Od dziś dwie monety z Tadeuszem Kościuszką ZDJĘCIA

  Od dziś dwie monety z Tadeuszem Kościuszką ZDJĘCIA

  MP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Monety z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki
  1/9
  przejdź do galerii

  Monety z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki ©NBP

  Dziś, 12 października, Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu dwie nowe monety związane z 200. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki: złotą o nominale 200 zł i srebrną o nominale 10 zł.
  Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III urodził się 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zmarł 15 października 1817 w Solurze. Był inżynierem wojskowym, polskim i amerykańskim generałem, uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775–1783) oraz Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej (1794).

  Na awersie monety złotej przedstawiono stylizowane wyobrażenia odznaczenia Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Kopca Kościuszki w Krakowie.

  Na rewersie widnieje portret Tadeusza Kościuszki według stalorytu Antoniego Oleszczyńskiego wykonanego w Paryżu w 1829 r.

  Na awersie monety srebrnej przedstawione są postacie kosynierów na tle armaty i sztandarów, co jest nawiązaniem do zwycięstwa pod Racławicami.

  Na rewersie widnieje popiersie Tadeusza Kościuszki z medalu wybitego w Paryżu w 1818 r. w serii sławnych mężów przez Duranda według projektu Augusta Caunois.

  Sprzedaż monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP jest prowadzona w oddziałach okręgowych NBP oraz przez sklep internetowy NBP.

  POLECAMY:

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT  Katowice stawiają na rowery miejskie. Jak wypożyczyć rower?


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo