Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: D jak Dębieńsko, czyli...

  Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: D jak Dębieńsko, czyli pasażerowie pociągu obserwują pracę kopalni

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Początki kopalni Dębieńsko sięgają połowy XIX wieku

  Początki kopalni Dębieńsko sięgają połowy XIX wieku ©barbara kubica

  Stare Dębieńsko nie fedruje od 2000 roku. Nowe ma zacząć pracę w przyszłym
  Początki kopalni Dębieńsko sięgają połowy XIX wieku

  Początki kopalni Dębieńsko sięgają połowy XIX wieku ©barbara kubica

  O kopalni Bielszowice napisaliśmy, że bardzo dobrze znają ją kierowcy poruszający się na co dzień autostradą A4. Pracę nieczynnej już kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach obserwowali codziennie pasażerowie pociągów kursujących na trasie z Katowic do Rybnika, bo zabudowania zakładu położone są tuż przy torach kolejowych.

  Początki eksploatacji węgla w późniejszym Dębieńsku sięgają 1853 roku.
  Początkowo zakład był własnością Wilhelma Schneidera, ale w kolejnych latach bardzo często zmieniał właścicieli. W 1897 roku od Joanny Schaffgotsch nabyła go spółka Górnośląskie Zjednoczone Huty Królewska i Laura. Tuż przed II wojną światową przeszła jeszcze na własność Wspólnoty Interesów Górniczo-Hutniczych.

  Kopalnia nigdy nie zmieniała swojej nazwy, którą do 1922 roku i w czasie II wojny światowej zapisywano jedynie po niemiecku - Dubensko. Zakład przez wiele lat dawał pracę mieszkańcom Czerwionki. Jego koniec przyniósł przełom XX i XXI wieku. 6 marca 2000 roku zarząd Gliwickiej Spółki Węglowej, do której należało wówczas „Dębieńsko”, podjął decyzję o likwidacji kopalni. 25 października tego roku zakończono całkowicie wydobycie węgla w Czerwionce i rozpoczęła się likwidacja zatrudniającej wówczas około 2,5 tysiąca osób kopalni. Z trzech szybów Jan I, Jan II i Jan III pozostał tylko ten ostatni, który pełni dzisiaj funkcje odwadniające. Nie był to jednak koniec zainteresowania węglem z zasobów Dębieńska.

  Od 2008 roku 50-letnią koncesję na wydobycie węgla ze złoża Dębieńsko 1 posiada międzynarodowa spółka NWR Karbonia, która planuje wydobywać w Czerwionce nawet 3,2 miliona ton węgla rocznie.

  Pamiątką po dawnym zakładzie jest Izba Tradycji KWK Dębieńsko, którą zlokalizowano w pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Kultury w Leszczynach. Zgromadzono tam m.in. mundury i narzędzia górnicze, a także dokumenty związane z historią kopalni. Izbę odwiedzać można we wtorki i środy od 9 do 14, a także w czwartki od 15 do 19 oprócz pierwszego czwartku po piętnastym dniu miesiąca.
  Pierwsza tona węgla z nowego Dębieńska ma wyjechać na powierzchnię w 2017 roku. Czy górnictwo wróci do Czerwionki?

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NWR Karbonia na sprzedaż

   Lokalny patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Polska spółka właśnie została wystawiona na sprzedaż przez spółkę matkę ,która doprowadziła do bankructwa czeskiego OKD ,którego również była właścicielem. Obiecywano ludziom cuda,pierwsza tona w...rozwiń całość

   Polska spółka właśnie została wystawiona na sprzedaż przez spółkę matkę ,która doprowadziła do bankructwa czeskiego OKD ,którego również była właścicielem. Obiecywano ludziom cuda,pierwsza tona w 2017 ,zatrudnienie itd.Chcieli wydobywać metodą upadowej nie znając warunków geologicznych, pokazała im się woda i zasypali...Całe ich inwestycje to odnowienie dwóch budynków (zrobiono z nich niezłe pałace) i wyburzenie starej łaźni...Wygląda to na zwykły przekręt.Popytajcie mieszkańców.Wiedzą co w trawie piszczy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama