Burmistrz Kłobucka z nagrodą. Wcześniej otrzymał ją m.in....

  Burmistrz Kłobucka z nagrodą. Wcześniej otrzymał ją m.in. wójt z zarzutami korupcyjnymi [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski
  1/9
  przejdź do galerii

  Burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski ©Piotr Ciastek

  Tytuł Samorządowca roku 2015 został przyznany po raz szósty. W tym roku nagrodę otrzymał burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski. Za co?
  W tym roku nagrodę "Samorządowca Roku" otrzymał burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski. O samym konkursie i przyznającej nagrodę Oficynie Regiony pisaliśmy w Dzienniku Zachodnim już w 2014 roku. Nie umniejszając zasług burmistrzowi Kłobucka, chcielibyśmy jednak przypomnieć, że już kilku samorządowców o tę “nagrodę” się potknęło...

  Za co burmistrz w ogóle ją otrzymał? Dokładnie nie wiadomo. W regulaminie konkursu napisano ogólnikowo, że konkurs ma na celu “promocję wiedzy o demokratycznych formach działania społecznego i aktywnego wpływania na jakość życia i funkcjonowania wspólnot samorządowych oraz rozwijania nowych form komunikacji społecznej z wykorzystaniem możliwości informatycznych i multimedialnych”. Indywidualnych uzasadnień brak.

  W 2014 roku “laureatów” konkursu “Samorządowiec Roku” było kilkuset, a w tym kilkudziesięciu z całego województwa śląskiego. Jak udało nam się ustalić, najpierw laureat otrzymuje mailem informację, że po posiedzeniach kapituły znalazł się w gronie laureatów kolejnej edycji konkursu i otrzymał nagrodę. Potem do zainteresowanego trafia kolejny mail z zaproszeniem na galę finałową. Aby jednak wziąć w niej udział, powinien zapłacić. Koszt uczestnictwa od osoby w 2014 wynosił 233,70 zł.

  Burmistrz Kłobucka nie płacił za nagrodę


  Gdy zapytaliśmy burmistrza Zakrzewskiego o tę sprawę, zaprzeczył jakoby odbiór nagrody był warunkowany wpłatą pieniężną. Nie ukrywał jednak, że zapłacił niewielką kwotę z środków gminnych na opłatę związaną z udziałem w gali finałowej. – Gdyby nikt z gminy nie pojechał po odbiór nagrody, to i tak zostałaby ona przyznana. Nie było opłat za przyznanie nagrody – wyjaśnia burmistrz Kłobucka.

  Gdy skontaktowaliśmy się z biurem organizatora plebiscytu, wyjaśniono nam, że konkurs organizowany jest społecznie, nie posiada sponsorów, a opłata pobierana jest tylko za organizację bankietu czy obsługę fotograficzną. - My przyznajemy tytuł "Samorządowca Roku", a statuetka jest czymś dodatkowym - powiedziano nam w biurze konkursowym. Kto nie przyjedzie na galę i nie zapłaci za jej organizację, statuetki nie otrzyma, nie jest ona też wtedy wysyłana do laureata. Pozostaje mu sam tytuł.

  Kto w ubiegłych latach otrzymał nagrodę od Oficyny Regiony?


  Pomijając fakt, czy tzw. opłata cateringowa decydowała o przyznaniu nagrody, warto było sprawdzić, kto w przeszłości ją otrzymał i czy burmistrz Kłobucka chciał się w tym gronie znaleźć. Wśród laureatów w 2014 roku znalazła się m.in. Teresa Kosmala, burmistrz Czeladzi, która dwa lata z rzędu nie otrzymała absolutorium od radnych za wykonanie budżetu. Kosmala burmistrzem już nie jest. W gronie zwycięzców, dwa lata temu znalazł się też Arkadiusz Z. – wójt gminy Bobrowniki oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 20 tysięcy złotych od dwóch przedsiębiorców. W historii nagród nie odebrał jej np. były prezydent Sosnowca Arkadiusz Górski. Rzecznik jego urzędu skwitował, że taką nagrodę może dostać każdy.

  - Prezydent Kazimierz Górski nie odbierał nagrody Złotego Klucza, przyznawanej przez Oficynę Wydawniczą Regiony. Zostaliśmy poinformowani o tym, że jest laureatem drogą mailową - tłumaczył Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. - Nie odpowiedzieliśmy jednak na tego maila. Nie chcemy mieć nic wspólnego z tymi nagrodami, bo wiem, że nie są one w żaden sposób współmierne do rzeczywistej działalności samorządowej i tak na dobrą sprawę taką nagrodę może otrzymać każdy - dodał rzecznik.

  Tego typu konkursy budzą wątpliwości również politologa z Uniwersytetu Śląskiego, dr. Tomasza Słupika. Jak pisaliśmy już w Dzienniku Zachodnim, według niego, rozdawanie tego typu nagród to "nabijanie wyborców w butelkę".

  - To działanie czysto wizerunkowe samorządowców, liczących na ignorancję wyborców, którzy przecież nie muszą rozumieć takich niuansów jak nieudzielenie absolutorium. Inaczej to wygląda, kiedy ktoś otrzymuje zarzuty, wtedy sprawa jest jasna - mówi Tomasz Słupik. - Tego typu konkurs także źle świadczy o tym, kto te nagrody przyznaje. Taki system rodzi patologie i to w dwie strony, bo przecież wszyscy zainteresowani na tym korzystają. To działanie niezgodne z dobrym obyczajem - dodaje.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama