Kajakiem po Białej Przemszy? To już się dzieje! [ŚLĄSK PLUS]

  Kajakiem po Białej Przemszy? To już się dzieje! [ŚLĄSK PLUS]

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kajakiem po Białej Przemszy? To już się dzieje! [ŚLĄSK PLUS]

  ©Marzena Bugała/Dziennik Zachodni

  Już kilka lat temu pojawił się pomysł, by na najpiękniejszym odcinku Białej Przemszy stworzyć przystanie dla kajaków. Teraz urzędnicy mają motywację, bo spływy kajakowe zaczęły się na stałe wpisywać w krajobraz Zagłębia.
  Kajakiem po Białej Przemszy? To już się dzieje! [ŚLĄSK PLUS]

  ©Marzena Bugała/Dziennik Zachodni

  Jednym z elementów kształtujących potencjał turystyczny Sławkowa jest przepływająca przez miasto Biała Przemsza. To jeden z niewielu odcinków tej rzeki o nietkniętych ręką człowieka brzegach. Kilka lat temu Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy założyło tu jeden z pierwszych w Polsce naturalnych inkubatorów pstrąga. Rzeka może stać się również wyjątkowym miejscem do uprawiania turystyki kajakowej. Pierwsi śmiałkowie już nią płynęli podczas pierwszego wiosennego spływu. Ja swoich sił z kajakiem w tym miejscu spróbowałam już kilka lat wcześniej, gdy spływy kajakowe Białą Przemszą były pomysłem na przyszłość.

  Dolina Białej Przemszy jest ostoją ptaków wodno-błotnych, szczególnie kaczek, siewek, mew, żurawi, a także drapieżnego błotniaka stawowego. To także tutaj Stowarzyszenie Przyjaciół Białej Przemszy ze Sławkowa pierwsze w Polsce w naturalny sposób odbudowuje populację pstrąga na rzece. Wiosną z ikry przechowywanej w specjalnych inkubatorach wykluwają się młode pstrągi. Inkubatory to - jak twierdzą wędkarze ze Sławkowa - patent... NASA. Mają 70 proc. skuteczności. Z 10 tysięcy ziaren ikry z reguły wypływa sześć tysięcy pstrągów. Biała Przemsza ma niepowtarzalny, unikatowy charakter, szczególnie na odcinku Klucze - Okradzio-nów - Sławków. Przepłynięcie pięciokilometrowego odcinka od młyna w Okradzionowie pod Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie zajmuje około godziny, najszybszym - pół godziny. Trasa, choć krótka, była mocno urozmaicona. Odcinki spokojne przeplatały się z niewielkimi progami i wartkim nurtem.

  - Rzeka na tym odcinku jest przepiękna, bardzo podobna do rzek na Pomorzu. Walorom krajobrazowym nie ustępuje Wieprzy, Łupawie czy Słupi. W tym miejscu tkwi ogromny potencjał. Odcinek, którym płynęliśmy, jest faktycznie mocno urozmaicony. Dużą wagę oczywiście przywiązujemy do spraw bezpieczeństwa - opowiada Grzegorz Piętka, organizator spływu.

  [CZYTAJ WIĘCEJ W ŚLĄSK PLUS]


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama