Indeks zły? Śląskie zaprasza po szczegóły

  Indeks zły? Śląskie zaprasza po szczegóły

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Marszałek Saługa przyjmie autorów Indeksu Rozwoju Społecznego. Unijny raport pokazał braki w dbaniu o jakość życia w woj. śląskim
  Mamy zdewastowane środowisko i fatalny stan „substancji mieszkaniowej”. Nie mówiąc o niskim poziomie bezpieczeństwa

  Mamy zdewastowane środowisko i fatalny stan „substancji mieszkaniowej”. Nie mówiąc o niskim poziomie bezpieczeństwa ©marzena bugała-azarko

  Autorzy unijnego Indeksu Rozwoju Społecznego, który bezlitośnie zdiagnozował jakość życia w regionie, zostaną zaproszeni na Śląsk przez władze województwa. - Chcemy dokładnie przyjrzeć się metodologii, wnioskom i przykładom z innych regionów, szczególnie z takich, które poradziły sobie z podobnymi problemami, co Śląskie - mówi marszałek Wojciech Saługa.

  Zmodyfikować myślenie  O raporcie poświęconym kondycji społecznej wszystkich 272 regionów 28 krajów UE pisaliśmy wczoraj. Dla Unii to nowe narzędzie w tradycyjnych pomiarach rozwojowych, uzupełniające dla wyliczeń czysto ekonomicznych. Akurat pod tym względem Śląskie lokuje się powyżej europejskiej średniej - PKB województwa sklasyfikowane jest na 97. miejscu wśród 272 regionów. Jeśli natomiast chodzi o „kryteria miękkie”, wyprzedzamy w Unii tylko najbiedniejsze okręgi administracyjne Bułgarii i Rumunii.

  Przede wszystkim: mamy najbardziej zdewastowane środowisko w Europie (272. miejsce). Fatalnie wypadamy również pod względem jakości wody i systemu sanitarnego (256. pozycja). Inne niepokojące wnioski - zdrowie, w tym m.in. długość życia czy zachorowalność na raka - 250. miejsce, stan substancji mieszkaniowej - 236. miejsce, poziom bezpieczeństwa - 235. miejsce. Od strony zaawansowania społecznego jesteśmy za wszystkimi województwami Polski, również tymi ze ściany wschodniej: Podlaskie sklasyfikowano na 194. miejscu, to 56 pozycji wyżej niż Śląskie. Lubelskie jest na 216. miejscu, Podkarpackie - na 220.

  - Unijne dane pokazują, że trzeba zmodyfikować myślenie o polityce regionalnej. Dziś nie wystarcza spojrzenie na Śląsk z perspektywy kilometrów autostrad. Patrzmy na miasta, na miejską przestrzeń, patrzmy na Bytom, na komfort życia, który - tu zgadzam się z kryteriami indeksu - nie w pełni zależą od wyników gospodarczych - komentuje marszałek Saługa.

  Gdzie leży „Polska B”?  Marszałek chce bliżej poznać szczegóły niepokojącego dla nas raportu, dlatego jego autorzy wkrótce dostaną zaproszenie na Śląsk. Tę decyzję chwali Jan Olbrycht, śląski europoseł.

  - Badacze przygotowujący Indeks są gotowi do takiej wizyty, by pokazać, skąd się wzięły konkretne dane, by wyrazić również opinie na temat kierunków zmian - mówi Olbrycht. - Dla nas to mogłaby być okazja do wykorzystania unijnej metodologii do prowadzenia własnych analiz w regionie.

  Według Saługi, wyniki powinny być również argumentem w rozmowach samorządów, w tym wojewódzkiego, z rządem na temat programu rewitalizacyjnego. Śląscy i zagłębiowscy prezydenci mówią, że to na terenie ich miast, dotkniętych długoletnią eksploatacją, a następnie restrukturyzacją przemysłu, roztacza się „Polska B”.

  - Zależy nam na upowszechnieniu rewitalizacji jako kompleksowego sposobu na usuwanie barier rozwojowych na obszarach zaniedbanych lub borykających się z problemami strukturalnymi, a nie pojmowanie jej w kategoriach zmiany infrastrukturalnej. Chcemy też zwiększyć skalę tego typu działań w Polsce i włączyć w nie szerzej zarówno społeczność lokalną, jak i partnerów prywatnych i biznesowych - odpowiada DZ Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.
  W piątek w „Dzienniku Zachodnim” cała odpowiedź wicepremiera na temat unijnej diagnozy śląskich problemów.

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec
  *Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomink dla Davida Lloyda George'a

   Ewald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   za przepowiedzi o "małpie na Ślonsku". A wy gorole z DZ nauczcie sie pisać: nie w Śląskiem ? ino na Ślonksu !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marszałek

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   chce bliżej poznać szczegóły niepokojącego dla nas raportu, dlatego jego autorzy wkrótce dostaną zaproszenie na Śląsk. Tę decyzję chwali Jan Olbrycht, śląski europoseł.
   Ciul mje boli,Saługa niy...rozwiń całość

   chce bliżej poznać szczegóły niepokojącego dla nas raportu, dlatego jego autorzy wkrótce dostaną zaproszenie na Śląsk. Tę decyzję chwali Jan Olbrycht, śląski europoseł.
   Ciul mje boli,Saługa niy wjy co sie dzieje na Ślonsku ?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama