Mikołowski Zatarg Poetycki [PROGRAM]

  Mikołowski Zatarg Poetycki [PROGRAM]

  Patryk Bojdoł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mikołowski Zatarg Poetycki [PROGRAM]

  ©Archiwum DZ

  Jutro w Mikołowie rozpoczyna się „Mikołowski Zatarg Poetycki”, najnowsza impreza Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka. Wydarzenia pod znakiem poezji, a także piosenek znanych i pogardzanych potrwają do piątku.
  Mikołowski Zatarg Poetycki [PROGRAM]

  ©Archiwum DZ

  - To jedno z nielicznych tego typu wydarzeń w okolicy - mówi Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego. - Imprez poetyckich jest coraz mniej i dotyczy to również naszego regionu. W Katowicach nie ma ich już właściwie w ogóle, choć nie wiem dlaczego… Organizując takie wydarzenia jak „Mikołowski Zatarg Poetycki”, chcemy popularyzować poezję poza naszymi murami.

  Zaczyna w czwartek 22 września, otwarciem wystawy prac znanego muralisty i malarza pochodzącego z Mikołowa, Jana Michała Raspazjana (można ją oglądać w byłym mieszkaniu rodziny Wojaczków przy ulicy Jana Pawła II 8/5, gdzie obecnie mieści się wspomniany Instytut Mikołowski). Następnie odbędzie się IV Otwarty Turniej Jednego Wiersza o Ucho od Śledzia oraz spotkanie autorskie jednej z jurorek tego konkursu, Joanny Oparek.

  Program na sobotę 23 września, rozpocznie promocja tomu wierszy Cezarego Domarusa „cargo, fracht” oraz spotkanie z autorem, które odbędzie się o 16.30 w Instytucie. Później impreza przeniesie się na mikołowski rynek, gdzie od godziny 19 swoje wiersze będą prezentowali tacy poeci jak: Bartłomiej Majzel, Sabina Wawerla, Konrad Wojtyła, Marcin Sendecki i wielu innych. Wręczona zostanie również, już po raz dziesiąty, Nagroda Otoczaka, przyznawana rokrocznie przez Jerzego Suchanka za najlepszy tom poetycki.

  - Uroczystość jej wręczenia odbywa się co roku w innym mieście - opowiada Maciej Melecki - Po raz pierwszy stało się to właśnie w Mikołowie, więc z okazji jubileuszu znów do niego wracamy.

  Jako oprawa plastyczna, pokazane zostaną zdjęcia wybitnego operatora filmowego, mikołowianina, Adama Sikory. „Mikołowski Zatarg Poetycki” zakończy koncert Tymona Tymańskiego „Piosenki znane i pogardzane”. Artysta wystąpi tylko z towarzyszeniem gitary.

  - To jeden z najważniejszych polskich muzyków, wywodzących się z awangardy - mówi dyrektor Instytutu. - Jest niezwykle oryginalny i stale idzie pod prąd. W dodatku, jesteśmy z nim zaprzyjaźnieni, gdyż wielokrotnie bywał w Mikołowie.

  Instytut Mikołowski jest placówką kulturalną i wydawnictwem, działającym bardzo prężnie już od 17 lat. W tym czasie światło dzienne ujrzało 140 pozycji książkowych i odbyło się wiele spotkań autorskich oraz wystaw plastycznych.

  - Jesteśmy jedyną tego typu instytucją w Polsce - informuje Maciej Melecki - Czy rozpoznawalną? Na pewno wśród osób interesujących się literaturą, a ta w naszych czasach staje się dziedziną elitarną… Mamy jednak wyrobioną silną pozycję - nie tylko w kraju, ale i za granicą. Z pewnością przyczynia się to do promocji Mikołowa, który zresztą kojarzony jest artystycznie, literacko i ma długoletnią tradycję poetycką.

  W najbliższym czasie Instytut planuje zorganizowanie sesji literackiej pt. „Być poetą”, podczas której twórcy z różnych pokoleń zaprezentują krótkie teksty na temat zawarty z tytule. W grudniu natomiast pojawi się niezwykła pozycja, zawierająca niepublikowane dotąd utwory Rafała Wojaczka, które zostały odnalezione we Wrocławiu, gdzie poeta spędził ostatnie lata swojego krótkiego życia.

  Program:

  22 września
  Instytut Mikołowski, godz. 18.00
  - Wernisaż wystawy obrazów Raspanzjana

  Ministerstwo Śledzia i Wódki przy ul. Jana Pawła II 5, godz. 20.00
  - IV Otwarty Turniej Jednego Wiersza o Ucho od Śledzia
  Spotkanie autorskie Joanny Oparek
  Prezentacja wierszy uczestników turnieju

  23 września
  Instytut Mikołowski, godz. 16.30
  - Promocja wierszy Cezarego Domarusa "cargo, fracht"

  Mikołowski rynek, godz. 19.00
  - Poetyckie prezentacje, w których udział wezmą:
  Cezary Domarus, Bogdan Prejs, Bartłomiej Majzel, Paweł Lekszycki, Radosław Kobierski, Janina Szołtysek, Sabina Waweria, Bohdan Zadura, Joanna Oparek, Roma Jegor, Marta Podgórnik, Marcin Sendecki, Konrad Wojtyła, Marcin Bies, Arkadiusz Kremza, Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk

  - Wręczenie X Nagrody Poetyckiej - Otoczak '2015

  - Koncert Tymona Tymańskiego - Piosenki znane i pogardzane

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama