODY?

Kuba Lelewicz
Pierwsze powstanie śląskie
Pierwsze powstanie śląskie ARC
W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku wybuchło pierwsze powstanie śląskie. Zakończone po ponad tygodniu militarną klęską i represjami stało się symbolem zjednoczenia śląskich Polaków.

Przed zbrojnym powstaniem panowała napięta atmosfera: stan oblężenia, strajki, powojenna konferencja pokojowa w Paryżu oraz wiadomość, która przyszła z Wersalu: plebiscyt na Górnym Śląsku. Przyczyną bezpośrednią było wydarzenie z 15 sierpnia znane jako masakra w Mysłowicach, gdzie Niemcy otworzyli ogień do górników i ich rodzin, kiedy ci strajkowali upominając się o swoje wynagrodzenie. Zginęło wówczas 7 górników, 2 kobiety oraz 13-latek.

CZYTAJCIE TEŻ:
I i II Powstanie Śląskie wybuchło w sierpniu ARCHIWALNE ZDJĘCIA m.in. tak wyglądali śląscy powstańcy
Pierwsze powstanie śląskie. Strzały do górników poderwały powstańców

I i II Powstanie Śląskie wybuchło w sierpniu ARCHIWALNE ZDJĘ...

Pierwszy zryw na Górnym Śląsku był nieprzygotowany, spontaniczny objął m.in. powiaty: katowicki, rybnicki, pszczyński raciborski i lubliniecki. Powstanie trwało w dniach 16- 24 sierpnia, zakończyło się totalną porażką militarną. Zryw dowodzony był przez Alojza Zgrzebnioka, działacza społecznego i nauczyciela z Górnego Śląska. Powstanie stało się symbolem jedności Polaków mieszkających na Śląsku i dążenia do powrotu Śląska do Polski.

POWSTANIA ŚLĄSKIE QUIZ Sprawdź swoją wiedzę o czasach plebiscytu i powstań

Konsekwencje okazały się tragiczne dla powstańców. Znane są przypadki mordowania działaczy na rzecz polskości na Śląsku, powstańców oraz ich rodzin. Powszechne były represje i prześladowania. Szacuje się, że ok. 9 tysięcy powstańców, wraz z rodzicami, co w sumie dało ok. 22 tysiące ludzi uciekło ze Śląska w obawie przed represjami. W całej Polsce powstawały specjalne komitety zajmujące się opieką nad uciekającymi Ślązakami.

Powstanie i ofiarność powstańców są corocznie upamiętniane w wielu miastach na Śląsku, m.in.:

  • w Mysłowicach, gdzie rozpoczęło się powstanie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą rozstrzelanych powstańców, pod pomnikiem z orłem i kamiennym obeliskiem,
  • w Tychach, gdzie oprócz złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstańców odbył się V Rowerowy Rajd Śladami Powstańców, który przejeżdżał również m.in. przez: Mysłowice i Imielin,
  • w Zabrzu, gdzie już wczoraj odbyła się uroczysta msza święta , po której pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich złożono kwiaty. Po oficjalnej części miejsce miała tradycyjna śląska biesiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo