Okienko transferowe ZUS-OFE już zamknięte. Kolejne za 4 lata

  Okienko transferowe ZUS-OFE już zamknięte. Kolejne za 4 lata

  Opr. AG

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nikt dziś nie wie, jaka będzie rola OFE wyznaczona przez rząd

  Nikt dziś nie wie, jaka będzie rola OFE wyznaczona przez rząd ©Fot. photodisc

  Blisko 160 tysięcy oświadczeń z całej Polski wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w trakcie tzw. okienka transferowego ZUS-OFE. 13 procent oświadczeń wpłynęło od osób w wieku 50 plus. Wśród tych, którzy zdecydowali się na utworzenie subkonta ZUS-u, osoby w wieku 50 plus stanowiły aż 20 procent. Miesięczna kwota składek, o których przez cztery miesiące zdecydowali uczestnicy II filaru, wyniosła niecałe 10 mln zł.
  Nikt dziś nie wie, jaka będzie rola OFE wyznaczona przez rząd

  Nikt dziś nie wie, jaka będzie rola OFE wyznaczona przez rząd ©Fot. photodisc

  Przypomnijmy, że w ramach trwającego od 1 kwietnia do 31 lipca okienka transferowego członkowie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) i osoby posiadające subkonto w ZUS-ie decydowały o miejscu przeznaczenia drugofilarowej składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. Można ją było przekierować na subkonto w ZUS-ie lub na konto w OFE. Oświadczenie w tej sprawie złożyło do ZUS-u dokładnie 158.251 osób.

  Około 18 proc. deklaracji złożonych w całym kraju zostało odrzuconych z uwagi na fakt, że osoba składająca deklarację nie była do tego uprawniona, m.in. z powodu osiągnięcia wieku, w którym do emerytury brakuje maksymalnie 10 lat. Osoby, które osiągają wiek, w którym do emerytury brakuje właśnie 10 lat lub mniej, mają bowiem systematycznie przelewane składki z konta w OFE na subkonto w ZUS-ie. W odniesieniu do części oświadczeń, z powodu błędów, nadal prowadzone jest postępowanie wyjaśniające.

  Z pozostałych osób składających oświadczenia zdecydowana większość, bo 88,5 tys., zdecydowała się na przekazywanie części swojej składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego (OFE), zaś 9,1 tys. zadeklarowało przelew całości składek do ZUS-u.

  Najintensywniejszym tygodniem w składaniu oświadczeń okazał się być tydzień między 25 a 31 lipca - wtedy wpłynęło do ZUS-u blisko 30 tys. formularzy. Najwięcej oświadczeń - 8,2 tys. - złożyli wtedy klienci Oddziału ZUS-u w Gdańsku. Ponad 70 proc. dokumentów to deklaracje osób w wieku między 30 a 49 lat, 13 procent oświadczeń wpłynęło od osób w wieku 50 plus; 52 procent wszystkich oświadczeń to deklaracje mężczyzn.

  Pierwsze składki na II filar, które były księgowane w oparciu o złożone oświadczenia, dotyczą lipca. I tak zgodnie ze złożonymi w okienku transferowym deklaracjami klientów do OFE, za lipiec ZUS przelał 7 mln zł. Na subkontach w Zakładzie zostało natomiast zapisane 2,7 mln zł składek zadeklarowanych w okienku transferowym.

  Kolejne okienko transferowe ZUS-OFE ma być otwarte za cztery lata: od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r. Nie jest to jednak takie pewne, wziąwszy pod uwagę rządowe plany, w których rola OFE może być ograniczona do minimum, a nawet do zera.

  Przy okazji warto przypomnieć, że w tym roku - po raz pierwszy - w informacji o stanie konta ubezpieczonego (ZUS niedawno zakończył ich wysyłkę) znalazła się także informacja dla osób posiadających subkonto. ZUS podał im mianowicie kwotę hipotetycznej emerytury obliczoną na podstawie środków z konta (I filar) i subkonta (II filar) razem.

  Z informacji o stanie konta można się także dowiedzieć, jaką kwotę składek do OFE obliczył ubezpieczonemu ZUS na podstawie dokumentów przekazanych przez pracodawcę.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama