Jest petycja w obronie zabytkowego dworca w Murckach. Pomysł...

  Jest petycja w obronie zabytkowego dworca w Murckach. Pomysł popiera RAŚ

  KD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dworzec w Murckach
  1/8
  przejdź do galerii

  Dworzec w Murckach

  Blisko 30 osób podpisało się pod petycją w obronie zabytkowego dworca w Katowicach-Murckach. "Skoro udało się po latach znaleźć inwestora dla starego dworca w centrum Katowic, to wierzymy, że znajdzie się ktoś kto doceni tę śląską perłę i zaaranżuje ją dla potrzeb edukacji lub kultury" - piszą pomysłodawcy petycji.
  Podpisy pod petycją, którą znajdziemy na stronie petycjeonline.com, można składać od końca listopada. Do 4 grudnia pomysł ratowania budynku dworca poparło 26 osób (stan na 4 grudnia 2016, godz. 14).

  - Pragniemy zebrać jak najwięcej podpisów pod petycją aby zachować piękny wartościowy zabytek jakim jest budynek dworca w Katowicach-Murckach. Legendarny i malowniczy dworzec został doceniony przez wybitnego reżysera Lecha Majewskiego i uwieczniony w filmie "Angelus" - tłumaczą pod petycją pomysłodawcy akcji.

  W rozmowie z DZ pani Hanna, która jest autorką treści petycji podkreśla, że w oczywisty sposób jak każdego, kto zna i ceni dzieje miasta, także ją oburzyła wiadomość o planach wyburzenia zabytkowego dworca. - Widziałam, że często ludzie sprzeciwiają się tego typu decyzjom poprzez petycje do władz miasta - tłumaczy.

  Zaznacza, że z pewnością walka o dworzec na tym się nie skończy. Zaangażowani są w nią również członkowie Klubu Miłośników Murcek oraz historyk dr Jakub Grudniewski czy Aleksander Uszok.

  - Niestety w dzisiejszych czasach nie docenia się historii, a już szczególnie tej lokalnej, która powinna nam być najbliższa. Motywuje nas historia Dworca Starego z Katowic, który przez wiele lat czekał aż uśmiechnie się do niego los. Wszyscy ludzie, którzy kochają Katowice odetchnęli z ulgą, że może jednak nie czeka go dewastacja i ruina. Mamy nadzieję, że tak samo zakończy się historia z dworcem murckowskim - podkreślają pomysłodawcy petycji.

  Pani Hanna ma nadzieję, że skoro udało się po latach znaleźć inwestora dla starego dworca w centrum Katowic, to i tutaj wysiłek przyniesie pozytywny efekt. - Wierzymy, że znajdzie się ktoś, kto doceni tę śląską perłę i zaaranżuje ją dla potrzeb edukacji lub kultury - podsumowuje.

  Petycja ma pomóc zwrócić uwagę władz miasta na to, jak ważnym obiektem dla Katowic i ich historii jest dworzec murckowski.

  Pomysł ratowania zabytkowego budynku poprał również Ruch Autonomii Śląska. Jego przewodniczący Jerzy Gorzelik, na Facebook napisał tak: "Zachęcam do składania podpisów. W ostatnich latach Katowice i Górny Śląsk utraciły zbyt wiele obiektów, które stanowiły o wyjątkowości tego miejsca i przypominały ważne momenty jego historii".


  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a gdzie link ?

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   skoro ktoś już pisze artykuł o petycji online to wypadałoby w artykule zamieścić link do tej petycji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdjęcia nieaktualne!!

   Katowic... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jeśli już piszecie artykuł o jakimś zdjęciu to przynajmniej dajcie aktualne zdjęcia, to miejsce już tak nie wygląda, był tam pożar, górna kondygnacja jest całkowicie zburzona, spaliła się, brak...rozwiń całość

   Jeśli już piszecie artykuł o jakimś zdjęciu to przynajmniej dajcie aktualne zdjęcia, to miejsce już tak nie wygląda, był tam pożar, górna kondygnacja jest całkowicie zburzona, spaliła się, brak ściany szczytowej, brak dachu a reszta zalana przez wodę podczas akcji gaśniczej, rozwala się, więc co chcecie ratować psełdo miłośnicy zabytków, najpierw zasięgnijcie informacji i zaktualizujcie swoje dane (zdjęcia) a potem piszcie artykuł. Pozdrawiam misie. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powiedział co wiedział likwidator-podpalacz PKP!

   Em (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   PKP na rękę, aby wszystko zrównać z ziemią, bo po co płacić podatki czy szukać inwestorów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odezwał się likwidator-podpalacz z PKP?

   Em (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tyle w te

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Człowiek na­pot­kaw­szy przeszkodę, której nie może zniszczyć zaczy­na niszczyć sa­mego siebie.

   Zygfryd ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nasz Śląsk nie przestaje zdumiewać i zachwycać,Co krok możemy się natknąć na zrujnowane zamki i pałace,dworce kolejowe. które niegdyś swoją wielkością i urodą słynęły na cało Europa i ne brakuje tu...rozwiń całość

   Nasz Śląsk nie przestaje zdumiewać i zachwycać,Co krok możemy się natknąć na zrujnowane zamki i pałace,dworce kolejowe. które niegdyś swoją wielkością i urodą słynęły na cało Europa i ne brakuje tu dramatycznych i tajemniczych historii Jednak większość z tych miejsc skryta jest przed ludzkim wzrokiem i często pado ofiarą bezmyślnego i okrutnego wandalizmu Zobaczcie do jakiego stanu ludzka bezmyślność doprowadziła to przejmująco piękne i urokliwe miejsce,. Zrobiono tam dno wszystko co Niemieckie było niszczone zacierane ślady itd. Wstydzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj tam, ratować

   mirekk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Przecież kolejny Darmowy Parking Żwirowy trzeba postawić!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łatwiej odbudować zburzone miasto niż zburzone zaufanie.

   O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   gorole nigdy nie zrozumie histori Śląska chodźby stał na głowie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   esen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Co ten durny komentarz ma wspólnego z artykułem?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A po co?

   &&& (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

   Takich ruin na Śląsku jest co niemiara. Na ochronę zasługują prawdziwe zabytki i także się ich nie ratuje. Gorzelik popiera? A kto mu zabrania kupić ten obiekt i wyremontować, choćby na siedzibę...rozwiń całość

   Takich ruin na Śląsku jest co niemiara. Na ochronę zasługują prawdziwe zabytki i także się ich nie ratuje. Gorzelik popiera? A kto mu zabrania kupić ten obiekt i wyremontować, choćby na siedzibę RAŚ? A Dziennik zachodni tylko czeka aby bąka puścił, aby był pretekst by pisać o wodzu. "Popiera", no i co z tego wynika? NIC!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   &&&

   jok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   czysty polton

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wreszcie ktoś się obudził

   bobik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Pamiętam ten dworzec z czasów, gdy linia przez Ochojec - Murcki była czynna a w poczekalni można było się napić ciemnego piwa. Teraz już nawet zapory w Ochojcu zlikwidowano.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama