Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto leczyć się prywatnie? Zalety prywatnej służby zdrowia w Polsce

Materiał Partnera Zewnętrznego
Opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne umożliwia pacjentom leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Mimo odprowadzania tej opłaty część osób i tak korzysta z prywatnej opieki medycznej: jakie są przyczyny takiej sytuacji?

W dokumencie „Opinie o funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej a.d. 2014”, opracowanym przez CBOS, znaleźć można informację, że aż 68% respondentów wyraża opinię, że polska opieka zdrowotna nie funkcjonuje prawidłowo. Zapewne tego rodzaju przekonanie jest jednym z powodów, dla których pacjenci decydują się poświęcić własne środki i korzystają z usług oferowanych przez prywatne placówki medyczne.

Do ciekawych wniosków doszli też autorzy publikacji „Badanie poziomu satysfakcji pacjentów z funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce i we Włoszech. Analiza porównawcza” [1]. Od ankietowanych osób autorzy uzyskali m.in. informację, że pacjenci najchętniej oddają swoje zdrowie w ręce lekarzy działających w warunkach prywatnych – taki pogląd wyrażało aż 68% ankietowanych.

Liczby nie mogą kłamać: prywatna opieka zdrowotna przyciąga do siebie pacjentów. Tylko czym?

Dostępność nowoczesnych technologii

Medycyna należy do jednej z tych dziedzin współczesnego życia, w których dokonujący się postęp jest największy. Dzieje się tak zarówno dzięki nowo odkrywanym procesom zachodzącym w ciele człowieka, jak i dzięki postępowi technologicznemu. Rozumianych jest coraz więcej mechanizmów patofizjologicznych odpowiedzialnych za schorzenia, dostępne są nowoczesne schematy terapeutyczne... Na wszystko jednak muszą się znaleźć pieniądze.

Narodowy Fundusz Zdrowia posiada ograniczony budżet. Wynika z tego choćby to, że istnieją limity co do wykonywania określonych zabiegów, co więcej – finansowane są czasem tylko niektóre techniki zabiegowe. Tutaj można podać przykład finansowania leczenia żylaków. Może być ono wykonywane w ramach NFZ, jednak dotyczy to tylko procedury chirurgicznej – uznawanej przez niektórych lekarzy po prostu za przestarzałą. O leczeniu żylaków z zastosowaniem pary wodnej czy kleju wewnątrznaczyniowego lekarz z placówki publicznej zapewne też słyszał, jednakże te procedury nie są finansowane przez NFZ, dlatego też w publicznych placówkach nie są one wykonywane. Ile kosztuje leczenie żylaków nóg w placówce prywatnej
możesz sprawdzić tutaj: www.tourmedica.pl/ceny/leczenie-zylakow-konczyn-dolnych
Innym przykładem ograniczeń są te istniejące w zakresie zabiegów chirurgii bariatrycznej. NFZ refunduje trzy procedury: rękawową resekcję żołądka, by-pass gastryczny oraz założenie opaski żołądkowej. Na świecie pojawiają się jednak nowości w zakresie operacyjnego leczenia otyłości, jak np. odwracalna plikacja żołądka.

Wybór prywatnej opieki medycznej, choć oczywiście związany z wydaniem własnych pieniędzy przez pacjentów, znosi istniejące w warunkach NFZ-u ograniczenia i pozwala chorym wybierać spośród szerokiej gamy nowoczesnych procedur, które nierzadko cechują się choćby znacznie mniejszą inwazyjnością niż te zabiegi, które są refundowane. Gabinety prywatne często posiadają również najnowocześniejszy, zagraniczny sprzęt – wszystko po to, by zmaksymalizować uzyskiwane efekty przeprowadzanych zabiegów z jednoczesnym zachowaniem jak największego bezpieczeństwa pacjentów.

Czas oczekiwania na leczenie i zabiegi
Wspominane już limity związane są z tym, że na niektóre świadczenia w ramach NFZ pacjenci muszą po prostu czekać. Jeżeli jest to miesiąc oczekiwania na wizytę u specjalisty, a sprawa nie jest pilna, to taki czas wydawać się może nawet akceptowalny. Inaczej jest z kolei wtedy, gdy termin wizyty wyznaczany jest na przestrzeni najbliższych lat – a taka sytuacja miewa miejsce np. w poradniach endokrynologicznych.

W przypadku najwybitniejszych specjalistów nawet i przy wyborze prywatnego gabinetu możliwe jest wystąpienie konieczności oczekiwania na wizytę, jednakże czasy te i tak są zazwyczaj krótsze niż w państwowej ochronie zdrowia.

Wspominając o czasie nie sposób pominąć potencjalnego wpływu jego upływu na zdrowie pacjentów. Z niektórymi schorzeniami (np. z przepukliną brzuszną) chory może żyć bez doświadczania większych trudności i spokojnie może on oczekiwać na operację. Co jednak zrobić wtedy, kiedy czas tylko szkodzi stanowi zdrowia pacjenta? Taka sytuacja może mieć miejsce u chorych na jaskrę, u których – jeżeli zabieg zostanie przeprowadzony za późno – mogą rozwinąć się nieodwracalne już uszkodzenia struktur wzrokowych. Ratunek w takich momentach może przynieść właśnie skierowanie się ku gabinetowi prywatnemu: pacjent najprawdopodobniej zdecydowanie szybciej otrzyma tam potrzebną mu pomoc.

Spełnianie marzeń i pozbywanie się kompleksów
Poprawić wygląd można dzięki małoinwazyjnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej, jak i poprzez bardziej ingerujące w ciało pacjentów procedury chirurgii plastycznej. Można – ale za własne środki. Czasami udaje się uzyskać możliwość refundowania zabiegu przez NFZ, jednakże muszą istnieć ku procedurze jakieś wskazania zdrowotne, a i tak zwykle jest to dość żmudny proces.

Wybierając prywatną opieką medyczną oszczędzamy sobie wielu formalności – takich jak choćby zdobycie skierowania. Powiększanie biustu, operacje plastyczne nosa czy usuwanie zmarszczek – to tylko przykłady zabiegów, które mogą pozwolić na poprawę naszego wyglądu. W razie chęci ich przebycia, pacjent musi po prostu zgłosić się do prywatnego gabinetu – w takowym nie będzie potrzeby udowadniania, że zabieg rzeczywiście jest danej osobie potrzebny.

Kompetencje specjalistów
Lekarze pracujący w placówkach państwowych oraz ci, którzy zarabiają w gabinetach prywatnych, kończą dokładnie te same studia medyczne. Mimo tego to właśnie ci drudzy uznawani są za tych, którzy posiadają lepsze kompetencje: w przytaczanej już pracy [1], 71% polskich respondentów uznało, że specjaliści z segmentu prywatnego mają bardzo dobre lub dobre kompetencje. W przypadku pracowników publicznej opieki zdrowotnej, kompetencje na tym samym poziomie według respondentów ma 56% z nich.

Czas trwania wizyty
Nierzadko słyszy się, że wizyta u specjalisty trwała zaledwie kilka minut – krótko. Prawidłowe przeprowadzenie badania lekarskiego, wypełnienie dokumentacji, wydanie choremu zaleceń co do dalszego postępowania: to wszystko zajmuje czas. Przeładowanym dużą ilością pacjentów specjalistom z publicznej opieki zdrowotnej tego właśnie czasu po prostu brakuje.

Wizyta w gabinecie prywatnym trwa zazwyczaj po prostu dłużej. Umożliwia to nie tylko dokładniejsze przeprowadzenie procesu diagnostycznego. Pacjent może być medycznym laikiem i przychodzi do specjalisty również po to, by uzyskać informacje o swoim problemie. Dłużej trwająca wizyta pozwoli zapewne na wyjaśnienie dręczących chorego wątpliwości czy wyjaśnienie mu istoty jego schorzenia.

Gdzie szukać specjalisty z sektora prywatnego?
Zalety prywatnej opieki medycznej są niewątpliwe, trzeba jednak jeszcze wiedzieć, do którego gabinetu się udać. Pomoc można odnaleźć choćby w sieci: Internet oferuje możliwość odwiedzenia stron, na których inni pacjenci wyrażają swoje zdanie o medykach, u których się leczyli. Inną opcją są portale gromadzące dane o dużej liczbie różnorodnych klinik (tych zlokalizowanych w obrębie całej Polski, jak i tych znajdujących się poza granicami kraju), w których można znaleźć informacje m.in. o kosztach leczenia w poszczególnych placówkach.

W tekście wykorzystano informacje pochodzące z następujących źródeł:
[1] Rutkowska Aneta, Skonieczna Joanna, Olejniczak Dominik. Badanie poziomu satysfakcji pacjentów z funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce i we Włoszech. Analiza porównawcza = Measuring patient satisfaction in primary health care. Comparative analysis. Journal of Education, Health and Sport. 2015;5(10):251-261. ISSN 2391-8306., www.ojs.ukw.edu.pl; "Opinie o funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej a.d. 2014", CBOS, Warszawa lipiec 2014, ISSN 2353-5822, www.cbos.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!