Iwona J. zabiła dziecko umyślnie? Tak twierdzi prokurator

  Iwona J. zabiła dziecko umyślnie? Tak twierdzi prokurator

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Iwona J. zabiła dziecko umyślnie - twierdzi prokurator

  Iwona J. zabiła dziecko umyślnie - twierdzi prokurator ©materiały policji

  Zakopała zwłoki swojego dziecka w lesie. Mówiła, że to wynik szoku po porodzie. Iwonę J. zbadali biegli i ich opinia była dla kobiety druzgocąca. Grozi jej dożywocie
  Iwona J. zabiła dziecko umyślnie - twierdzi prokurator

  Iwona J. zabiła dziecko umyślnie - twierdzi prokurator ©materiały policji

  Iwona J. z Żor zabiła noworodka z premedytacją? Tak uważa miejscowa prokuratura, która - według naszych informacji - postawiła kobiecie zarzut zabójstwa! Wcześniej kobieta miała zarzut dzieciobójstwa w szoku poporodowym, za co groziło jedynie do 5 lat. Natomiast obecny zarzut powoduje, że grozi jej nawet dożywocie. Dlaczego prokuratura postanowiła wytoczyć przeciwko niej najcięższy zarzut?

  Psychiatryczna opinia o Iwonie J. jest dla niej „druzgocąca”


  - Kobieta twierdziła, że miała uśmiercić dziecko zaraz po porodzie, ale działała w stanie psychicznego, poporodowego szoku. Podczas obserwacji sądowo-psychiatrycznej jednak lekarze sporządzili opinię dla niej druzgocącą. Wynika z niej, że wiedziała, co robi, była w pełni poczytalna - wyjaśnia prowadząca śledztwo prokurator Edyta Hraciuk-Tomecka z żorskiej prokuratury. - Grozi jej 8, 25 lat albo dożywotnie więzienie - wyjaśnia.

  Przypomnijmy, kobieta 19 stycznia br. usłyszała zarzut dzieciobójstwa za doprowadzenie do śmierci nowo narodzonego dziecka. Jego zwłoki znaleziono dzień później zakopane w lesie przy ul. Karłowicza. Obecnie kobieta mająca - jak się okazuje - bardzo bogatą przeszłość kryminalną, przebywa w areszcie śledczym w Katowicach.

  Najprawdopodobniej udusiła dziecko

  Kobieta twierdzi nadal, że nie miała świadomości popełnianego czynu. Tymczasem prokuratura ma już badania histopatologiczne zwłok jej dziecka. Biegli skłaniają się ku hipotezie, że zaraz po porodzie dziecko zostało uduszone. Ale jednoznacznej odpowiedzi nie ma, to najbardziej prawdopodobna hipoteza, uzyskana na podstawie badania wycinka fragmentu płuca, większość innych tkanek była w stanie znacznego rozkładu. To za mało, by mieć pewność. Wiadomo tylko, że kobieta urodziła dziecko, chłopczyka, 27 stycznia 2015 r. w swoim mieszkaniu przy ul. Handlowej. Po zabójstwie zapakowała zwłoki do plastikowej skrzynki, a całość owinęła folią. W sprawie występuje jej były konkubent, który pomógł zakopać zwłoki. Nie dostał żadnych zarzutów, bo nie miał pojęcia, co jest w środku.

  - Kobieta wyjaśniła mu, że jakieś ważne dokumenty - wyjaśniają śledczy. Kobieta ma bardzo bogatą kartotekę kryminalną. Toczy się przeciwko niej kilka postępowań m.in. w związku z rozbojem z użyciem noża, licznymi oszustwami, wyłudzeniem pieniędzy czy kradzieżą. Żorska prokuratura potwierdza także, że Iwona J. ma na koncie m.in.: podrabianie biletów, na przykład na rybnicki koncert zespołu Linkin Park, wyłudzanie pożyczek za pośrednictwem internetu, a także kradzież telewizora z jednego z żorskich hoteli, jak również udział w rozboju.

  Akt oskarżenia w maju lub w czerwcu

  Policję o podejrzeniu w sprawie zabójstwa dziecka powiadomili pracownicy ośrodka pomocy społecznej. - Z wiedzy pracownic MOPS-u wynikało, że pod koniec 2014 r. kobieta była w ciąży, a przy kolejnych kontaktach w 2015 roku nie potrafiła logicznie wytłumaczyć, co stało się z dzieckiem, które miała już urodzić - mówi Leszek Urbańczyk, prokurator rejonowy z Żor. - Podawała różne wersje, między innymi taką, że oddała dziecko do adopcji, ale nie mogła przedstawić żadnych dokumentów. Gdy pracownice MOPS-u sprawdziły, że w żorskim szpitalu nie odnotowano urodzenia dziecka przez Iwonę J., powiadomiono organy ścigania - dodaje prokurator.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama