Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drony ułatwią nam życie? Są coraz bardziej popularne

Patryk Drabek
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ostatnie testy drona, w których brali udział również policjanci ze śląskiej drogówki
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ostatnie testy drona, w których brali udział również policjanci ze śląskiej drogówki KWP Katowice
Wkrótce po drobne zakupy pewnie wyślecie panie nie męża, a... drona. Dron zastosowań ma znacznie więcej. Już się nieźle sprawdza

Rynek jest bardzo dynamiczny. Jeszcze pół roku temu zastanawialiśmy się, czy jakieś rozwiązanie jest możliwe, a teraz widzimy, że firmy już to realizują - mówi dr Adam Mańka z Katedry Technologii Lotniczych Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej (RPASteam).

Dron może kontrolować kierowców, ale nie tylko

Przykładów wykorzystania dronów nie trzeba daleko szukać. Amazon przeprowadza już próby dostarczania przesyłek właśnie za pomocą bezzałogowych statków, a do takiego rozwiązania przymierza się też InPost. To dopiero początek. By drony odgrywały w naszym życiu większą rolę, potrzebne są jednak istotne zmiany. Eksperci podkreślają, że dziś największym problemem jest niezawodność dronów, koordynacja z ruchem lotniczym i samochodowym, wydłużenie czasu jego lotu oraz autonomia omijania przeszkód.

- Po pokonaniu tych czterech przeszkód drony będą masowo wykorzystywane - prognozuje dr Adam Mańka.

Ogromne zainteresowanie wywołały ostatnie testy drona, którego wykorzystano do kontrolowania kierowców. Z Politechniką Śląską współpracował wówczas Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W ciągu ostatniego roku, w ramach prac Katedry Technologii Lotniczych i powołanej grupy „dronowej” RPASteam, przeprowadzono już jednak wiele badań i testów, w tym kilka z udziałem służb mundurowych.

Eksperci przestrzegają: Oby nie doszło do tragedii

Jeżeli dron jest profesjonalnie wykorzystywany i będzie przygotowana kadra, np. przeszkolone zespoły działające w policji, to takie rozwiązanie ma sens. Z góry naprawdę lepiej widać, a w zależności od wysokości możemy kontrolować odpowiedni obszar - tłumaczy prof. Andrzej Fellner, kierownik Katedry Technologii Lotniczych Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej. - Musimy jednak pamiętać o tym, że jeśli chcemy używać drona operacyjnie, to trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Konieczna jest niezawodność - dodaje.
W innym wypadku może dojść do tragedii.

- A tak naprawdę w środowisku dronowym nie zastanawiamy się czy - lecz tak naprawdę kiedy - może do niej dojść - podkreśla dr Adam Mańka. - Gdy to nastąpi, przewidywany jest etap uśpienia branży. Teraz prawo zezwala latać każdemu i to dowolnym sprzętem. Nawet „składakami”. Gdy dojdzie do poważnego wypadku, to zakładamy, że wtedy zostaną wprowadzone rozwiązania, które już teraz proponujemy - podkreśla dr Mańka.

Eksperci z Politechniki Śląskiej apelują o przeprowadzenie procesu certyfikacyjnego i zatrzymanie samowoli. Ich zdaniem każdy operator powinien być zarejestrowany, a drony oznakowane. Ważne jest także szkolenie operatorów, czym zresztą zajmuje się także politechnika.

Drony będą ważne w życiu codziennym?

Jeżeli te kwestie zostaną uregulowane, to drony będą powszechnie stosowane. O tym, jaką rolę mogą odegrać w policji, już pisaliśmy. Dla strażaków dron może być z kolei przydatny w czasie poszukiwań zaginionych osób, podczas pożaru lasu czy też w chwili, gdy ogień trawi halę produkcyjną.

Bezzałogowy statek mógłby nawet wlecieć do środka takiego obiektu, nie mówiąc już o tym, że pokazywałby strażakom obraz z lotu ptaka. Dla zwykłych mieszkańców rozwój rynku dronów to natomiast nie tylko przesyłki kurierskie, ale także zakupy. Niewykluczone, że niebawem po drobne zakupy wyślemy właśnie taki statek. To nie mrzonki, ale realna perspektywa.

- Kupowanie dronów jeszcze nie jest masowe, ale niebawem może to się zmienić. Przestrzegałbym jednak przed kupowaniem takich statków dzieciom, ponieważ mogą zrobić sobie krzywdę - podsumowuje prof. Andrzej Fellner.
Fakty

Drony coraz bardziej popularne

Poniższe liczby najlepiej pokazują, jak dynamicznie rozwija się rynek dronów w naszym kraju i na świecie. W grę wchodzą coraz wyższe kwoty.

Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, do maja 2015 roku wydano około 660 świadectw kwalifikacji dla operatorów dronów. Do kwietnia tego roku ta liczba wzrosła do 2235.

Dziennie do PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej) trafia od 30 do 40 wniosków o zgodę na latanie w strefie kontrolowanej lotnisk.

Jak wynika z raportu Instytutu Mikromakro, rynek dronów w naszym kraju - pod koniec 2015 roku - był wart około 164 milionów złotych.

Analiza firmy doradczej PwC wskazuje natomiast, że wartość światowego rynku dronów to aż 127,2 miliarda dolarów. Na tyle oszacowano światowy potencjał biznesowego wykorzystania dronów w ubiegłym roku.

Dron w drogówce? Będzie bezpieczniej na drogach? Rozmawiajcie z autorem

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera