Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KHW i PGG powinny zostać połączone. Szczegóły fuzji do końca stycznia

Redakcja
arc
Katowicki Holding Węglowy oraz Polska Grupa Górnicza powinny zostać połączone - poinformowali stronę społeczną Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii oraz jego zastępca - Grzegorz Tobiszowski. To wariant, za którym optowały instytucje finansowe, wierzyciele KHW.

KHW oraz PGG powinny zostać połączone - poinformowało dzisiaj Ministerstwo Energii.

- Szukaliśmy wariantu, który byłby najlepszy zarówno z punktu społecznego jak i ekonomicznego. Takie połączenie zapewni kopalniom Katowickiego Holdingu Węglowego dalsze funkcjonowanie, a górnikom stabilne zatrudnienie – mówił minister Krzysztof Tchórzewski.

Dodajmy, że połączenie KHW i PGG początkowo nie było brane pod uwagę przez Ministerstwo Energii. Pomysł ten został zgłoszony podczas negocjacji z instytucjami finansowymi, które są wierzycielami holdingu.

W barbórkowym wywiadzie dla DZ Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii mówił:

"Muszę przyznać, że początkowo takie rozwiązanie nie było brane pod uwagę, bo nie wiedzieliśmy, że KHW jest w tak trudnej sytuacji. Jakie argumenty przedstawiają nam instytucje finansowe? Zaznaczają, że PGG zaczyna funkcjonować, zaczyna budować nowy rynek sprzedaży i przy tak dużym podmiocie, KHW może mieć problemy, aby „wbić się” w ten rynek. Proszę zauważyć, że KHW ma olbrzymie przedpłaty. Powoduje to, że nie wprowadzało aż tak dużego wolumenu na rynek, tylko dostarczało to, co już zakontraktowało. Jeśli banki, które są wierzycielami PGG i udzieliły też kredytów lub kupiły obligacje KHW, widzą sens ratowania KHW w kontekście PGG, to sprawia, że jako ministerstwo musimy poważnie brać pod uwagę ich argumenty".

Dodawał również, że KHW może nie być w stanie udźwignąć samodzielnie całego zadłużenia, jakie posiada. - Przypomnę, że oprócz ogromnych zobowiązań wobec instytucji finansowych, posiada ona także spore zobowiązania wobec swoich dostawców - mówił wiceminister Tobiszowski.

"Takie połączenie (PGG i KHW - przyp. red.) pozwoli na wykorzystanie efektu synergii w wielu aspektach technicznych, rynkowych i finansowych. Zdecydowanie poprawi możliwości inwestycyjne, zwiększy efektywność gospodarowania złożami i majątkiem produkcyjnym (maszyny, urządzenia). Obie spółki produkują przede wszystkim węgiel energetyczny. Połączenie ich potencjałów zwiększy konkurencyjność na rynkach, pozwoli na elastyczniejsze reagowanie na zmiany cen węgla i obniżenie kosztów administracyjnych i transportu. Celem jest budowa jednej wspólnej sieci sprzedaży" - informuje na swojej stronie ME.

Dodajmy, że w skład PGG wchodzi aktualnie 5 kopalń (3 zespolone, skupiające 9 kopalni oraz dwie samodzielne). Do KHW należą 4 zakłady wydobywcze. Filarem w holdingu mają być dwie kopalnie - Mysłowice - Wesoła oraz Murcki - Staszic. Według wstępnych planów: kopalnia Wujek miałaby zostać przekształcona w kopalnię szkoleniową, a Ruch Śląsk i kopalnia Wieczorek przekazane do SRK.

Szczegóły połączenia obu spółek mają być znane do końca stycznia 2017 roku.

KHW zatrudnia ok. 13,1 tys. osób, zaś PGG - ok. 31,5 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera