Niepelnosprawni w sądzie w Częstochowie

  Niepelnosprawni w sądzie w Częstochowie

  janusz strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niepelnosprawni w sądzie w Częstochowie
  1/4
  przejdź do galerii

  ©janusz strzelczyk

  Z inicjatywy prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie, sędziego Adama Synakiewicza odbyło się spotkanie z przedstawicielami osób niepełnosprawnych. Chodziło o likwidowanie barier architektonicznych w budynkach sądu.
  - Problemy zaczynają się już od przejścia z placu Biegańskiego na ulicę Dąbrowskiego, do sądu - mówiła Anna Maria Zalewska przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. - To oczywiście nie jest sprawa sądu, ale miasta, pokazuje jednak skalę problemów z jakimi się spotykamy codziennie, niemal na każdym kroku. Problemem jest dostęp osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach, do kancelarii adwokackich. - Skontaktuję się w tej sprawie z dziekanami Rady Adwokackiej, Radców Prawnych - zapewnił prezes Syna-kiewicz.

  W sądzie możliwość organizowania dyżurów adwokatów. Jest w budynku pokój bez barier.

  - Jest też problem z dostępem do podestu sędziów w salach sądowych - mówiła Anna Maria Zalewska. - Z tego powodu nie zostałam ławnikiem.

  Podczas obchodzenia budynków sądowych sprawdzano, gdzie i jakie występują utrudnienia. Prezes pytał Annę Marię Zalewską jakie poręcze, pochylnie zainstalować w sali, aby można było wjechać wózkiem inwalidzkim na podest sędziów. Na wózku trudno jest też otworzyć drzwi do siebie.

  - Przy wejściu do budynku trzeba zwracać uwagę na osoby z laską dla niewidomych, poruszających się o kulach - podkreślała Ilona Juszczyk, prezes Delegatury Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Śląskiego w Częstochowie. - Bardzo pomocne są też ścieżki dla niewidomych, które ułatwiają poruszanie się w budynku. Inne problemy to napisanie pisma w budynku sądu przez osoby poruszające się na wózku i niewidome. Potrzebne są pulpity ułatwiające dostęp osobom na wózkach.

  Dla niewidomych najlepszym rozwiązaniem byłby komputer ze specjalną klawiaturą. Prezes Adam Syna-kiewicz zaproponował, aby sąd był wcześniej informowany o niepełnosprawności np. świadka, aby można było zorganizować jego dowóz i przygotowanie sali bez barier, w której odbywałaby się rozprawa.

  Będą też specjalne szkolenia obsługi osób niepełnosprawnych dla pracowników sądu.


  *Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama