Biurowiec przy dworcu PKP w Katowicach będzie za wysoki?...

  Biurowiec przy dworcu PKP w Katowicach będzie za wysoki? Kiedyś tu miał być wieżowiec na 18 pięter

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Biurowiec przy dworcu PKP w Katowicach będzie za wysoki? Kiedyś tu miał być wieżowiec na 18 pięter
  1/6
  przejdź do galerii
  Czy biurowiec planowany na placu Szewczyka w Katowicach, vis a vis dworca kolejowego i Galerii Katowickiej jest za wysoki? Patrząc na dawne inwestycyjne zamiary wobec tej część śródmieścia, można raczej powiedzieć, że to gmach… za niski. W tym miejscu bowiem kilkakrotnie przymierzano się do budowy rasowego wysokościowca.
  Nowy biurowiec, który zamierza postawić fundusz Meyer Bergman, właściciel Galerii Katowickiej, będzie zdecydowanie przewyższać nie tylko dworcowe kielichy, ale i sąsiednie kamienice. Liczyć będzie 10 kondygnacji, a jego wysokość w najwyższym punkcie to 45 metrów. Aż 45 metrów? To niewiele ponad połowa planowanej wysokości niezwykle efektownego wieżowca, który miał powstać przy katowickim dworcu w latach 70.
  Był to „Dom Usług” - w 1976 roku projekt tego budynku został wyłoniony w drodze konkursu. Zwycięska koncepcja Juranda Jareckiego i Grażyny Ostas zakładała m.in. 18 pięter, 104 miejsca parkingowe pod ziemią oraz pomost łączący gmach z dworcem kolejowym.

  To tylko jedna z kilku ciekawych inwestycji, które nie doszły do skutku w miejscu, w którym dziś zostać wzniesiony biurowiec o nazwie Grand Central (a tak swoją drogą – nazewnictwo budynków biurowych w Katowicach to w ostatnich latach językowy horror). Co ciekawe, właśnie tam pierwotnie wyobrażano sobie również siedzibę DOKP. Tak, tak – tego wieżowca przy Spodku, który niedawno zniknął z powierzchni ziemi.
  O tych i innych śmiałych zamierzeniach budowlanych wobec tej części katowickiego śródmieścia napiszemy w sobotnim wydaniu DZ.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biurowiec

   wulcu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nie mieszac,za wysoko!,w tej czesci,pasuje cos co nie za duzo,przekracza wysokosc,kamienic,przy spodku OK!nie bylem mieszkancem Katowic,ale tez Nowego Jorku,bylem z B-Lagiewnik itam tez lata temu...rozwiń całość

   nie mieszac,za wysoko!,w tej czesci,pasuje cos co nie za duzo,przekracza wysokosc,kamienic,przy spodku OK!nie bylem mieszkancem Katowic,ale tez Nowego Jorku,bylem z B-Lagiewnik itam tez lata temu cos zostalo pomieszane z"nowoczesnosciom",a w latach 70 tych miala byc to dzielnica zabytkowa "z okresu robotniczo chlopskiego" i tak zostac wyrestaurowana i zachowana....?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama