Ważne
  CZTERY STRONY ŚWIATA. Prof. Lewicki: Trumpowi nie grozi...

  CZTERY STRONY ŚWIATA. Prof. Lewicki: Trumpowi nie grozi impeachment

  Wojciech Rogacin AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prezydent USA Donald Trump w najbliższym czasie raczej nie odwiedzi Polski, bo ma na głowie sprawy terroryzmu, Bliski Wschód, kwestę Ukrainy, problemy Gruzji. Polska nie jest problemem – mówi w programie „Cztery strony świata” amerykanista UKSW prof. Zbigniew Lewicki. Naukowiec wyjaśnia też czy niewymienienie przez Trumpa artykułu 5 podczas jego wizyty w NATO oznacza zmniejszenie poziomu naszego bezpieczeństwa.
  Donald Trump zakończył swoją pierwszą wizytę zagraniczną – na Bliskim Wschodzie i w Europie. Zdaniem profesora Zbigniewa Lewickiego, kierownika katedry amerykanistyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ta wizyta pokazuje priorytety polityki zagranicznej nowego amerykańskiego prezydenta. Są nimi głównie walka z terroryzmem i zaangażowanie do niej zarówno państw bliskowschodnich, jak i europejskich. Polska nie stanowi problemu na świecie, dlatego nie należy się spodziewać rychłej wizyty amerykańskiego prezydenta w naszym kraju. Ma on bowiem wiele pilnych kwestii do rozwiązania w różnych regionach świata.

  To dlatego Trump przybył do Arabii Saudyjskiej, którą chłodno traktowała administracja jego poprzednika Baracka Obamy i zachęcał do uporania się z terroryzmem przez same kraje arabskie. Podobnie w Europie, podczas spotkania przywódców państw NATO przypominał, że potrzeba silnego Sojuszu do walki z terroryzmem. Przypomniał też o zobowiązaniach państw NATO do płacenia minimum 2 procent PKB na obronność. Nie wspomniał przy tym artykułu 5, mówiącego o solidarnej pomocy dla każdego członka sojuszu zaatakowanego przez wroga. Zdaniem profesora Lewickiego nie znaczy to, że artykuł piąty nie obowiązuje. Przeciwnie. Pytanie tylko, jak będą go interpretować poszczególne kraje w wypadku rzeczywistej agresji na jakiś kraj NATO.
  Według prof. Lewickiego Trumpowi nie grozi impeachment, o którym piszą i mówią coraz częściej amerykańskie media. – Klasyczne media amerykańskie nigdy nie pochwalą Trumpa, cokolwiek by nie zrobił – mówi prof. Lewicki. Dodał, że ostatnie badania na Harvardzie wykazały, że wszystkie media amerykańskie są uprzedzone i nie piszą obiektywnie o prezydencie Trumpie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trump to prezydent z prawdziwego zdarzenia.

   kalaudia pipka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Merkel się przejmuje porozumieniem paryskim, bo za wydane 250 miliardów dolarów temperatura globu spadnie o 0,01 stopnia, no i pomarzną jej w Niemczech imigranty. Z kolei niejaki Macron chce ziemię...rozwiń całość

   Merkel się przejmuje porozumieniem paryskim, bo za wydane 250 miliardów dolarów temperatura globu spadnie o 0,01 stopnia, no i pomarzną jej w Niemczech imigranty. Z kolei niejaki Macron chce ziemię uczynić wielką, zamiast się zająć terroryzmem we Francji.
   Makrela i Żabojad to jednak żałośni przywódcy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Amerykanie są perfekcjonistami, miliony dolarów, tabuny doradców, analityków i...

   Ameryka ma Prezydenta na miarę wyzwań współczesności i dla instynktownej samoobrony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Tego instynktu samoobrony jakoś dziwnie brakuje nawet amerykańskim lewackim kręgom.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama