Matura 2017: wyniki. Najtrudniejsza była matma

  Matura 2017: wyniki. Najtrudniejsza była matma

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej matury przystąpiło w maju 28 tysięcy 598 absolwentów szkół pon
  1/4
  przejdź do galerii

  Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej matury przystąpiło w maju 28 tysięcy 598 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych ©Polska Press

  Matura 2017: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała wstępne wyniki tegorocznej matury. Obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało w woj. śląskim 98 proc., a w przypadku matematyki na tym samym poziomie 85 proc. zdających. Z językiem angielskim poradziło sobie 95 proc. abiturientów, a z niemieckim – 97 proc. Maturę zaliczyło 77 proc. zdających w maju egzamin
  Znamy wstępne wyniki tegorocznej matury. Zaskoczenia nie było. Maturzystom dobrze poszło z językami: polskim i obcymi. Jak zwykle, gorzej było z matematyką

  – Najtrudniejsza, jak zawsze, okazała się matematyka i jest to przedmiot, który stanowi największe wyzwanie dla zdających – podkreśla Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

  Jeśli chodzi o ogólne wyniki w woj.
  śląskim, to zdało 22 tysiące 68 osób (ok. 77 proc.). Najlepiej pod tym względem wypadło woj. małopolskie (83 proc.), a najsłabiej – zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie (po 74 proc.). W naszym regionie egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu nie zdało ok. 7 proc., a ok. 15 proc. ma prawo do poprawki w sierpniu.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Wyniki matur 2017 w województwie śląskim

  Do egzaminów maturalnych z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej w maju 2017 roku w woj. śląskim przystąpiło 28 tysięcy 598 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych – liceów ogólnokształcących i techników. Wczoraj poznaliśmy wyniki – jest podobnie jak przed rokiem.

  Jak się okazało, maturę zdało w tym roku 77 procent, czyli 22 tysiące 68 osób. Egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu nie zdało ok. 7 proc., a ok. 15 proc. ma prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu tego roku.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  MATURA 2017 WYNIKI. W woj. śląskim egzamin maturalny zdało 77 proc. absolwentów


  Obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało w regionie 98 proc., a w przypadku matematyki na tym samym poziomie – 85 proc. zdających. Z językiem angielskim poradziło sobie 95 proc. maturzystów, a z niemieckim – 97 proc. Zdali wszyscy, którzy przystąpili do egzaminów z języka francuskiego i hiszpańskiego. Z maturą lepiej poradzili sobie absolwenci liceum (83 proc.) niż technikum (69 proc.)

  W całym kraju do egzaminu dojrzałości przystąpiło 258 tysięcy 30 osób. Zdało 78,5 proc. Egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu nie zaliczyło 6,7 proc. zdających. W całym kraju egzamin z języka polskiego zdało 97 proc. maturzystów, a matematykę – 83 proc. Z językiem angielskim poradziło sobie 93 proc. zdających. Z niemieckim – 95, a z hiszpańskim i francuskim – 97 proc. – Wstępne wyniki egzaminu maturalnego dla tegorocznych absolwentów są porównywalne z wynikami z ubiegłego roku, choć zawsze oczekujemy, że będą lepsze – podkreśla Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. – Proszę pamiętać, że mieliśmy także sesję czerwcową, której wyniki będą uwzględnione dopiero przy wynikach opublikowanych we wrześniu wraz z wynikami po terminie poprawkowym. W czerwcu do egzaminu przystąpiły m.in. osoby, które z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogły zdawać w maju – dodaje.

  Dyrektor OKE w Jaworznie zwraca uwagę na to, że około 15 proc. zdających ma prawo do tego, by przystąpić do egzaminu w sesji poprawkowej. Wynik egzaminu maturalnego, uwzględniający wszystkie terminy, czyli też egzamin czerwcowy i sierpniowy, może być zatem naprawdę dobry. Jeśli chodzi o poszczególne przedmioty – nie ma zaskoczenia.

  – Najtrudniejsza, jak zawsze, okazała się matematyka i jest to przedmiot, który stanowi największe wyzwanie dla zdających. Jeśli chodzi o porównanie szkół, absolwenci liceum mają lepsze wyniki niż absolwenci technikum. Chciałem jednak zaznaczyć, że nasi absolwenci technikum wypadli o ponad 1 proc. lepiej niż średni wynik krajowy – podsumowuje Robert Wanic.
  Osoby, które musiały w tym roku zmagać się z egzaminem maturalnym oceniają, że poziom nie był bardzo wysoki, chociaż zależało to od przedmiotu.

  – Moim zdaniem, matura nie była szczególnie trudna. Może wyłączając geografię, którą można bez problemu określić jako Waterloo i to nie tylko moje zdanie – podkreśla Piotr Grzesiak z Zawiercia. – Patrzę na to z perspektywy osoby, która nie przygotowywała się regularnie i poszła na egzaminy raczej „na żywioł”. Język polski i matematykę zdałem na zadowalającym poziomie, a język angielski nie stanowił dla mnie żadnego problemu. Gdybym miał podsumować całą tegoroczną maturę, to chyba mogę powiedzieć, że była przygotowana tak, by poziom nie był ani za wysoki, ani za niski – podsumowuje.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Wyniki matury 2017: Jak sprawdzić wyniki na stronie OKE? MATURA 2017


  SPECJALNY SERWIS MATURA 2017: SPRAWDŹ, ARKUSZE, ROZWIĄZANIA. ZOBACZ ZDJĘCIA

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM


  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego matematyka

   Teresa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tylko 4 godz. matematyki w tygodniu w szkole podstawowej. Religia - 2 godz. Czy coś trzeba dodać?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NAWET W TYTULE BŁĄD !!!!!!!!!!!!!!!!!!

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Żenada Szanowny Panie Redaktorze Naczelny. Ale widać, jaki Pan, taki kram !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama