Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Katowic pokochali rowery

.
Mieszkańcy Katowic pokochali rowery miejskie – w tym roku było aż 38 tys. wypożyczeń, czyli 5 razy więcej niż w zeszłym roku. W systemie zarejestrowanych jest już 9200 użytkowników z Katowic. Najaktywniejszy mieszkaniec w tym sezonie wypożyczał rower 170 razy. Ulubiony czas wypożyczeń rowerów przez mieszkańców to między godziną 16 a 19 oraz w weekendy. Ponad 70% podróży trwało do 1 godziny, 45% użytkowników korzystało z rowerów w bezpłatnym czasie (15 minut). Duże zainteresowanie spowodowało, że sezon rowerowy w tym roku trwał 2 tygodnie dłużej niż w 2015 roku – zaczął się jeszcze przed majówką, a zakończył 16 października.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń i zwrotów to Katowice – Rynek – ok. 23%, ul. Powstańców – Biblioteka Śląska – ok. 10%, al. Bolesława Krzywoustego – ok. 10%, Dolina Trzech Stawów – ok. 10%. Najpopularniejsze trasy prowadzą z ul. Powstańców (Biblioteka Śląska) do Rynku i w przeciwnym kierunku oraz z NOSPR do Rynku.

– Ze statystyk wynika, że ok. 15-25% wypożyczeń dokonywali użytkownicy z innych miast, co wskazuje, że Katowice są atrakcyjne również dla odwiedzających – z Opola, Wrocławia, Poznania, Łodzi czy Warszawy. Ważne zatem jest, by rozwijać infrastrukturę i budować nowe drogi rowerowe. Chcemy, by wszystkie dzielnice były połączone z centrum miasta – mówi prezydent Marcin Krupa.

– W Katowicach ludzie chcą jeździć i mają gdzie jeździć. Wierzymy, że za tym pójdzie rozbudowa infrastruktury rowerowej. Liczba rowerów wzrosła dwukrotnie, natomiast liczba wypożyczeń pięciokrotnie. To pokazuje, że system ma sens. Jeden z największych sukcesów miasta to zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców poprzez rozbudowę stacji w kolejnych dzielnicach – komentuje Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu firmy Next Bike, operatora wypożyczalni rowerów w Katowicach.

- W tym roku 3 stacje rowerowe na osiedlu Tysiąclecia były zorganizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Ten pomysł podchwycili inni i na południu Katowic w przyszłym roku będzie 9 stacji - w Ligocie, Panewnikach i Ochojcu – dodaje prezydent.

Obecne lokalizacje - 11 punktów:
•Katowice Rynek,
•NOSPR Katowice,
•Dolina Trzech Stawów,
•al. Bolesława Krzywoustego,
•al. Księcia Henryka Pobożnego,
•al. Księżnej Jadwigi Śląskiej,
•park Kościuszki,
•ul. Mariacka,
•ul. Powstańców – Biblioteka Śląska,
•plac Sejmu Śląskiego,
•punkt sponsorski – GPP Business Park – ul. Konduktorska.

Dodatkowo w przyszłym roku powstanie 9 nowych stacji w ramach budżetu obywatelskiego:
•skwer Bolesława Szabelskiego,
•ul. Zielona 5 (przed SP nr 67),
•3. ul. Panewnicka (rejon przystanku autobus. „Ligota Dworzec PKP” w kierunku Panewnik/Rudy Śl.,
•zbieg ulic Armii Krajowej i Wczasowej,
•ul. Medyków (przystanek autobusowy „Ligota Medyków” w kierunku Akademików UŚ),
•ul. Zadole (przy kościele Matki Bożej Różańcowej),
•ul. Jankego (na wysokości Jankego 68, naprzeciw V LO im. Wł. Broniewskiego),
•ul. Jankego 183 – Miejska Biblioteka Publiczna nr 9,
•ul. Łętowskiego 18 (przed Szkołą Podstawową nr 27 im. W. Szafera).

Inwestycje w szkołach zawodowych
– Stworzenie warunków do nabycia praktycznych umiejętności, dostosowanie edukacji zawodowej do potrzeb rynku pracy, zwiększenie szans absolwentów na znalezienie pracy – takie cele przyświecają inwestycjom, które – z dofinansowanie unijnym uzyskanym właśnie przez Katowice – będą realizowane w naszych szkołach zawodowych – mówi Małgorzata Domagalska, zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich.

Miasto uzyskało potwierdzenie, że do 5 inwestycji o wartości ponad 12,3 mln zł otrzyma 8,2 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych będzie miał nowe wyposażenie pracowni kształcenia zawodowego, ponadto zostaną stworzone możliwości nauki w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej.
Zespół Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich (obecnie Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej) czeka przebudowa sal i adaptacja pomieszczeń na reżysernię i studio dźwiękowe. Pracownie zostaną doposażone w sprzęt do nowoczesnego kształcenia w zawodach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik technologii odzieży, technik geodeta, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz – tynkarz, technik realizacji nagrań i nagłośnień.

Modernizacja studia i ciemni fotograficznych, pracowni obróbki obrazu oraz pracowni komputerowych technik multimedialnych – to zmiany, które czekają na uczniów w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3.
W Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Katowicach projekt zakłada remont i modernizację bazy warsztatowo-dydaktycznej dla poszczególnych zawodów tj. elektryk, technik elektryk, ekonomista, technik elektronik, górnik górnictwa podziemnego, a także zakup wyposażenia pracowni i warsztatów szkolnych.

Natomiast Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe chcą stworzyć lepsze warunki dla uczniów kształcących się w zawodach technik mechanik, elektryk, elektronik, energetyk, informatyk, mechatronik oraz teleinformatyk. Szkoła wyremontuje i zmodernizuje laboratorium i pracownie. Uczniowie będą mieć do dyspozycji frezarkę CNC oraz tokarki numeryczne. Inwestycja ma być ukończona w 2017 r.

Katowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Katowic pokochali rowery - Dziennik Zachodni