Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2017: Nocne powtarzanie do egzaminu maturalnego na Uniwersytecie Śląskim Maturzystów

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Nauka późnym wieczorem sprzyja przyswajaniu wiedzy
Nauka późnym wieczorem sprzyja przyswajaniu wiedzy Szymon Siewior / Polskapresse
Po którą lekturę warto ponownie sięgnąć przed egzaminem maturalnym? Dzieła z jakiej epoki pojawiają się najczęściej na maturze. Jaki gatunek literacki pojawiał się najczęściej ma egzaminie? To jedne z wielu pytań, na jakie tegoroczni maturzyści będą mogli uzyskać odpowiedź podczas Nocnych Powtórek Maturalnych. Zapisy już ruszyły. W zeszłym roku wzięło w nich udział ponad 700 maturzystów z całego woj. śląskiego.

Już piąty rok z rzędu dla absolwentów szkół średnich Uniwersytet Śląski Maturzystów przygotował powtórkę najważniejszych zagadnień maturalnych. Spotkania odbywać się będą w nietypowych godzinach... bo bardzo późnym popołudniem i nocą.

- Jak dowodzą liczne badania, późne, wieczorne uczenie się, sprzyja przyswajaniu wiedzy. Ma to związek z działaniem melatoniny, która reguluje cykle dobowy człowieka. Ludzie młodzi lepiej działają w godzinach wieczornych. My wychodzimy naprzeciw tym biologicznym uwarunkowaniom - podkreśla Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ w Katowicach.

W trakcie Nocnych Powtórek maturzyści będą mieli okazję opanowywać wiedzę z siedmiu najpopularniejszych przedmiotów. To język polski, matematyka, biologia, chemia, historia, wiedza o społeczeństwie i język angielski.

Zajęcia będą odbywały się na trzech wydziałach Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Prawa i Administracji, Wydział Filologiczny w Sosnowcu, Śląskie Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie) między 24-28 kwietnia.

DOKŁADNY HARMONOGRAM
24 kwietnia, godz. 16-23: Matematyka podstawowa, wydział Prawa i Administracji UŚ;
25 kwietnia, godz. 19.45-23: Matematyka rozszerzona, Śląskie Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie;
26 kwietnia, godz. 16-23: Historia i WOS, wydział Prawa i Administracji UŚ;
27 kwietnia, godz. 16-23: Język polski i języka angielski, wydział Filologiczny UŚ w Sosnowcu;
28 kwietnia, godz. 16-23: Biologia i chemia, Śląskie Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie.

Nocne powtórki to też spora porcja maturalnych ciekawostek. Oto kilka przykładów. Okazuje się, że powieść jest najpopularniejszym gatunkiem literackim, jaki pojawia się na maturze. W ciągu ostatnich pięciu lat nie było jej tylko raz - w ubiegłym roku. Aż w 38 proc. tekstów na rozprawce to właśnie fragmenty powieści. Wykładowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Maturzystów zauważyli też, że "Dziady" są najpopularniejszym tekstem na maturze. W ciągu minionych pięciu lat pojawiły się aż trzy razy.

Z ich statystyk wynika też, że tuż przed maturą najlepiej powtarzać literaturę wydaną po 1918 roku. To aż 44 proc. wszystkich tekstów na maturze. Wykładowcy podpowiadają też, że lepiej skupić się na polskich twórcach.

- W ciągu ostatnich pięciu lat tylko jeden z tekstów na rozprawce wyszedł spod pióra zagranicznego autora, właściwie autorki. 2015 roku (nowa matura) maturzyści mieli okazję zmierzyć się z wierszem "Ta jedna sztuka" autorstwa Elizabeth Bishop - zaznaczają wykładowcy.

Udział w warsztatach jest płatny. Jeden blok trwający 3 godziny kosztuje 40 zł. Blok języka polskiego trwający 1,5 godziny kosztuje 20 zł. Szczegóły i zapisy na stronie maturzysta.us.edu.pl.

Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!