Mieszkanie+ Wszystko, co dziś trzeba wiedzieć o rządowym...

  Mieszkanie+ Wszystko, co dziś trzeba wiedzieć o rządowym programie

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze klucze do mieszkań+ w 2019. W czterech miastach aglomeracji powstanie ich ponad 2000
  W Katowicach ma powstać niemal 1400 mieszkań. Miasto ma trzy lokalizacje

  W Katowicach ma powstać niemal 1400 mieszkań. Miasto ma trzy lokalizacje ©Wojciech Matusik

  Rząd oficjalnie uruchomił w środę w Katowicach Narodowy Program Mieszkaniowy (NPM), zwany potocznie Mieszkaniem+. Po wdrożeniu programu „Rodzina 500+”, to druga z obietnic złożonych przez PiS w kampanii wyborczej i expose premier Beaty Szydło. Wkrótce można się spodziewać powołania Krajowej Rady Mieszkaniowej - organu doradczo-oceniającego przy premierze. Wejdą do niej eksperci specjalizujący się w tematyce mieszkaniowej, w tym osoby wyznaczone przez instytucje pozarządowe. Zadaniem rady będzie m.in. coroczna ocena stanu prac związanych z programem Mieszkanie+.

  Brakuje mieszkań, a wybudowane stoją puste, bo nas nie stać na nie


  Podstawowym celem programu jest, jak powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych.

  Adamczyk zwrócił uwagę, że mimo iż deficyt mieszkaniowy w Polsce wynosi niemal 900 tys. mieszkań, to ok. 120 tys. lokali nie jest zasiedlonych, bo 40 proc. polskiego społeczeństwa nie spełnia kryteriów i warunków kredytowych, aby kupić mieszkanie. Z drugiej strony ich dochody są zbyt wysokie na kryteria stawiane rodzinom, starającym się o mieszkanie komunalne.

  Program Mieszkanie+ to droga do zwiększenia liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców. Do 2030 roku liczba mieszkań powinna osiągnąć średnią Unii Europejskiej, co oznacza wzrost z 363 do 435 mieszkań na 1000 osób.

  Jednocześnie rząd liczy na zmniejszenie liczby oczekujących na najem mieszkania gminnego. Samorządy powinny mieć możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich oczekujących na najem mieszkania również do 2030 roku.

  Z opracowań Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika także, że w ciągu 15 lat liczba osób mieszkających w warunkach substandardowych (niski stan techniczny budynku, brak podstawowych instalacji technicznych lub przeludnienie) powinna spaść z ok. 5,3 do ok. 3,3 mln osób, czyli o ok. 2 mln osób.

  Oto trzy podstawowe filary rządowego programu Mieszkanie+

  Głównym filarem programu Mieszkanie+ będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM), do którego mają trafić grunty Skarbu Państwa i grunty gminne. Właśnie dlatego m.in. Katowice wskazały trzy lokalizacje dla budowy mieszkań z programu na swoich gruntach.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeżeli się uda to PIS będzie rządził przez 12 lat

   botus katowice (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jeżeli PISowi uda się program wynajmu Mieszkanie+ to ma szansę na 8 a nawet 12 lat rządzenia. Przerwał tę niewyobrażalną niemożliwość zrobienia czegoś dla osób które nie mają zdolności kredytowej....rozwiń całość

   jeżeli PISowi uda się program wynajmu Mieszkanie+ to ma szansę na 8 a nawet 12 lat rządzenia. Przerwał tę niewyobrażalną niemożliwość zrobienia czegoś dla osób które nie mają zdolności kredytowej. przecież to było już kompletnie niemoralne aby wspierać Polaków którzy mają zdolnośc kredytową, po to aby banki i developerzy czyli czołowi lobbyści III RP mogli mieć jesczze większy zysk. W chwili obecnej słychać tylko płaczi zgrzytanie zębów PO i Nowoczesnej, trzeba było zmierzyć się z trudnymi problemami moi drodzy z opozycji.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama