Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antoni Mleczko laureatem nagrody im. ks. Józefa Londzina

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Antoni Mleczko z Wilamowic został laureatem tegorocznej edycji nagrody starosty bielskiego im. ks. Józefa Londzina. Uroczysta gala odbyła się w piątkowy wieczór w Bielskim Centrum Kultury.

W piątek 3 listopada w Bielskim Centrum Kultury starosta bielski Andrzej Płonka wręczył nagrodę im. ks. Józefa Londzina. Otrzymał ją Antoni Mleczko z Wilamowic, pasjonat ogrodnictwa, działacz charytatywny wspierający rodziny w trudnej sytuacji.

Nagroda im. ks. Józefa Londzina to wyróżnienie przyznawane osobom z powiatu bielskiego, które swoją działalnością społeczną, artystyczną, kulturalną i samorządową wnoszą trwałe humanistyczne wartości w życie społeczeństwa powiatu.

Patronem nagrody jest ksiądz katolicki - Józef Londzin, urodzony w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic 3 lutego 1862 r., społecznik, założyciel i działacz wielu polskich organizacji religijnych i społecznych, krzewiciel polskości na Śląsku Cieszyńskim, redaktor Gwiazdki Cieszyńskiej, burmistrz Cieszyna, poseł i senator.

Tegoroczny laureat nagrody Antoni Mleczki od urodzenia związany z Wilamowicami. Od 1972 roku prowadzi z żoną Elżbietą własną działalność ogrodniczą. Był jednym z organizatorów Kół Solidarności Rolników w byłym województwie bielskim, prowadził szeroką współpracę z NSSZ „Solidarność” na szczeblu robotniczym i z solidarnością rolników w Małopolsce. 16 grudnia 1981 roku został internowany za wcześniejszą działalność solidarnościową oraz za to, że nie podporządkował się rygorom stanu wojennego. Osądzono go w więzieniu w Jastrzębiu – Szerokiej, apotem w Nowym Łupkowie. Próbowano uczynić z niego tajnego współpracownika SB, nie dał się jednak złamać. Dziesięć lat później Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu status pokrzywdzonego.

Po wyjściu z więzienia wraz z kolegami podjął inicjatywę wybudowania statuy Matki Bożej Częstochowskiej na swojej posesji, uroczystość poświecenia oraz późniejsze nabożeństwa majowe i różańcowe gromadziły tu od 100 do 5000 uczestników, co stało się przyczyną wielu szykan i przesłuchań ze strony służb bezpieczeństwa. Zaangażował się w Ruch Światło - Życie Domowy Kościół dla rodzin, aktywnie uczestnicząc w życiu religijnym.

Przez 5 lat był członkiem Rady Duszpasterskiej przy Kurii Archidiecezji Krakowskiej oraz czynnym uczestnikiem Akcji Katolickiej. W II kadencji był radnym Rady Miejskiej w Wilamowicach, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Samorządowej. Brał czynny udział w działaniach zmierzających do przyjęcia repatriantów w gminie Wilamowice.

Organizuje wiele konkursów ogrodów przydomowych, włączając w to młodzież. W szkołach na terenie gminy zorganizował wiele konkursów na najbardziej zazielenioną klasę. Działacz charytatywny, wspierający rodziny w trudnej sytuacji materialnej. Od 2012 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Ekosystem Dziedzictwo Natury Probiotics Polska, a w swoim gospodarstwie prowadzi doświadczenia z mikroorganizmami w uprawie rolniczej i ogrodniczej. Zdrowa żywność z pełną, bogatą zawartością składników odżywczych, minerałów i witamin to główna idea tej inicjatyw. Dla starszych klas szkoły podstawowej prowadzi również lekcje sadzenia ziół, rozsady warzyw i sadzenia kompozycji kwiatowych. Jest też członkiem klubu Aktywny Senior.

Nominowanymi do nagrody byli także z gminy Bestwina Michał Kobiela, mieszkaniec Kaniowa, pasjonat lokalnej historii, inicjator albumu „Tym, którzy odeszli” poświęconego ofiarom pożaru czechowickiej rafinerii; z gminy Czechowice-Dziedzice Teatr Muzyczny Movimento pod kierunkiem Barbary Bielaczyc, który od ponad 10 lat promuje miasto krzewiąc kulturę muzyczno-teatralną;

z gminy Porąbka Adam Sopiak, mieszkaniec Kobiernic, ceniony przedsiębiorca i społecznik, wielokrotnie nagradzany i wyróżniony za sumienną i rzetelną pracę; z gminy Jasienica Edward Pilch, przedsiębiorca z Kóz, którego firma Ceramika Pilch z siedzibą w Jasienicy zatrudnia ponad 350 pracowników, a on sam wspiera kluby sportowe i osoby w trudnej sytuacji i pokrzywdzone przez los; z gminy Szczyrk Józef Przybyła, działacz sportowy zaangażowany w niesienie pomocy osobom mającym problemy z alkoholem;

z gminy Kozy Marek Małecki, filmowiec, pasjonat filmu animowanego, propagator kultury, organizator przeglądu zespołów orkiestrowych; z gminy Wilkowice Stanisław Kwaśny, charyzmatyczny rzeźbiarz ludowy, uznany w regionie, kraju i zagranicą artysta ludowy; z gminy Jaworze Zbigniew Putek, wiceprzewodniczący rady gminy, aktywny i oddany uczestnik życia kulturalnego i sportowego gminy; z gminy Buczkowice Józef Cader, były sołtys Godziszki, który przez całe dorosłe życie pracował na rzecz mieszkańców tej wsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!