Operetka: spojrzenie za kulisy, sekrety gwiazd i wielkich...

  Operetka: spojrzenie za kulisy, sekrety gwiazd i wielkich premier

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Operetka: spojrzenie za kulisy, sekrety gwiazd i wielkich premier
  1/8
  przejdź do galerii
  Świat operetki - lukrowany, jak kolorowe (i nieprawdziwe) ciastka i piętrowe patery z owocami w foyer, barwne stroje z bajkowego świata, w którym w finale wszystko kończy się wspaniale, a usta nawet jeśli milczą - to śpiewa dusza. Podpatrywaliśmy ostatnie przygotowania do dzisiejszego wernisażu wystawy "Bo to jest operetka"... w Willi Caro.
  Świat operetki - lukrowany, jak kolorowe (i nieprawdziwe) ciastka i piętrowe patery z owocami w foyer, barwne stroje z bajkowego świata, w którym w finale wszystko kończy się wspaniale, a usta nawet jeśli milczą - to śpiewa dusza. W operetkowych ariach kochały się pokolenia. Historię niezwykłej sceny i związanych z nią ludzi, ale także- spojrzenie od garderoby i zaplecza proponują dr Jacek Mikołajczyk i Joanna Puchalik, kuratorzy nowej wystawy w muzeum w Gliwicach. Dziś o godz. 17. wernisaż.

  - Pomysł zorganizowania wystawy poświęconej dziejom sceny muzycznej w Gliwicach pojawił się dwa lata temu, zaproponował go Grzegorz Krawczyk – dyrektor gliwickiego muzeum, który wcześniej zamówił u mnie książkę na temat historii Operetki Śląskiej i Gliwickiego Teatru Muzycznego. Wystawa nie będzie miała charakteru statycznej ekspozycji, a raczej wędrówki po zakamarkach dziejów Operetki Śląskiej, tego, co ocalało z dawnych spektakli, wspomnień gwiazd, emocji. Zwiedzający będą mogli podpatrzeć przy pracy teatralnego scenografa, zajrzeć do garderoby śpiewaków, przenieść się na chwilę do krain, w których najczęściej rozgrywały się fabuły gliwickich operetek i musicali – powiedział kurator wystawy dr Jacek Mikołajczyk, w latach 2002-2014 kierownik literacki Gliwickiego Teatru Muzycznego.

  Dodajmy, że Jacek Mikołajczyk jest także reżyserem musicalu "Rodzina Addamsów", obsypanego nagrodami i uwielbianego przez publiczność. Teraz pracuje w Poznaniu nad musicalem "Zakonnica w przebraniu".

  W ramach gliwickiej ekspozycji zaprezentowane zostaną materiały pochodzące z bogatego archiwum GTM oraz zbiorów Muzeum w Gliwicach – afisze, programy teatralne, fotografie, projekty kostiumów, a także zachowane elementy autentycznych dekoracji spektakli Operetki Śląskiej. W trzech salach Willi Caro znajdziemy zdjęcia z najważniejszych przedstawień, w tym te z pierwszej premiery – Krainy uśmiechu Franza Lehara, urywki z operetek i musicali. Przywołamy najgłośniejsze spektakle z klasycznego i musicalowego repertuaru: Zemsta Nietoperza, Dyrektor Teatru, Człowiek z La Manchy czy West Side Story.

  Wystawa przybliży historię Operetki Śląskiej – od roku 1952, kiedy powstała w Gliwicach jako filia Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu – aż do lat 90-tych.

  - Przypomnimy premiery, spektakle i wydarzenia związane ze sceną Operetki oraz postaci najważniejszych twórców – solistów, reżyserów, dyrygentów czy dyrektorów teatru, takich jak: Maria Artykiewicz, Wanda Polańska, Hanna Rutkowska, Stanisław Ptak, Ryszard Wojtkowski, Zbigniew Kalemba, Stanisław Tokarski czy Danuta Baduszkowa. Odkurzymy wydobyte z magazynów Operetki dekoracje, rekwizyty i kostiumy, które porównać będzie można z oryginalnymi projektami scenografów – Jerzego Kłosowskiego oraz Andrzeja Cybulskiego. W czasie licznych kwerend dotarliśmy również do archiwalnych nagrań telewizyjnych i radiowych. Wszystko to złoży się na opowieść o historii sceny muzycznej w Gliwicach oraz o tworzących ją ludziach – mówi Joanna Puchalik, kurator wystawy ze strony Muzeum w Gliwicach.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama