Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturalna "polemika myśli". Największe błędy maturzystów

Katarzyna Domagała
Budynek Prawa i Administracji UŚ wczoraj wypełnili maturzyści
Budynek Prawa i Administracji UŚ wczoraj wypełnili maturzyści Katarzyna Domagała
"Bylica miał siwe owłosienie nad czołem", "Marzenia te zdają się być odzwierciedleniem jej życia, wyuzdanych finezji, polemiki myśli, senne marzenia panny Izabeli odzwierciedlają jej zawiłą a jakże prostolinijną duszę".

To tylko dwa z wielu przykładów błędów językowych, jakie popełniają maturzyści.

Zdaniem dr Danuty Krzyżyk z Zakładu Dydaktyki Języka Polskiego na Uniwersytecie Śląskim u osób zdających egzamin dojrzałości kuleje niemal każdy element wiedzy o języku polskim. Prawdziwą plagą jest interpunkcja. Do tego młodzi ludzie nie używają słowników, a słów uczą się przez zasłyszenie. Efekt jest na przykład taki: "Telimena z zaparciem szukała przyszłego męża". Jednak na tym nie koniec.

"O kurde, ale mi pani tym pytaniem wbiła klina!". - Takie rozpoczynanie odpowiedzi na maturze ustnej świadczy o braku znajomości etykiety językowej - mówi pani doktor. Niestety, pojawia się coraz częściej.

Paulina Latos z Będzina i Marta Stefaniak z Sosnowca, mimo rażących błędów popełnianych przez poprzedników, nie boją się matury z polskiego. - Gorsza będzie prezentacja i zdanie angielskiego - mówią maturzystki 2012.

Wczoraj o sposobach na uniknięcie błędów, przygotowywaniu się do zmagań z matematyką, czy o mądrych wyborach studiów - z wykładowcami i ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie dyskutowało ponad 10 tys. maturzystów z całego województwa.

Spotkanie na Uniwersytecie Śląskim odbyło się w ramach Śląskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2011. Dzisiaj salon rusza na Politechnice Śląskiej w Gliwicach (Wydział Górnictwa i Geologii, ul. Akademicka 2).

Matma jest OK

Dr hab. Tomasz Połacik z Zakładu Logiki Matematycznej na UŚ radzi, by przygotowania do egzaminu z matematyki zacząć od odwiedzenia stron Centralnej lub Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jest tam informator maturalny, w którym znajduje się zestaw wzorów matematycznych (z nich możemy korzystać w trakcie egzaminu), dane jaki zakres materiału obowiązuje na maturze oraz arkusze egzaminacyjne, na których możemy ćwiczyć rozwiązywanie zadań. - Dzięki nim zapoznamy się z samą formułą egzaminu - podkreśla. Warto skorzystać z zajęć fakultatywnych lub kursów przygotowawczych organizowanych przez uczelnie. - Pozwolą zrozumieć matematykę, a to jest w niej najważniejsze - podsumowuje.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!