Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2016 HISTORIA. PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE. Zobacz, jakie były pytania na historii 17 maja

JOL
Matura z historii 17 maja 2016 na poziomie rozszerzonym. ARKUSZ CKE PDF
Matura z historii 17 maja 2016 na poziomie rozszerzonym. ARKUSZ CKE PDF
MATURA 2016 HISTORIA. PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE. Egzamin z historii 17 maja 2016 na poziomie rozszerzonym. Maturzyści z IV LO w Tychach twierdzą, że była trudna. Trudniejsza niż w poprzednich latach. Oto pytania, które zapamiętali.

Matura 2016. historia - poziom rozszerzony.

Egzamin z historii był - w ocenie maturzystów - trudny.

Remigiusz Kula: Bardzo dużo pytań szczegółowych. Rok temu była bardziej ogólna. A teraz mnóstwo szczegółów wydarzeń. Uważam, że zdecydowanie WOS był łatwiejszy.

Jakub Janiszewski: Faktycznie, zeszłoroczni maturzyści mieli na historii łatwiej.

Matura 2016 z historii. Pytania, jakie zapamiętali maturzyści z IV LO w Tychach

  1. Matura 17.05. 2016 Historia. Starożytność. Był tekst o tym, że Ateny szukają sojusznika i że zamierzają słać posłów do Persji. Należało wiedzieć, kiedy to miało miejsce i były tu cztery odpowiedzi określające czas tego wydarzenia: – po bitwie o Isos, w dwóch odpowiedziach było, że pomiędzy dwoma bitwami i ostatnia, że po jakiejś bitwie. (Ateny słały posłów do Persji w czasie wojny peloponeskiej, szukając sojuszników przeciwko Sparcie. Było to pomiędzy bitwami o Plateje i Cheroneę.
  2. Matura 17.05. 2016 Historia. Podano opisy wojen punickich. Jeden z opisów dotyczył wojny puckiej, drugie źródło podało, plan bitwy i trzeba było powiedzieć, czy obie bitwy są z jednej wojny czy różnych wojen punickich.
  3. Odpowiedź: Zdaniem maturzysty były to dwie różne bitwy. Jedna to była pierwsza wojna punicka, następna - druga, bo pojawił się w opisie Hannibal.
  4. Matura 17.05. 2016 Historia. Podano plakat na temat kolonizacji francuskiej II poł. XIX wieku, gdzie Francja była pokazana jako wybawiciel kolonii Należało napisać, jakie znaczenie miał ten obrazek we Francji przed I wojną światową.
  5. Matura 17.05. 2016 Historia. Podano plakat dotyczący Polski z okresu 20-lecia międzywojennego. W środku orzeł, a obok różne nazwy, jak Śląsk cieszyński czy Warmia i Mazury. Te tereny należało przekonać, by w plebiscycie głosowały za Polską. Trzeba się było domyślić, że chodzi o plebiscyt.
  6. Matura 17.05. 2016 Historia. Zdjęcie katedry i dwa style średniowieczne – gotycki i romański. Do każdego należało podać jedną cechę charakterystyczną.
  7. Matura 17.05. 2016 Historia. Zdjęcie Belwederu. Jaki to styl budownictwa? (klasyczny). I pytanie związane z powstaniem listopadowym: Jakie wydarzenia miało tu miejsce w 1830 r. (próba porwania księcia Konstantego).
  8. Matura 17.05. 2016 Historia. Traktat z Verdun. Narysowana mapa podziału państwa Franków i zdania, które należało określić jako prawda lub fałsz. Te zdania to np. „ W części 3 jest miejsce, gdzie podpisano traktat z Verdun” (nie było), „Lothar otrzymał część 2 i został cesarzem” (tak, prawda), „ Kapetyngowie przejęli władzę w tym momencie, czyli w roku 843”. (nie, to fałsz).
  9. Matura 17.05. 2016 Historia. Układ monachijski. Podano opis tego układu z 1938 i pytania typu prawda-fałsz, np. Czy przyłączenie Austrii było wcześniej niż układ monachijskie? (tak). Czy ten układ był częścią polityki ustępstw w stosunku do Niemiec ? (tak).
  10. Matura 17.05. 2016 Historia. Przewrót majowy. Opis, z którego wynikało, że to przewrót majowy. Należało podać, kiedy to było i kto był wówczas prezydentem (rok 1926, Stanisław Wojciechowski.)
  11. Matura 17.05. 2016 Historia. Drzewo genealogiczne rodziny i pytania z nim związane.
  12. Matura 17.05. 2016 Historia. Jak się nazywał plan po II wojnie światowej? ( Plan Marshalla).

Tematy wypracowań:

  • Ekspansja Imperium Rzymskiego i jej skutki.
  • Jaki wpływ miał na losy państwa piastowskiego miał chrzest?
  • Potęga gospodarcza Gdańska na przełomie XV i XVI w.
  • Gospodarka w latach 70. XX wieku,.
  • Dot. Polski i I wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!