Łabędź chciał utopić pływaka? Uważaj, te ptaki to nie...

  Łabędź chciał utopić pływaka? Uważaj, te ptaki to nie aniołki

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Łabędź chciał utopić pływaka? Uważaj, te ptaki to nie aniołki

  ©pixabay.com

  Łabędzie bywają agresywne. Tak się dzieje szczególnie wtedy, gdy człowiek znajdzie się na akwenie, który ptak uznaje za swój. Jak podaje norweska agencja NRK, łabędź zaatakował przedszkolaków i wciągnął jedną z dziewczynek do wody. Władze zdecydowały o uśpieniu ptaka.
  Łabędź chciał utopić pływaka? Uważaj, te ptaki to nie aniołki

  ©pixabay.com

  Wspomniany ptak był znany z wojowniczych zachowań w norweskiej gminie Os. Miejscowe władze chciały go przenieść w inne miejsce, ale ostatecznie los łabędzia został przesądzony, gdy 30 czerwca wciągnął do wody dziewczynkę. Takie zachowanie uznano za zagrożenie dla ludzi.

  Prasa donosiła w ostatnich latach o utopieniu przez łabędzia kajakarza w USA i pływaka śpieszącego na pomoc ciężarnej żonie na Łotwie. W Polsce też znane są przypadki ataków tych ptaków. Pracownik basenu w Lubomierzu na Dolnym Śląsku zabił zwierzaka w obronie własnej, co potwierdziło policji kilku świadków.

  - Mnie zaatakował na Jeziorze Ostrowieckim na wysokości Annowa - relacjonuje Krzysztof Dybowski z Bydgoszczy. - Płynąłem w kombinezonie piankowym, zwyczajnie, dla sportu. W żaden sposób nie chciałem płoszyć łabędzia. Ten płynął początkowo w innym kierunku, a gdy mnie zauważył, zmienił kurs i szybko podpłynął. Był bardzo agresywny, rozpostarł skrzydła, zrobił stójkę i zaatakował mnie dziobem. Nie mam wątpliwości, że chciał mnie utopić, bo atakował wielokrotnie i to na dystansie 700 metrów. Wiem dokładnie, bo miałem przy sobie smartfona z aplikacją mierzącą drogę płynięcia.

  Pana Krzysztofa uratowało to, że jest bardzo wysportowany, opanowany i miał przy sobie holowaną na lince plastikową beczułkę na podręczne rzeczy. Osłaniał się nią przed ciosami ptaka. Płynął na plecach, by cały czas kontrolować sytuację, widzieć atakującego od tyłu napastnika. W końcu schronił się w przybrzeżnych trzcinach.

  12,5 kilogramów to maksymalna waga samca łabędzia. To najcięższy w Polsce ptak zdolny do lotu

  Autora artykułu i towarzyszącego mu Macieja Matuszewskiego łabędź zaatakował kilka dni temu na Jeziorze Patulskim, które znajduje się na tzw. Kajakowej Pętli Raduńskiej. Dopływaliśmy dwoma kajakami do krańca jeziora, szukając ujścia płynącej z Gołubia strugi. Łabędź znajdował się ponad 200 m od nas, przy innym brzegu. Towarzyszyła mu samica i młode. Samiec poderwał się do lotu, wylądował tuż przed nami i z furią zaatakował, choć tor naszego rejsu wiódł w zupełnie innym kierunku niż znajdowała się jego rodzina i z dala od niej. Po krótkiej walce, opędzając się wiosłami, umknęliśmy w trzciny.

  - Umknęliśmy chyba bardziej dla bezpieczeństwa ptaka, by nie zrobić mu krzywdy. A był bardzo zdeterminowany. Potem nadal patrolował wodę przed trzcinami - raz w prawo, raz w lewo - wspomina Maciej Matuszewski.

  - Dotąd nie dotarły do mnie doniesienia o agresywnych łabędziach, ale przezorności nigdy dość. Dlatego zawsze, przynajmniej jeśli chodzi o osoby kąpiące się, radzę korzystać z miejsc strzeżonych - mówi Maciej Banachowski, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego i szef Nadgoplańskiego WOPR. - Wtedy w każdej sytuacji z pomocą pośpieszą ratownicy. Gdy zaś ktoś preferuje większe wyzwania, z dala od oficjalnych kąpielisk, wtedy zalecam pływanie do 50 metrów od linii brzegowej. Oczywiście można wtedy wpłynąć w rewir łabędzia, ale też do brzegu jest blisko. Warto wyposażyć się w bojkę, której używają triathlonowcy.

  Ornitolodzy przestrzegają zaś przed drażnieniem tych ptaków. Ludzie nie powinni się zbliżać do par opiekujących się młodymi, bo wtedy narażają się na atak, który jest formą prewencyjnej obrony. Trzeba też wiedzieć, że łabędź jest ptakiem podlegającym ochronie prawnej.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łabądź

   luśka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Łabędzie atakują szczególnie jak w pobliżu też są małe z rodzicami.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo